Скасування кріпосного права в Росії в 1861 році: коротко про селянську реформу, передумови та причини перетворень

У російській історії однією з найсумніших сторінок є розділ про «кріпосне право», який прирівнював більшу частину населення імперії до нижчого сорту. Селянська реформа 1861 року звільнила залежних людей від кабали, що стало поштовхом до перебудову держави в демократичну вільну державу.

Основні поняття

Перш ніж говорити про процесі скасування, слід коротко розібратися у визначенні цього терміна і зрозуміти, яку роль він відіграв в історії російської держави. У даній статті ви отримаєте відповіді на питання: хто скасував кріпосне право і коли скасували кріпосне право.

Кріпосне право – це юридичні норми, що забороняють залежного населення, тобто селянам залишати певні земельні наділи, за якими вони були закріплені.

Поговорити про даній темі коротко не вийде, адже багато істориків прирівнюють таку форму залежності до рабства, хоча між ними існує багато відмінностей.

Жоден селянин зі своєю сім’єю не міг покинути певний земельну ділянку без дозволу аристократа, який володів землею. Якщо раб прикріплювався безпосередньо до свого господаря, то кріпак – до землі, а оскільки власник мав право керувати наділом, то і селянами, відповідно, теж.

Люди, які втекли, оголошувалися в розшук, і відповідні органи повинні були повернути їх назад. У більшості випадків частина втікачів демонстративно вбивали в якості прикладу для інших.

Важливо! Подібні форми залежності були також поширені в період Нового часу в Англії, Речі Посполитої, Іспанії, Угорщини та інших державах.

Причини скасування кріпосного права

Переважна частина чоловічого та працездатного населення зосередилася в селах, де працювала на поміщиків. Весь урожай, зібраний кріпаками, йшов на продаж за кордон і приносив величезні прибутки поміщикам. Економіка в країні не розвивалася, з-за чого Російська імперія була набагато відстали етапі розвитку, ніж країни Західної Європи.

Історики сходяться на думці, що саме такі причини і передумови були головними, так як найбільш гостро демонстрували проблеми Російської імперії:

 1. Подібна форма залежності ускладнювала розвиток капіталістичного устрою – з-за цього рівень економіки в імперії знаходився на дуже низькому рівні.
 2. Промисловість переживала далеко не найкращі свої часи – через брак робочих рук у містах було неможливе повноцінне функціонування фабрик, шахт і заводів.
 3. Коли сільське господарство в країнах Західної Європи розвивалося за принципом введення нових видів техніки, добрив, способів обробки землі, то в Російській імперії воно розвивалося екстенсивним принципом – за рахунок збільшення площі посівів.
 4. Селяни не брали участь в економічному і політичному житті імперії, адже вони складали переважну частину всього населення країни.
 5. Оскільки в Західній Європі цей вид залежності вважався своєрідним рабством, авторитет імперії дуже сильно страждав серед монархів західного світу.
 6. Селянство було незадоволене таким станом речей, а тому в країні постійно відбувалися повстання і бунти. Залежність від поміщика також спонукала народ йти у козаки.
 7. Прогресивний шар інтелігенції постійно тиснув на царя і наполягав на глибоких змінах у суспільстві.

Підготовка скасування кріпосного права

Так звана селянська реформа готували задовго до її здійснення. Ще на початку XIX століття були закладені перші передумови скасування кріпосного права.

Підготовка скасування кріпосного права почалася під час царювання Миколи I, проте далі проектів вона нікуди не зайшла. При імператорі Олександрі II в 1857 році були створені Редакційні комісії, які розробляли проект звільнення від залежності.

Перед органом стояло складне завдання: повинна бути проведена селянська реформа за таким принципом, щоб зміни не викликали хвилю невдоволення у поміщиків.

Комісія створила декілька проектів реформи, переглядаючи різні варіанти. Численні селянські бунти підштовхували її до більш радикальних змін.

Реформа 1861 року і її зміст

Маніфест про скасування кріпосного права був підписаний царем Олександром II 3 березня 1861 року. У цьому документі містилося 17 пунктів, які розглядали основні моменти переходу селян із залежного до відносно вільному класу суспільства.

