Чому Герасим втопив Муму? (по розповіді Тургенєва «Муму»)

Сцена, в якій Герасим втопив Муму, найвідоміша в оповіданні Тургенєва. Вона викликає сльози і жалість до обом героям. У багатьох читачів виникає закономірне питання: «Чому Герасим втопив Муму?». Собака був вірним другом німого двірника, невже вона розлютила його?

Глухонімий чоловік врятував собаку, коли тій було три тижні від народження. Щеня був дуже слабкий і некрасивий. Чоловік откормил його, виходив. Доглянута собака виявилася не тільки красивою, але і відданою. Так Герасим знайшов справжнього друга, якого не міг знайти серед людей. Дружба людини і собаки тривала недовго. Про Муму дізналася бариня. Старій вона дуже сподобалася, але після того, як тварина не послухалося поміщицю, було наказано позбутися від нього.

Дворецький вирішив вивезти і продати собаку, щоб Герасим навіть не здогадався про це. Дворецький знав, наскільки дорога для глухонімого Муму і боявся його гніву. Двірник не міг зрозуміти, куди подівся його улюблениця, яка раніше не відходила ні на крок. Він здогадувався, що до злочину причетний хтось із дворових. Коли Муму, вирвавшись з нового будинку, прибігла до господаря, той вирішив її сховати.

Бариня знову дізналася про собаку і наказала прибрати її, що б та не змогла повернутися. На цей раз дворовим довелося штурмом брати комірчину двірника. Той довго «тримав оборону», а коли вийшов, показав, що сам позбудеться про тварини.

Рішення Герасима пояснюється просто. Він зрозумів, що бариня дуже жорстока і тепер його собаку не просто продадуть, її відвезуть дуже далеко, де вона затоскует без господаря або замучать до смерті. Німий зрозумів, що собаці буде краще, якщо він уб’є її. Крім того, він усвідомлював, що ніхто не захистить його улюбленицю. Це вже було доведено, коли Тетяну видали заміж за іншого. Мабуть, втрата коханої теж вплинула на рішення втопити тварину.

Те, що вчинок Герасима не був продиктований злом або страхом перед барыней доводить епізод підготовки до страшного справі. Чоловік як слід вичесав свою улюбленицю, нагодував її щами з людської тарілки. Він розумів, що скоро назавжди розпрощається з єдиним справжнім другом, тому «дві важкі сльози викотилися раптом з його очей». Щоб собака не мучилася, намагаючись вибратися з води, чоловік прив’язав до її шиї цеглини. Коли Герасим кидав Муму у воду, він відвернувся, щоб не дивитися на те, що робить. Його стан після скоєного описується в словах товстої пралі: «Якою чудний цей Герасим!… чи можна десь із-за собаки проклажаться !…».

Після втрати друга Герасим назавжди розпрощався з двором барині, де дізнався, що таке горе. Чому ж він не міг піти разом з Муму? Все пояснюється художнім задумом Тургенєва. Сцена, в якій чоловік топить Муму, показує, до чого доводило сваволя поміщиків. За допомогою неї автор викриває жорстокість, яка руйнувала долі кріпаків.

Таким чином, Герасим втопив улюблену собаку, щоб врятувати її від жорстокості поміщика. Він зрозумів, що краще вбити Муму, ніж надати її долю пані.