Образ Тома Сойєра в повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Американський письменник Марк Твен написав приголомшливий твір «Пригоди Тома Сойєра». Світ дитинства на сторінках цієї книги дивує своєю правдоподібністю. І це неспроста, адже більшість героїв мають реальних прототипів. А містечко, описаний у повісті, є відображенням цього міста, де провів дитинство письменник.

Повість підкорила мільйони сердець, як маленьких, так і дорослих читачів. У чому секрет такого успіху? Автор зумів відтворити приголомшливу романтику дитячого сприйняття світу. Головний герой Тому може здатися досить звичайним, проте в його образі автор втілив кращі риси підростаючого покоління – сміливість, співчуття, вірність друзям, авантюризм.

І разом з тим, Том Сойєр – не ідеал, він не дуже любить вчитися, при першій же можливості тікає на річку, може вплутатися в бійку, може схитрувати, послухатися тітку і вчителі. Але все це, на думку автора, є нормальною поведінкою для дитини. Адже діти – це маленькі непосиди, які пізнають світ. І пустощі – це їх спосіб виразити себе.

Марк Твен кинув виклик «правильної» дидактичній літературі про хороших дітей. Він показав дитячий світ реалістично – і тому повість стала такою близькою для багатьох читачів. Адже так просто впізнати себе в героях.

Том Сойєр – шибеник, який доставляє багато клопоту тітці Поллі. Героїня виховує двох дітей: Тома і Сіда. Тому не рідний син, але жінка докладає чимало зусиль, щоб забезпечити і виховати його. Тітка Поллі намагається прищепити Того і Сіду християнську мораль. Сід – спокійна дитина, проте в його характері є щось відразливе – ябедництво, підлабузництво. Він часто розповідає про пригоди Тома тітки. Тому головний герой недолюблює Сіда, хоча і змушений терпіти.

Тому має заповзятливий характер. Це проявляється, наприклад, тоді, коли Те зумів змусити інших хлопчаків працювати замість себе та ще й отримав від них їхні дитячі скарби. Герой застосовує просту істину: все, що ми зобов’язані робити є роботою, а все, що не зобов’язані і викликає інтерес – грою.

Тому вміє цінувати дружбу, зраду йому не властиво. До того ж, він вибирає друзів, незважаючи на соціальне становище. Його кращий друг Гек – син п’яниці, безпритульний. Але це не заважає Тому захоплюватися іншому.

Письменник описує різні пригоди хлопчаків. У кожному головний герой виявляє важливі людські якості. Наприклад, у випадку з помилковим звинуваченням Мэфа Поттера Тому проявляє милосердя і сміливість. Спочатку діти боялися виступити проти справжнього злочинця, але добре серце підказало правильне рішення.

Образ Тома Сойєра – це образ прекрасної дитини, який не намагається виглядати хорошим, але на ділі проявляє кращі якості людини.

Читачі люблять головного героя за вірність, сміливість, жагу до пригод. Тім здається звичайним хлопцем, але він справжній герой для багатьох дітей.