Аналіз повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Марк Твен в 1876 році випустив у світ свою приголомшливу повість «Пригоди Тома Сойєра». Для Америки це було особливе час – перемога Півночі над Півднем – і як наслідок скасування рабства. Так само кожен американець міг спробувати свої сили у пошуках золота на цілинних західних землях. Все це дало надію на покращення життя, але одночасно з цим, письменник побачив проблему згубного впливу золота на людей. Тому він вирішив подарувати світу героїв, яким буде чужа жага збагачення. Саме такими є головні герої його творів – Том і Гек.

Назва повісті вказує на те, що центральний герой – Том Сойєр. Про його пригоди йдеться в книзі. Він живе з тіткою Поллі і братом Сідом.

Місце дії – містечко Санкт-Петербург, жителі якого ведуть консервативний спосіб життя. Тому нудно дотримуватися закостенілі правила. У школі він нудиться, рветься втекти на річку. Однак можна його звинувачувати, якщо навчання тут зводилося до нерозумної зубріння, а вчитель при першій можливості поров різками? Марк Твен викриває прогнилу систему навчання і виховання. Його герой – бешкетник, однак саме він мав більш відкритий розум, ніж багато «порядні» слухняні хлопчики. Він чимало читав, і хотів бути схожим на таких героїв, як Робін Гуд. Жага романтичних пригод захопила маленького Тома.

Тому – вільнодумний дитина, тому слухає своє серце при виборі друзів, а не бурчання «розсудливих» жителів містечка. Так він зближується з Геком Фінном. Майже всі цуралися маленького халамидника, але Те побачив у ньому споріднену душу. Саме з ним герой переживає майже всі пригоди. Вони розкриють справжнього злочинця і знайдуть скарб. Однак знайдене золото не затьмарить хлопчикам розум – вони залишаться такими ж чистими людьми, як і були. Марк Твен підводить до думки, що не золото має правити людьми.

Сід – брат Тома, але він абсолютно на нього не схожий. Цей герой введений автором, швидше за все, щоб ще більше відтінити позитивні якості Тома Сойєра. Сід – це породження міщанського містечка. Він слід загальноприйнятим правилам. І, здається, що він ідеальний, адже він слухняний і намагається вчитися в школі. Проте при першій же можливості він зводить наклепи на Тома тітки. І навряд чи так він хоче допомогти братові виправитися, скоріше, йому просто приємно бачити, як того карають за пустощі.

Повість «Пригоди Тома Сойєра» стала улюбленою книгою для багатьох дітей. Але сам письменник наполягав на тому, що його твір більше призначена для дорослих читачів. Так як у ньому він піднімає багато актуальних для свого часу проблем у системі освіти і виховання; у політиці; у міщанському спосіб життя багатьох американців.

Автор любив свого головного героя Тома, але вважав, що в дорослому житті така людина все одно став би «порядним» жителем містечка, як і всі інші. Але був і інший герой – Гек Фінн, саме на таких волелюбних людей, як він, покладав головні надії Марк Твен.