Образ графині в повісті Пушкіна «Пікова дама»

У творі Пушкіна «Пікова дама» яскраво виражений образ старої княжни Анни Федотівни Томській. Автор описує її як жінку доглянуту і стежить за останніми новинками моди.

Княгині більше вісімдесяти років, але вона продовжує відвідувати світські заходи і бали. Вона не танцює, а спокійно сидить на лавці, але до неї обов’язково повинні підійти і привітатися практично всі присутні.

Жінка, яка звикла ще в молодості жити в розкоші, в старості не хотіла що-небудь міняти. Її оточували хоч і затерті, але все ж дорогі речі: статуетки, картини, меблі. Усе показувала на спроможність і навіть якусь пихатість.

В силу віку, Анна Петрівна була скупий жінкою. Вона економила на жалуванні своєю вихованкою Лизаветы, при цьому вся її прислуга безкарно займалася крадіжками. Можливо тому, стара вымещала злість на дівчині. Вона практично не давала їй спокійного життя, вимагаючи практично похвилинного уваги. При цьому настрій у старій леді змінювалося так само швидко, як і її плани на день. Молодій дівчині доводилося буквально бігати, щоб встигнути за ходом думки літній особи.

Ганна Петрівна постійно бурчала на Лизавету. Її не влаштовувало практично все: повільність дівчата, неуважність, неисполнительность. Звичайно, це все було неправдою. Лізавета намагалася з усіх сил догодити примхам старої. Але та була невблаганна.

В молодості Томської була дуже азартною жінкою. Одного разу вона програла велику суму грошей, і її власний чоловік відмовився повертати борг. І тоді Ганна Петрівна звернулася до одного «чарівнику», який відкрив їй таємницю секретної комбінації. Після цього вона змогла не тільки відігратися, але і примножити свої статки і більше ніколи не сідала за гральний стіл.

Натомість, за словами її онука, вона більше нікому не розповідала даний їй секрет. Лише тільки ще одній людині вдалося дізнатися таємницю і врятуватися тим самим від повного розорення. Можливо, вона дала «обітниця», а може бути з шкідливості, але княгиня не видала інформації, навіть коли перед нею виник з нізвідки раніше невідомий чоловік. Звичайно, це був жадібний Германн, який не пішов на побачення до Лизавете, а залишився в спальні, чекати молоду княгиню.

Навіть під прицілом револьвера, дама не стала називати послідовність карт. Можливо, старенька просто не розуміла, що він від неї хоче. Вона нічого не сказала, а цей допит став для неї фатальним. Не витримавши натиску, стара княгиня померла.

Ніхто не став підозрювати, що її смерть була кимось спровокована. Практично всі родичі чекали, що ось-ось і її час проб’є і стара відправиться в інший світ. Адже до цього часу вона вже страждала від безсоння, а можливо і старечим аутизмом. І все ж Лізавета, дізнавшись від Германна подробиці його нічної зустрічі з княжною, не витримала і впала на похороні в непритомність.

Звичайно, княгиня хоч і не жалувала вихованку надмірною турботою, і все одно Лисавета не бажала їй смерті. Тим більше дівчина стала звинувачувати саме себе в смерті Ганни Федорівни. Адже це Лізавета по своїй наївності запросила Германна в будинок пізньої ночі.