Аналіз роману Замятіна «Ми»

Вершиною творчості Євгена Замятіна прийнято вважати його роман-антиутопію «Ми». Він послужив зразком для багатьох інших авторів, які пишуть у жанрі фантастики.

Роман датований 1920 роком. Як відомо, це було непросте післяреволюційний час. Замятін переживає кризу своїх ідей, пов’язаних з революцією. Він вірив у щасливе комуністичне майбутнє, проте побачивши, як ця ідея втілюється в життя, розчарувався.

Твір складається з 40 записів головного героя. Події в цих записах відбуваються в далекому майбутньому, в 26 столітті. Світ дуже змінився, досяг так званого середньоарифметичного щастя. Головний герой веде конспект, в якому розповідає своєму невідомому читачеві про гармонію Єдиного Держави, про те, як воно влаштоване. У героя немає імені, як і у всіх інших людей. Замість імен використовуються нумера. Таким чином нівелюється особистість людини, окреме «я» перетворюється в загальне «ми». Єдиною відмінністю є початкова буква перед нумером.

Головний герой ідентифікується як Д-503. Він не простий житель, а будівельник «Інтеграла». Будучи математиком, герой звик більше до цифр, чим до слів. Тому він попереджає читачів, що буде просто записувати, те, що бачить і думає, не вдаючись в ліричність. Так само знаменно його уточнення – «я думаю» на «ми думаємо».

Яка ж життя в альтернативному майбутньому Замятіна? Після Великої двохсотрічної війни зводиться Єдину Державу. Його метою було подолати дві головних природних сили – Голод і Любов. Першу силу вони «успішно» перемогли, створивши штучну їжу. В результаті переходу на нафтопродукти, вижило всього 0,2 відсотка населення Землі. Але, як зауважує головний герой, планета очистилася і тепер засяяла.

Другу силу влади теж взяли під контроль. Тепер кожен нумер міг записатися на будь-якого іншого, якого письмово про це сповіщали. Таким чином, на законодавчому рівні влаштовувалася сексуальне життя громадян. Д-503 щиро дивується, чому держава древніх людей не контролювало сексуальне життя населення. Адже із-за любові відбувалися різні трагедії. Відсутність любові і шлюбу в Єдиній Державі виключило такі трагедії, на думку оповідача роману.

Всі жителі Держави живуть в скляних будинках, де скляним є все: і стіни, і меблі. Це полегшує «тяжкий» праця Зберігачів (правоохоронців). Люди прокидаються, їдять, працюють, йдуть до сну в один і той же строго встановлений час. Всі вони – гвинтики однієї великої Машини. Головний герой захоплюється організацією їх життя. Він вважає, що для щастя людині не потрібна свобода. Більше того, саме свобода призводила давніх людей до хаосу.

У Д-503 вгадується сам автор. Він так само спочатку вірив в ідеї революції, схвалював і підтримував новий устрій суспільства. Однак поступово Євген Замятін зрозумів, що замість загального блага люди отримали лише тотальний контроль з боку нової влади. Така ж доля головного героя роману. Перші записи Д-503 повні ентузіазму і віри в Єдину Державу, але поступово, під впливом бунтарів і різних суперечливих ситуацій, він відчує пробудження свого «я».

Роман був заборонений у часи Радянського Союзу, так як в ньому вгадувалася авторська критика комунізму.