Уральські гори на географічній карті Росії – опис: де знаходяться, протяжність і які міста розташовані поряд

Уральські гори, утворені з-за зіткнення Євроазіатської та Африканської літосферних плит, для Росії є унікальним природним і географічним об’єктом. Вони є єдиним гірським хребтом, що перетинають країну і розділяє держава на європейську та азіатську частини.

Географічне розташування

В якій країні знаходяться Уральські гори, знає будь-який школяр. Цей масив являє собою ланцюг, яка розташовується між Східно-Європейської і Західно-Сибірської рівнини.

Вона протягнута так, що ділить найбільший материк на 2 континенту: Європу і Азію. Починаючись від берега Північного Льодовитого океану, закінчується у казахській пустелі. На території РФ вона розтягнута з півдня на північ, а протяжність у деяких місцях досягає 2 600 км.

Географічне розташування гір Уралу практично скрізь проходить паралельно 60-му меридіану.

Якщо дивитися на карту, можна побачити наступне: центральний район розташований строго вертикально, північний – повертає на північний схід, а південний – на південний захід. Причому в цьому місці хребет зливається з розташованими неподалік височинами.

Хоча Урал і вважається межею між континентами, точної геологічної лінії не існує. Тому вважається, що відносяться вони до Європі, а лінія, що розділяє материк, проходить по східному передгір’я.

Важливо! Урал багатий своїми природними, історичними, культурними та археологічними цінностями.

Будова гірської системи

В літописах ХІ століття гірська система Урал згадується як Земний пояс. Така назва пояснюється протяжністю гряди. Умовно вона поділяється на 5 областей:

 1. Полярну.
 2. Зростаючу приполярну.
 3. Північну.
 4. Середню.
 5. Південну.

Гірська ланцюг частково захоплює північні райони Казахстану і 7 російських регіонів:

 1. Архангельську область
 2. Республіку Комі.
 3. Ямало-Ненецький АТ.
 4. Пермський край.
 5. Свердловську область.
 6. Челябінську область.
 7. Оренбурзьку область.

Увага! Найширша частина гірського хребта знаходиться на Південному Уралі.

Розташування уральських гір на карті.

Будова та рельєф

Перша згадка і опис Уральських гір йде з античних часів, однак утворені вони набагато раніше. Відбувалося це під взаємодією порід різної конфігурації і віку. На деяких ділянках і зараз збережені залишки глибинних розломів і елементи океанічних порід. Система утворена майже в один час з Алтаєм, проте надалі вона відчувала менші підняття, результатом чого стала невелика «висотність» вершин.

Увага! Перевага над високим Алтаєм полягає в тому, що на Уралі не буває землетрусів, тому він набагато безпечніше для проживання.

Корисні копалини

Тривалий опір вулканічних структур силі вітру і води стало результатом освіти численних пам’яток, створених природою. До них можна віднести печери, гроти, скелі і так далі. Окрім цього в горах знаходяться величезні запаси корисних копалин, перш за все руди, з якої отримують такі хімічні елементи:

 1. Залізо.
 2. Мідь.
 3. Нікель.
 4. Алюміній.
 5. Марганець.

Роблячи опис Уральських гір по фізичній карті, можна зробити висновок, що більша частина розробок корисних копалин ведеться в південній частині регіону, а точніше в Свердловській, Челябінській і Оренбурзькій областях. Тут добуваються практично всі види руд, а неподалік від Алапаевска і Нижнього Тагілу Свердловської області виявлено родовище смарагдів, золота і платини.

Район нижнього прогину західного схилу рясніє нафтовими і газовими свердловинами. Північна частина регіону дещо поступається в родовищах, проте це компенсується тим, що переважають тут дорогоцінні метали і камені.

Уральські гори – лідер з видобутку корисних копалин, чорної і кольорової металургії і хімічної промисловості. Крім цього, регіон знаходиться на першому місці в Росії за рівнем забруднення атмосфери.

Слід враховувати, якою б вигідною не була розробка підземних надр, шкоди навколишньому природі приноситься більш суттєвий. Підняття порід з глибини шахти здійснюється шляхом дроблення з викидом великої кількості частинок пилу в атмосферу.

Нагорі копалини вступають в хімічну реакцію з навколишнім повітрям, здійснюється процес окислення, а хімічні продукти, отримані таким чином знову потрапляють у повітря і воду.

Увага! Уральські гори відомі своїми родовищами дорогоцінних, напівкоштовних каменів і благородних металів. На жаль, вони практично повністю вироблені, тому уральські самоцвіти і малахіт тепер можна зустріти тільки в музеї.

Вершини Уралу

На топографічній карті Росії Уральські гори позначені світло-коричневим кольором. Це означає, що вони не мають великих показників щодо рівня моря. Серед природних областей можна підкреслити найвищий район, розташований в Приполярній області. У таблиці представлені координати висот Уральських гір і точна величина вершин.