Важливо виділити основні положення маніфесту про звільнення людей від кріпосної залежності:

 • селяни більше не були залежним класом суспільства;
 • тепер люди могли володіти нерухомістю та іншими видами майна;
 • щоб стати вільними, селяни повинні були спочатку викупити землю у поміщиків, взявши великий кредит;
 • за користування земельним наділом повинні були платити оброк;
 • було дозволено створення сільських громад з виборним главою;
 • розмір наділів, які можна викупити, чітко регламентувалися державою.

Реформа 1861 року щодо скасування кріпосного права слідувала за скасуванням кріпацтва на землях, підвладних Австрійської імперії. Територія Західної України була у володінні австрійського монарха. Ліквідація кріпацтва на заході відбулася в 1849 році. Даний процес тільки прискорив цей процес на Сході. У них були пратически ті ж причини скасування кріпосного права, як і в Російській Імперії.

Скасування кріпосного права в Росії в 1861 р.: коротко

Маніфест був оприлюднений по всій країні з 7 березня по середину квітня того ж року. З-за того, що селян не просто звільняли, а змушували викуповувати свою свободу, вони виступили з протестами.

Уряд в свою чергу зробило все заходи безпеки, передислоцировав війська в найбільш гарячі точки.

Інформація про подібному шляху звільнення тільки обурила селянство. Скасування кріпосного права в Росії в 1861 року призвела до збільшення кількості повстань, порівняно з попереднім роком.

Виступи та повстання зросли за своїм розмахом і чисельності мало не в три рази. Уряд був змушений утихомирювати їх силою, з-за чого тисячі загинули.

Протягом двох років з моменту оприлюднення маніфесту під советующими грамотами «про звільнення» підписалися 6/10 всіх селян в країні. Викуп землі для більшості людей розтягнувся більш ніж на десятиліття. Приблизно третина з них в кінці 1880-х років ще не виплатила борги.

Скасування кріпосного права в Росії в 1861 році вважалася багатьом представниками стану поміщиків кінцем російської державності. Вони припускали, що тепер селяни стануть правити країною і говорили, що треба обрати нового царя серед черні, критикуючи тим самим дії Олександра II.

Підсумки проведення реформи

Селянська реформа 1861 року призвела до наступних трансформацій в Російській імперії:

 • селяни тепер стали вільної осередком суспільства, проте повинні були викуповувати наділ за дуже велику суму;
 • поміщики повинні були гарантовано дати селянину невеликий наділ, або ж продати землю, одночасно з цим вони позбавлялися робочої сили і доходу;
 • були створені «сільські громади», які надалі контролювали життя селянина, всі питання про отримання паспорта або переїзді на інше місце знову-таки вирішувалося на раді громади;
 • умови отримання свободи викликало незадоволення, із-за чого зросла кількість і розмах повстань.

І хоча звільнення селян від кріпосної залежності було більш вигідним поміщикам, ніж залежному класу – це був прогресивний крок у розвитку Російської імперії. Саме з моменту, коли скасували кріпосне право почався перехід від аграрного до індустріального суспільства.

Увага! Перехід до свободи в Росії пройшов доволі мирно, тоді як у США за скасування рабства в країні почалася Громадянська війна, яка стала самим кровопролитним конфліктом в історії країни.

Реформа 1861 року до кінця не вирішила актуальні проблеми суспільства. Бідняки, як і раніше, залишалися далекими від управління державою і були лише інструментом царизму.

Саме невирішені проблеми селянської реформи бурхливо виплили на початку наступного століття.

У 1905 році в країні почалася чергова революція, яка була жорстоко придушена. Ще через дванадцять років вона вибухнула з новою силою, що призвело до повалення царизму і кардинальних змін у суспільстві.

Кріпосне право довгі роки тримало Російську імперію на аграрному рівні розвитку суспільства, тоді як на Заході вона вже давно стало індустріальним. Економічне відставання і селянські заворушення призвели до скасування кріпосництва та звільнення залежного прошарку населення. Це і були причини скасування кріпосного права.

1861 рік став переломним моментом у розвитку Російської імперії, так як саме тоді був зроблений величезний крок, який в подальшому дозволив країні позбутися пережитків, що гальмували її розвиток.

Передумови для селянської реформи 1861 року

Скасування кріпосного права, історичний огляд

Висновок

Навесні 1861 року великий Вседержавец Олександр II підписує маніфест про звільнення селян. Умови отримання свободи були прийняті нижчим прошарком дуже негативно. І все ж, через двадцять років більша частина колись залежного населення стала вільною і мала власний земельний наділ, будинок та інше майно.