Білі Ночі Федора Достоєвського – короткий зміст по главах: хто написав, головні герої і про що написана повість

Відомий всьому світу великий російський письменник Федір Михайлович Достоєвський, саме той, хто написав «Білі ночі», на перший погляд мало чим примітний повість. Але твір повно ніжності й подяки. Герої невловимі немов примари, і в той же час схожі на багатьох і багатьох. Сюжет нехитрий, але несподіваний фінал і світлий, хоча весь оповитий смутком.

Короткий зміст повісті

Варто зробити короткий переказ по главам, щоб зрозуміти, що ж незвичайного є в повісті.

Весь твір ділиться на ночі, проведені в очікуванні нареченого:

  1. Перша ніч. Герой — середній чиновник, який прожив у Петербурзі не один рік і залишився самотнім. Він гуляє вечорами у пошуках знайомих, щоб привітатися і забути про самотність. Зустрівши заплакану незнайомку, він шукає привід познайомитися і знаходить – до дівчини пристає п’яниця. Чиновник проводжає її додому і домовляється про дружньому побаченні.
  2. Друга ніч. Під час другого побачення герой зізнається, що його життя було сповнене лише порожніх мрій і самотності. Настуся ж обіцяє бути йому другом і розповідає свою історію.
  3. У повісті «Білі ночі» монолог Настусі виноситься в окрему главу, оскільки він важливий, як типова картина нещасної сироти. Рано залишилася під опікою бабусі, дівчинка прожила все життя приколотая до бабусиної спідниці шпилькою. Спроба втечі закінчилася скандалом і великими обмеженнями. Невдовзі в життя дівчини увірвався молодий чоловік – новий постоялець. З ним, пожалевшим Настусю, прийшли книги, театр і любов. На жаль, скоро молода людина зібрався в Москву. Бідна закохана дівчина прибігла і розповіла про кохання, бажання виїхати з ним і своє горе. Але бідність стала між ними стіною. Коханий обіцяє повернутися через рік, і зустрітися на цьому місці в 10 вечора. А вчора не прийшов.
  4. Третя ніч. Чиновник приходить з важким серцем, після того як відніс листа від Настусі її коханому. Мрійник відчуває, що сам полюбив цю ніжну дівчину, але боїться порушити її життя. Довгоочікуваний коханий не з’явився. Вони знову домовляються про зустріч, якщо не буде дощу.
  5. Четверта ніч. Йде дощ і герой прочекавши немало, все ж пішов додому. У той же вечір він вирішив зізнатися в любові. Наступного вечора вони зустрічаються, і Настуня остаточно розчаровується в улюбленому. Вона прихильно приймає визнання чиновника в любові, і підкорена благородством, погоджується жити в мезоніні бабусі, обіцяючи згодом полюбити у відповідь. Мрії про довге життя разом перериваються несподівано прийшли колишнім коханим. Настуся кидається в обійми до нього, і щаслива йде додому.
  6. Ранок. Хворий і засмучений герой отримує лист від Настусі, в якому дізнається про швидке весілля. Дівчина запевняє його в найніжнішої дружбу. Незважаючи на горе і печаль, герой зміг зберегти вдячність до жінки, що розбудила в ньому світлі почуття.