Скасування кріпосного права в Росії в 1861 році: коротко про селянську реформу, передумови та причини перетворень

У російській історії однією з найсумніших сторінок є розділ про «кріпосне право», який прирівнював більшу частину населення імперії до нижчого сорту. Селянська реформа 1861 року звільнила залежних людей від кабали, що стало поштовхом до перебудову держави в демократичну вільну державу.

Основні поняття

Перш ніж говорити про процесі скасування, слід коротко розібратися у визначенні цього терміна і зрозуміти, яку роль він відіграв в історії російської держави. У даній статті ви отримаєте відповіді на питання: хто скасував кріпосне право і коли скасували кріпосне право.

Кріпосне право – це юридичні норми, що забороняють залежного населення, тобто селянам залишати певні земельні наділи, за якими вони були закріплені.

Поговорити про даній темі коротко не вийде, адже багато істориків прирівнюють таку форму залежності до рабства, хоча між ними існує багато відмінностей.

Жоден селянин зі своєю сім’єю не міг покинути певний земельну ділянку без дозволу аристократа, який володів землею. Якщо раб прикріплювався безпосередньо до свого господаря, то кріпак – до землі, а оскільки власник мав право керувати наділом, то і селянами, відповідно, теж.

Люди, які втекли, оголошувалися в розшук, і відповідні органи повинні були повернути їх назад. У більшості випадків частина втікачів демонстративно вбивали в якості прикладу для інших.

Важливо! Подібні форми залежності були також поширені в період Нового часу в Англії, Речі Посполитої, Іспанії, Угорщини та інших державах.