Образ Вонмигласова в оповіданні Чехова «Хірургія»

Вонмигласов – дячок сільської церкви з оповідання А. Чехова «Хірургія». Він приходить в земську лікарню за допомогою, так як його мучить зубний біль. На початку оповідання автор представляє читачеві героя, який до кінця розповіді буде в центрі уваги.

Першим ділом Антон Павлович описує зовнішність дяка. Треба сказати, що деякі його риси не дуже привабливі. Це старий чоловік дуже непогано складений: високий і кремезний. Як і годиться служителя церкви, герой одягнений у рясу. Обличчя його не ідеальне: бородавка на носі, а в оці більмо. Портрет карикатурний, але це властиво гумористичним творам.

Вже з порога автор знаходить, над чим посміятися. Дячок хоче перехреститися, але ікони в кабінеті немає, тому він кладе хрест, дивлячись на бутель з карболовым розчином. Крім того, Вонмигласов намагається задобрити Курятина просфору. Ці деталі викривають чоловіка, показуючи, що він не завжди дотримується церковних канонів.

Цікаво спостерігати за героєм, коли той скаржиться на хворий зуб. Починає він здалеку, розповідаючи, як вони з матінкою пили чай. Свою промову він приправляє цитати з псалтиря та церковної лексикою. У даній ситуації це не дуже доречно, тому смішить читача. У той же час ми розуміємо, що ця мова вироблялася у героя роками, тому він не може так просто очистити її від специфічних для нас слів.

Причину зубного болю Вонмигласов пояснює по-своєму: «За гріхи, Сергій Кузьмич, за гріхи!». Коли Курятин оглядає пацієнта, дізнаємося, що дячок був любителем тютюну, від якого пожовкли його зуби. Сміх викликають методи лікування, до яких вдавався Вонмигласов: він робив компреси з горілки і хрону, прив’язував на руку ниточку з Афону. У цьому оповіданні герой намагається показати, як боїться Бога: він не полоскав молоком зуб, так як дотримувався посту.

Вонмигласов з повагою ставиться до фельдшера. Про своїх скаргах він розповідає щиро, а фельдшера слухає з непідробним довірою. Дячок твердо впевнений, що Курятин добре знає свою справу, тому не скупиться на похвалу. Він не відмовляється виривати зуб, вважаючи, що Сергій Кузьмич навчений і знає, «що вирвати, а що краплями». Лікарів дячок називає благодійниками і «батьками рідними», за яких у церкві моляться «денно і нощно». Вонмигласов каже, що їх «господь просвітив».

Похвали в кабінеті Курятина лунають недовго. Лікар починає тягнути зуб. Вирвати його ніяк не виходить, але пацієнт відчуває страшний біль. Спочатку він терпить, а потім схоплюється з крісла і робить Курятину зауваження. З вуст служителя церкви вириваються різкі слова: «Щоб тебе так на тому світі потягнуло». Зовсім не в’яжеться до зовнішності і «посади» Вонмигласова фраза: «Сама ти дура». Вона надає комізму не тільки героєві, але і ситуації взагалі.

В кінці розповіді «Хірургія» зуб дьячку вирвали, правда, хворий. Після того, як герой помітив помилку фельдшера він говорить Курятину слова, які, думаю, виражають ставлення Чехова до горе-медиків: «Насажали вас тут, іродів, на нашу погибель!».