Білі Ночі Федора Достоєвського – короткий зміст по главах: хто написав, головні герої і про що написана повість

Відомий всьому світу великий російський письменник Федір Михайлович Достоєвський, саме той, хто написав «Білі ночі», на перший погляд мало чим примітний повість. Але твір повно ніжності й подяки. Герої невловимі немов примари, і в той же час схожі на багатьох і багатьох. Сюжет нехитрий, але несподіваний фінал і світлий, хоча весь оповитий смутком.

Короткий зміст повісті

Варто зробити короткий переказ по главам, щоб зрозуміти, що ж незвичайного є в повісті.

Весь твір ділиться на ночі, проведені в очікуванні нареченого:

  1. Перша ніч. Герой — середній чиновник, який прожив у Петербурзі не один рік і залишився самотнім. Він гуляє вечорами у пошуках знайомих, щоб привітатися і забути про самотність. Зустрівши заплакану незнайомку, він шукає привід познайомитися і знаходить – до дівчини пристає п’яниця. Чиновник проводжає її додому і домовляється про дружньому побаченні.
  2. Друга ніч. Під час другого побачення герой зізнається, що його життя було сповнене лише порожніх мрій і самотності. Настуся ж обіцяє бути йому другом і розповідає свою історію.
  3. У повісті «Білі ночі» монолог Настусі виноситься в окрему главу, оскільки він важливий, як типова картина нещасної сироти. Рано залишилася під опікою бабусі, дівчинка прожила все життя приколотая до бабусиної спідниці шпилькою. Спроба втечі закінчилася скандалом і великими обмеженнями. Невдовзі в життя дівчини увірвався молодий чоловік – новий постоялець. З ним, пожалевшим Настусю, прийшли книги, театр і любов. На жаль, скоро молода людина зібрався в Москву. Бідна закохана дівчина прибігла і розповіла про кохання, бажання виїхати з ним і своє горе. Але бідність стала між ними стіною. Коханий обіцяє повернутися через рік, і зустрітися на цьому місці в 10 вечора. А вчора не прийшов.
  4. Третя ніч. Чиновник приходить з важким серцем, після того як відніс листа від Настусі її коханому. Мрійник відчуває, що сам полюбив цю ніжну дівчину, але боїться порушити її життя. Довгоочікуваний коханий не з’явився. Вони знову домовляються про зустріч, якщо не буде дощу.
  5. Четверта ніч. Йде дощ і герой прочекавши немало, все ж пішов додому. У той же вечір він вирішив зізнатися в любові. Наступного вечора вони зустрічаються, і Настуня остаточно розчаровується в улюбленому. Вона прихильно приймає визнання чиновника в любові, і підкорена благородством, погоджується жити в мезоніні бабусі, обіцяючи згодом полюбити у відповідь. Мрії про довге життя разом перериваються несподівано прийшли колишнім коханим. Настуся кидається в обійми до нього, і щаслива йде додому.
  6. Ранок. Хворий і засмучений герой отримує лист від Настусі, в якому дізнається про швидке весілля. Дівчина запевняє його в найніжнішої дружбу. Незважаючи на горе і печаль, герой зміг зберегти вдячність до жінки, що розбудила в ньому світлі почуття.

Образи героїв

Намальовані мазками і півтонами головні герої «Білі ночі», здаються лише відбиттям тисяч реальних людей. Не дарма у мрійника немає імені. Він лише образ, лише тінь. Не маючи друзів, не хворіючи роботою або турботами, він сам усвідомлює свою чужість світу і суспільству.

Порівнюючи себе з брудним вуличним кошеням, він шукає хоча б проблиску тепла, ласки та уваги. Над ним сміються з-за того, що немає дівчини, інтересів, і це лише сміх далі відкидає його від суспільства, немов стусан. І вперше знаходячи світле почуття, чиновник віддається цій людині всій довірливою і тонкою душею.

Дівчина зустрілася головному герою вночі, як вже описувало короткий зміст Білих ночей. Історія Настусі, теж ніби вирвалася з в’язниці, де не мала ні друзів, не інтересів, теж вражає читача. Життя проходила повз неї, не зачіпаючи, але маня. Вона теж віддалася всім серцем першому почуттю, першому ласкавого слова, першому інтересу. Прив’язана до старіючої опікунці вона рветься на волю, але не має її.

