Як прищепити почуття співчуття дітям?

Співчуття – це справді великий дар. Не кожен може пройнятися болем іншої людини, прийняти її як свою. Я переконана, що з цим прекрасним моральним якістю не можна народитися, його можна тільки виховати. Дуже складно сказати, як правильно це зробити, адже всі сім’ї дуже різні, методи виховання різняться, і єдиного підходу, на мою думку, немає. Розумніше за все, я вважаю, показувати співчуття на своєму власному прикладі, тоді діти будуть його копіювати. Ще мудрець сказав: «Не виховуйте дітей, а виховуйте в першу чергу себе».

З усіх творів російської класичної літератури своєю чуйністю виділяється сім’я Ростових з «Війни і миру». Нікому з них не притаманне байдужість, не дивно, що Наташа і Петя Ростовы успадкували тільки глибоко моральні якості від своїх батьків.

Графиня дуже любить своїх дітей, вона не може ставитися до них з малодушністю. Коли жінка дізнається про смерть свого сина, її повністю переповнюють емоції, вона не може упоратися з цієї несамовитої болем. Наташі, молодшої дочки, зрозумілі всі почуття матері, вона співчуває їй.

Як вдалося графи і графині Ростовим виховати таку якість у своєї дочки? Все криється в сімейному устрої, там панувало доброзичливість, чуйність, батьки завжди намагалися зрозуміти своїх дітей, а діти, в свою чергу, довіряли їм свої проблеми і таємниці. Тільки власним прикладом старші Ростовы прищепили своїм дітям кращі моральні якості: доброта, патріотизм, любов до людей, дбайливість.

Але, навіть володіючи цими чудовими якостями, Наташа не ідеальна: вона робить помилки. А ось Петя Ростов за власним бажанням пішов на смерть заради своєї Вітчизни. Хіба це не вищий ступінь чуйності, коли людина, жертвуючи собою, рятує інших людей. Для Льва Толстого в сім’ї найголовнішим було розуміння, тому що з нього формується співчуття.

Виховувати дітей і прищеплювати їм кращі моральні якості – непроста справа. Як це робити кожна сім’я вирішує сама, спираючись на досвід попередніх поколінь або на вчинки літературних героїв. Проаналізувавши сім’ю Ростових, я зрозуміла, що тільки в атмосфері дружелюбності, співчуття виховуються чуйні діти, якими були Петя і Наташа. Звичайно, вони брали приклад зі своїх батьків. Міцна та дружна сім’я – основа виховання в дітях почуття співчуття.