Назва гори Висота, м Координати, північна широта Координати, східна довгота Розташування, щодо природного області
Народна 1 895 65 60 Приполярний
Пайер 1 472 67 64 Полярний
Константинов Камінь 482 67 66 Полярний
Тельпосиз 1 671 64 59 Північний
Конжаковский камінь 1 569 60 69 Північний
Качканар 887 58 59 Середній
Ямантау 1 638 54 58 Південний

Розташування вершин Уральських гір створено таким чином, що унікальні ділянки є в кожному районі системи. Тому всі перераховані висоти визнані туристичними об’єктами, успішно використовуються людьми, що ведуть активний спосіб життя.

На карті можна помітити, що Полярна область є середньою по висотним показниками і вузькою по протяжності в ширину.

Розташований поруч Приполярний район має найбільшу висоту, характеризується гострим рельєфом.

Особливий інтерес виникає від того, що тут сконцентровано кілька льодовиків, один з яких витягнутий в довжину майже на 1 000 м.

Висота Уральських гір в Північному районі незначна. Винятком є кілька вершин, що піднімаються над усім хребтом. Решта висоти, де вершини згладжені, а самі вони мають округлу форму, не перевищують 700 м над рівнем моря. Що цікаво, ближче до півдня, вони стають ще нижче і практично переходять у пагорби. Рельєф місцевості практично нагадує рівнинний.

Увага! Карта півдня Уральських гір з вершинами більше півтора кілометрів знову нагадує про причетність хребта до величезної гірської системи, що відокремлює Азію від Європи!

Великі міста

Фізична карта Уральських гір з відміченими на ній містами доводить, що цей район вважається рясно заселеним. Винятком можна назвати тільки Полярний та Приполярний Урал. Тут кілька міст – мільйонників і велика кількість таких, в яких проживає понад 100 000 чоловік.

Населеність регіону пояснюється тим, що на початку минулого століття в країні з’явилася гостра необхідність у корисних копалин. Це стало причиною великого переселення людей в регіон, де здійснювалися аналогічні розробки. Крім цього, на початку 60 – 70-их років багато молоді люди їхали на Урал і в Сибір в надії кардинально змінити своє життя. Це і вплинуло на утворення нових населених пунктів, які будуються на місці розробок гірських порід.

Єкатеринбург

Столиця Свердловській області з населенням 1 428 262 людини вважається столицею регіону. Розташування мегаполісу сконцентровано на східному схилі Середнього Уралу. Місто є найбільшим культурним, науково-освітнім і адміністративним центром. Географічне положення Уральських гір створено таким чином, що саме тут пролягає природний шлях, що зв’язує Центральну Росію і Сибір. Це і вплинуло на розвиток інфраструктури та економіки колишнього Свердловська.

Увага! Єкатеринбург занесений в Книгу Рекордів Гіннеса як місто з найкоротшою лінією метрополітену. Тут всього 7 станцій на 9 км шляху.

Челябінськ

Населення міста, який знаходиться там, де Уральські гори, згідно геологічній карті, межують з Сибіром: 1 150 354 людини.

Був заснований в 1736 році на східному схилі Південного хребта. А з появою залізничного сполучення з Москвою став динамічно розвиватися і перетворився на один з найбільших промислових центрів країни.

За останні 20 років екологія регіону істотно погіршилася, що стало причиною відтоку населення.

Тим не менше на сьогоднішній день обсяг місцевої промисловості становить понад 35% від валового муніципального продукту.

Уфа

Столиця Республіки Башкортостан з населенням 1 105 657 осіб вважається 31-м містом в Європі за чисельністю населення. Розташований він на захід від Південних Уральських гір. Протяжність мегаполісу з півдня на північ — більш ніж 50 км, а зі сходу на захід — 30. За своїми розмірами входить до п’ятірки найбільших російських міст. У співвідношенні кількості населення та займаної площі на кожного жителя припадає близько 700 м2 міської території.

Крім мільйонників, поруч з Уральськими горами розташовані міста з чисельністю населення менше зазначеної кількості. У першу чергу потрібно назвати столиці адміністративних центрів, до яких відносяться наступні: Оренбург – 564 445 осіб і Перм — 995 589. Крім них, можна додати ще деякі міста:

 1. Нижній Тагіл – 355 694.
 2. Нижньовартовськ – 270 865.
 3. Сургут – 306 789.
 4. Нефтеюганськ – 123 567.
 5. Магнітогорськ – 408 418.
 6. Златоуст – 174 572.
 7. Міас – 151 397.

Важливо! Інформація щодо кількості населення представлена станом на кінець 2016 року!

Геологія: Уральські гори

Уральський регіон. Географічне положення, основні риси природи

Висновок

Хоча висота Уральських гір не велика, вони є об’єктом пильної уваги з боку альпіністів, туристів і просто людей, які ведуть активний спосіб життя. Будь-який, навіть самий досвідчений людина може знайти тут захоплення до душі.