Опис картини Левітана «Осінь. Садиба»

Ісаак Ілліч Левітан, геніальний російський пейзажист другої половини 19 століття, народився 3/16 жовтня 1860 року, прожив 39 років. За своє недовге життя створив близько тисячі творів. Левітан був членом об’єднання передвижників, писав картини в реалістичному напрямі.

Його краєвиди відзначаються ліричністю, людськими настроями і переживаннями: сумом, стражданням, спогляданням, спокоєм, радістю, радістю та іншими відтінками стану людської душі. Разом з тим у них відчувається гармонія вищих сфер, прояв абсолютної об’єктивності. Людина майже ніколи не зображений у картинах Левітана. Настрій, вилите художником в пейзажі, скасовує необхідність присутності людини. Це підтверджують такі відомі твори Левітана, як «Березовий гай», «Тиха обитель», «Вечірній дзвін», «Березень», «Золота осінь» і багато інших.

Олександр Бенуа зазначав ту цілющу поетичність, яку вніс Ісаак Ілліч реалізм. Дійсно, його пейзажі здаються пройнятих російською поезією. Левітан, зображуючи непомітний, скромний російську природу, вкладав велике почуття в свої роботи і бачив у простоті велике. Одна з таких картин — «Осінь. Садиба».

У 1894 -1895 рр. Ісаак Ілліч жив у друзів в маєтку Гірка поблизу села Островно, у Тверській губернії. Картина «Осінь. Садиба» написана в 1894 році. У центрі картини двоповерховий будинок посеред парку. Дерев’яний будинок виглядає старим, сірим, дерева в парку майже всі оголені. Сам парк справляє враження запустіння. Стирчать пні, безладно, як у лісі, ростуть молоді деревця.

На передньому плані — опале жовте листя, густо засыпавшие землю, темніють стовбури дерев. Будинок стоїть в глибині парку, проглядається крізь прозорі гілки. Природа охоплена в’яненням, похмуре небо без проблисків сонця посилює сумний настрій картини. Опале листя виглядає такою справжньою, що, здається, ось-ось зашарудить. У тому, як детально виписані дрібні деталі садиби, аж до стебел зів’ялих квітів, відчувається, що це місце дорого автору картини.

Дуже рідко у своїх пейзажах Левітан надавав значення архітектурі. Тут же поєднання старого будинку з осінньою природою дуже вдало. В’янення природи і занедбаність садиби взаємно підсилюють печаль. У той же час будинок вносить особливу ноту в настрій осіннього смутку. Адже є своя принадність у тому, щоб жити на дачі глибокої осені, гуляти в тиші по сирій прохолоді, міркувати, а потім повертатися в тепло будинку, який тільки здається порожнім, і там хтось чекає.

Цей будинок, колір якого сірий, бляклий, зображений і в іншій картині — «Березень». У весняному пейзажі він веселого жовтого кольору і осяяний сонцем. Такий вплив особливостей часів року на стан чуйної душі художника.

Вдивляючись у цю дивно російську по духу картину, мимоволі згадуєш вірші Фета і Буніна, прозу Чехова. І здається, що доноситься з боку будинку музика — «Жовтень» Чайковського.