Життєві і духовні цінності людини – твір: приклади з літератури, які бувають, синоніми

Цікаво, що люди, навіть найближчі, дивляться на світ зовсім не так, як ми самі. Наприклад, у кожного свої життєві цінності, твір про які я й хотів би написати. Як правило, більшість факторів, які важливі для людини, збігається, проте, розстановка чільних принципів у кожного своя, і саме це, як мені здається, характеризує людину як особистість.

Що це таке

Не всі можуть відразу відповісти, що таке життєві цінності. Для визначення я б підібрав такі слова-синоніми, як життєва значимість, важливість, принципи, громадянська позиція. Якщо говорити простими словами, це те, що цінне в житті.

Можна вирішити, що це машини, котеджі, великі рахунки в банках і заміські поїздки. Це так, але куди важливіше здоров’я близьких, сміх довгоочікуваного дитини, видана перша книга або чиєсь врятоване життя. Дуже важливими для кожного є любов, мрія, і вже зовсім безцінна саме життя.

Це говорить про те, що життєвих цінностей багато, і вони різні. Якщо машину можна помацати, свій створений фільм можна побачити, то мрію навіть не можна відчути, поки вона не здійсниться. Тому так непросто дати визначення тому, що таке життєві цінності.

Важливо! Набагато легше буде розбиратися у своїх пріоритетах, а отже, і в собі, якщо знати, що по-справжньому значуще і які бувають пріоритети.

Що включено в це поняття

Найважливіше в житті – це духовні цінності людини, покликання, матеріальні блага, яскравість і наповненість життя, сімейні і дружні стосунки, здоров’я і саме життя. Свої життєві пріоритети я поділив так:

Життя і здоров’я рідних, близьких і моє.

Сюди входять:

 • життя;
 • самопочуття;
 • безпека рідних і близьких і моя;
 • харчування;
 • зовнішній вигляд.

Духовні цінності людини:

 • моральність;
 • релігія;
 • політичні переконання;
 • культура.

Сімейні відносини і ставлення до друзів і оточуючим:

 • любов;
 • дружба;

Покликання:

 • робота;
 • кар’єра;
 • хобі;
 • талант, здібності;

Матеріальне становище:

 • фінансове благополуччя;
 • будинок;
 • машина;
 • гараж;
 • інші види добробуту;

Насиченість життя:

 • поїздки та подорожі;
 • спорт;
 • повноцінний відпочинок.

Саме в такому порядку я розставив мої життєві цінності.

Як я це розумію

Ті, хто духовність ставить на перше місце, справжні герої. Це ідеали. В ім’я своїх переконань (релігійних, політичних або просто з-за своїх високих принципів), вони можуть відмовитися від найціннішого – життя.

Ми знаємо чимало таких імен – Джордано Бруно, Жанна Д*Арк, герої Великої Вітчизняної війни та багато-багато інших.

Я звичайна людина і далеко не досконалий, тому на перше місце поставив життя і здоров’я моїх рідних і свою.

Соромно, але подвиг нашої радистки з кінофільму «Сімнадцять миттєвостей весни» я б не зміг повторити. Я б не зміг витерпіти, коли катують моєї дитини. І, боюся, якщо щось буде загрожувати здоров’ю моїм старим батькам, я зможу і принизитися, і поступитися своїми іншими моральними принципами.

Якщо ж щось буде загрожувати тільки моєму життю та здоров’ю, то не можу сказати, як я відреагую. Можливо, буду відстоювати свої принципи до кінця. Але наївно це писати, поки з цим не зіткнувся, я так вважаю.

Духовність я поставив на друге місце, тому що з совістю краще не боротися. Роботу і матеріальні блага можна знайти, а от честь, повагу, довіру заслужити навряд чи вийде.

Сім’я і друзі, відносини з ними для мене стоять на третьому місці. Це легко пояснити – не буде в мене надійної сім’ї і вірних друзів, якщо я сам не буду володіти певними духовними якостями.

Покликання (робота, кар’єра, хобі) – теж мої цінності, але їх я ставлю нижче сім’ї та друзів. Вважаю, що навіть від самої хорошої роботи можна відмовитися, якщо стоїть питання вибору між цією трудовою зайнятістю і люблячою родиною. Проте зовсім відмовлятися від роботи не стану (від мене цього і не потрібно), для того, щоб моя сім’я ні в чому не потребувала.

Важливо! Матеріальний стан частіше за все залежить від роботи (буває ще, що людину утримують батьки, спадщину тощо), тому робота для мене цінна. Буде місце роботи, буде і матеріальний стан. Якщо ж матеріальні блага ставити вище і не замислюватися про роботу, тоді, на мій погляд, з’являється крадіжки, грабежі, шахрайства або інші правопорушення.

І насиченість і яскравість життя я не виключаю. Правильний відпочинок, пізнавальні подорожі – все це впливає і на загальний стан, і на сімейні відносини, і на дружні спілкування, і на роботу. Без відпочинку, цікавих прогулянок, якихось розваг просто не можна. Але вони стоять на останньому місці.