Важливо! Тут проходить кардинальна відмінність героїв. Чиновник не має зв’язків з світом, бо живе в мріях і не розуміє світу, який оточує його. Настуся не має майже ніяких зв’язків із світом через страхів бабусі, але вона рветься назовні, до людей, щоб стати частиною світу. Ці двоє самотніх людей йдуть в різні боки. Настуся для героя — єдине світло у віконці, а мрійник для неї лише підтримка у важкому випробуванні.

Аналіз і роздуми

Отже, у повісті «Білі ночі» основна думка – значення в житті звичайної людини випадкової зустрічі і подяки за цю зустріч. Герой не обізлився на Настусю, не став її ненавидіти за відмову любити, але зберіг тиху подяку за те, що вона була, розуміла і стала одним. А дівчина залишилася вдячна, що мрійник підтримав її в ці важкі дні.

Нарівні з головними героями, важливо в книзі «Білі ночі» опис міста. Час дії – весна, Петербург просочений нез’ясовну романтикою. Він сповнений кольорів, ароматів і блиску води. Вечора його світлі, хоча й свіжі. На жаль, частіше численні жителі страждають від дощу і вологи, ніж радіють сонечку і теплу. Може саме тому в місті там багато нещасних, самотніх і шукають чогось людей? Багато гуляє герой вже звично ділить місто на симпатичні і неприємні йому райони і місця, кожному знаходячи свої риси та відмінності. До речі саме з будинками він дружить і навіть дізнається про здоров’я.

Важливо! Взагалі Достоєвський часто описує це місто у своїх романах та оповіданнях. Він виступає поряд з персонажами, впливає на них, опускає на дно туги і навіть вбиває сухоти. Зате в цій повісті місто милий і світлий, його холод обертається свіжістю, багатолюдність щасливими зустрічами.

Не розгадано, що лежить в основі повісті Достоєвського ” білі ночі, її історія створення. Те, що образ героя так розмитий і не має ні імені, ні професії, ні точного зовнішнього опису, в свій час дозволяли віднести його до автобиографичному. Деякі сучасники впізнавали в цьому відлюдному, зворушливий образ молодого мрійника Федора Михайловича. Інші ж стверджували, що автор змалював героя з близького друга поета А. Плещеєва.

Важливо! Сучасні ж дослідники відносять цю повість в розділ утопій.

В ній ідеальний чоловік – добрий, уважний, боязкий зустрічає гідну його чисту дівчину і пропонує їй все своє життя і себе.

І навіть отримавши відмову, якому посприяло його участь, як посильного, (а варто пам’ятати, що він запропонував віднести лист коханому і відніс його), герої зберігає лише світлі почуття і подяку.

Настуня теж боязко, хоча її серце мліє від бажання любити. Втрачаючи коханого, вона не заламує руки, не грузне в тузі, а бере все в свої руки і зізнається в любові. Потім страждаючи від очікування, що відправляє лист, все ж таки отримує бажане.

Визначення жанру

Саме час визначити зрозуміліше який же у книги «Білі ночі» жанр. У радянських виданнях найчастіше він визначається як повість. І правда, це короткий твір з невеликими хронологічними рамками – 4 дні. Розповідається в ньому послідовно про всіх звичайних, буденних подіях. Сам же автор назвав свій твір сентиментальний роман, хоча він не дотягує за обсягом, хронології та масштабом. Як вже було сказано, сьогодні іноді жанр твору визначається, як романтична утопія з ідеальними персонажами і почуттями.

Отже, що хотів сказати великий і пророчий Достоєвський? «Білі ночі» про що? Історія створення так і залишилася в таємниці.

В противагу його громіздким і важким романів, трагічним і похмурим героям, які страждають від зламів, наривів душевних, і взагалі від світової несправедливості, ця повість сповнена світла і легкості. Її герой, хоч і своєрідний зайва людина, і мрійник, все ж зміг бути корисним. Вчасно врятував Настуню від докучань. Підбадьорював та підтримував, відніс листа, а якщо б не повернувся коханий, то став би ніжним чоловіком і збентеженим батьком. Він виявляється не повним ненависті отрицателем, а просто наївним і боязким людиною, чиє щастя ще можливо.

Про що розповідь білі ночі

Переказ роману Достоєвського ” Білі ночі