Аналіз билини «Вольга і Микула Селянинович»

У сказанні «Вольга і Микола Селянинович» проходять дві паралельні лінії двох головних героїв Вольги – князя і землероба Микули. Обидва богатиря мають позитивні якості – вони сильні, сміливі та мудрі.

На початку оповідання прославляється Вольга – юний князь, син Святослава. Починається билина з його народження, потім як хлопчик ріс, поступово ставав мудрим і хоробрим витязем. Як тільки князь змужнів, перетворився на сильного богатиря, зібрав собі в допомогу хоробру дружину і став старшим серед них. Вольга в епізоді з дружинниками показує себе як людину щедрої, нічого не жаліє для своїх солдатів, ні швидких коней, ні найкращих обладунків. Великодушно обдаровував також золотом і сріблом, так князь дякує своїх витязів за службу йому.

Рідний дядько Вольги, великий князь Володимир подарував юнакові три міста: Ореховец, Гурчевец і Крестьяновец. І пішов молодий богатир у свої володіння, збирати податки з селян. В дорозі Вольга знайомиться з дивним незнайомцем, який був звичайним селянином. І яким би не був мудрим і сильним молодий князь, протягом подальшого оповідання буде простежуватися якусь перевагу орача над князем Вольгой.

Безсумнівно, у всій пісні багато приукрашиваний. Народ, який писав билину, яскраво описав зовнішність звичайного оратая. Микула був одягнений в дорогі, пишні шати під час роботи в полі. А знаряддя його праці було виготовлено зі срібла і золота. В ті часи оранка, жнива і інша робота на полі вважалася святковим і урочистим подією. Саме тому звичайного селянина так вихваляють і вшановують, більше навіть ніж військового служителя. Також співається про його привабливої зовнішності. Читач може здогадатися що співав народ про Микулу з повагою, теплою і любов’ю в серці, з цього випливає що багато корисного і доброго він зробив для руської землі.

Ідеєю цієї билини є вихваляння робочого народу, селян, які чесно, важко працюють і пишаються цим. Старанність і старання також оспівується в билині, адже Микула працьовитий селянин, займається тим що виорює землю. Взаємозв’язок сили і працьовитості в билині показує, що простий селянин може захистити свої рідні землі від ворога. Адже сам князь Вольга яким би сильним не був, не міг зрівнятися силою з орачем Микулою. Він розумів, що він зі своєю дружиною не впораються з випробуваннями, які чекають їх попереду і безсумнівно покликав оратая з собою. Вже в дорозі стало ясно що богатир Микула перевершує не тільки князя, а й неабияку кількість війська. Це добре описано в той момент, коли дружинники норовили пересунути соху оратая і коли у них нічого не вийшло сам Микула взяв соху з легкістю. Саме такими епізодами князь і його дружинники перейнялися повагою до як той і прозвали Микулой Селяниновичем.

Прославляючи у своїх оповідях цього простого орача, народ вписав Микулу в історію на століття, як людину доброго, мудрого і надзвичайно сильного, який зможе прийти на допомогу людям у скрутну хвилину.