Пріоритети

Від того, що для людини найважливіше, залежить його особистість. Це особливо яскраво можна побачити з літератури.

Так, наприклад, в «Легендою про Данко» М. Гіркого прекрасно видно, що його герой Данко на вершину своїх принципів ставить духовні цінності. Його самопожертва заради життя людей змушує забути про власне життя.

Зазнаючи навіть недовіру, злість і відчай людей, які за ним йшли, він не відступає від свого шляху. І виводить людей, жертвуючи власним серцем.

Це легенда, але герой Миколи Островського Павка Корчагін («Як гартувалася сталь») постійно жертвує своїм здоров’ям в ім’я світлого майбутнього, в ім’я своєї ідеї і політичних переконань. На чолі його життєвої значущості теж варто духовність.

Однак висока моральність виявляється не тільки в яскравих подвигах, навіть самий мало примітний епізод може показати все багатство людської особистості.

Про це добре розповідає Лев Миколайович Толстой у своєму оповіданні «Кошеня». Вася і Катя, ще зовсім невеликі діти, пішли гуляти на дорогу, і взяли з собою маленького кошеняти. Кошеня грався з соломою, але там і напали на нього мисливські собаки. Вася кинувся на кошеня животом і закрив його від зубастих пащ. Здавалося б, нічого особливого немає, але вміння прийти на допомогу слабкому, не замислюючись про себе, – показник високої моральності.

А ось у Олександра Миколайовича Островського зовсім інший герой у п’єсі «Одруження Бальзамінова». Бальзамінів і справді хоче одружитися, але рухає їм не палаюча пристрасть і не трепетна любов, а чіткий розрахунок. Він так страшно хоче матеріальних благ, що легко відмовляється від любові, і вирішує одружитися на старезній і владної пані. Правда, цих самих благ йому ніхто надавати не збирається. Повністю відмовившись від духовних і моральних цінностей, цей герой виглядає комічним і негідним.

Це приклади з літератури, але і в житті таких випадків досить.

Змінюються погляди

Життєва філософія у людини міняється з віком, а значить, відбувається і переоцінка значущості багатьох аспектів. На таку переоцінку і формування цінностей впливають:

 • родина;
 • друзі;
 • однокласники, колеги по роботі;
 • життєвий досвід;
 • стан в навколишньому світі;
 • його власний стан;
 • будь-які конкретні ситуації.

В дитинстві мало хто замислюється про своє здоров’я і, звичайно ж, не стане ставити своє здоров’я і здоров’я близьких на саму верхню сходинку пріоритетів.

Але вже в цей час формується моральність людини, його моральні принципи, виявляються її здібності й таланти, проявляється бажання займатися спортом, вибудовуються стосунки з однолітками. Тобто з самого раннього віку потрібно формувати особистість і шкалу значимості для дитини.

У юності на перше місце виходять взаємини з друзями, з’являється закоханості, і кохана людина стає на чолі всього. І тільки вже в більш зрілому віці людина здатна пояснити для себе, що ж для нього найбільш важливо.

Важливо! Цінності життя не тільки формуються в процесі набутого досвіду і прожитих років, але й змінюється їх значимість. Те, що було важливіше за все, йде на другий, а то й третій план, а на верхній щабель піднімаються фактори, які були зовсім не цікаві.

Бувають життєві цінності, які дуже важливі, але людина не відразу може це усвідомити. Так, наприклад, мало, хто замислюється, наскільки необхідна свобода. А ось людина, яка порушила закон, починає це розуміти миттєво. Не завжди люди турбуються про своє здоров’я, але це до тієї пори, поки не трапляються хвороби, і тоді головним пріоритетом стає саме власне самопочуття. Люди, які знаходяться далеко від рідних, особливо яскраво розуміють, наскільки важлива для них близькість своїх родичів, своєї сім’ї. Все це приклади з життя.

Так чи важливі цінності

Значення слова «цінність» зрозумілі всім. На перший погляд, питання про те, наскільки важливо те, що цінно, звучить не надто розумно. Але в житті трапляється, що справжня значущість основної суті підміняється або втрачається зовсім.

Згадую приклад зі своєї студентської молодості: ми частенько здавали кров, але зовсім не думали про те, що вона врятує комусь життя, для нас важливо було отримати два дні відгулу. Так високі ідеї були підмінені на незначні задоволення.

Але це не так страшно. Куди страшніше, коли люди вживають алкоголь і приймають наркотики, заради уявного задоволення вбивають власне життя. Тут втрачається не тільки життя і здоров’я, але повністю знецінюється все, що робить людину особистістю, – духовність, моральність, розумові здібності, відносини з близькими і друзями.

Коли говорять, що у людини немає ніяких життєвих цінностей, мають на увазі зовсім пропащого індивідуума.

Приклад твори на тему життєві цінності

Основні життєві цінності людини

Висновок

Від таких життєвих принципів залежать вчинки людини, його поведінку в житті, його характер і повністю те, як він складає свій життєвий шлях. У кожного різна шкала цінностей, тому у кожної людини свій шлях. Так нехай же він буде світлим.