Образ тітки Поллі в повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Важливий образ у повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» – тітка Поллі. Ця жінка взяла до себе Тома з жалю і дбала про нього, як про рідного сина. Однак процес виховання племінника виявився набагато складніше, ніж вона припускала.

Тому складно назвати слухняним хлопчиком. Цей пустун постійно доставляє клопоту своїй тітці. І хоча він робить це не зі зла, героїня впевнена, що за витівки треба карати. Так як вона вважала правильним принцип: чим більше ми балуємо дітей, тим більше їх псуємо. Тому тітка Поллі уважно стежить за Томом, немов слідчий обчислює всі його проступки. Вона впевнена, що хлопчик потребує сильної руки вихователя, однак не може зважитися на суворе тілесне покарання за жалю до нього. До слова сказати, в той час пороти дітей різками було звичною справою. Однак Тому майже завжди вдавалося цього уникнути: або тітка сама не наважувалася його так карати, або він вміло відволікав її увагу і втікав від прочуханки.

Тітка Поллі виховувала ще одного хлопчика – Сіда. Ця дитина відрізнявся від Тома. Він був слухняним, але його складно назвати хорошим хлопчиком. Адже він постійно ябедничал на Тома. З-за цього Тому недолюблював Сіда.

Тітка Поллі піклується про виховання і освіту хлопчиків. Вона уважно стежить, щоб Те відвідував школу. І кожен раз, коли він прогулює, вона здогадується про це. Або ж Сід видає Тома. Так було і в частині повісті, коли хлопчик на річці купався разом навчання в школі. Тітка Поллі зашивала йому комір сорочки нитками, щоб він не зміг її зняти для купання в річці. Але бешкетник знайшов вихід – зняв сорочку, а потім сам зашив комір. І його витівка могла б залишитися непоміченою, але підлий Сід побачив, що нитка була не того кольору і розповів тітці Поллі.

Героїня не прихильниця тілесного покарання (хоча і підвладна міщанському думку про його користь), тому вона знаходить інші способи покарати Тома за пустощі. Наприклад, вона змусила його працювати у вихідний день – фарбувати паркан. І щоб хлопчик її не обдурив, вона уважно стежила, щоб ніхто йому не допомагав. Вона навіть кинула черевик у Джима, коли той зупинився біля Тома і майже погодився на його умови. Але, незважаючи на старання тітки, Тому все-таки примудряється її обвести навколо пальця.

У цілому, образ тітки Поллі – позитивний. Вона підвладна думку міщанського суспільства, але її добре серце підказує їй інші рішення. Вона любить Тома, незважаючи на всі його витівки. Тому щиро переживає, коли він разом з Геком пропадає.

Методи виховання героїні не дають особливих плодів, тому що вона ніяк не може вирішити, чи буде правильним застосовувати тілесні покарання. Хоча вона і в основному не вирішується тілесно карати Тому, як це було прийнято в консервативному суспільстві, вона ще не дійшла до прогресивних методів виховання. Тому просто навчився хитрувати, щоб уникнути покарання і не дратувати тітку. Адже її сльози доставляли йому біль сильніше навіть, ніж різки. А це вже говорить про те, що тітка Поллі все-таки змогла виховати в ньому чутливість і доброту.