Що це таке строфа вірша: види, 4 – це скільки рядків, як називається строфа з 5 віршованих рядків

Поезія є вкрай цікавим мистецтвом, що зародився ще в стародавній Греції. Саме там мислителі і вчені віддавали данину вивіреному, навіть за математичними правилами, рифмованному речі. Тоді і зародилися правила віршування, і разом з ними з’явилася строфика – наука про віршованих строфах і закони їх побудови. Що таке строфа у вірші? Розберемося по порядку.

Визначення поняття

Саме слово по-грецьки означає «поворот» або «кружляння», що цілком природно, адже кожна така конструкція як би «заокруглений» поетичну думку.

У віршуванні так називають поєднання віршованих рядків, що надає оповіданню зміст, ритм і єдність синтаксису.

Виникає питання: строфа – скільки ж це рядків? Це певна кількість віршованих рядків від 2 до 14 залежно від типу строфічного побудови.

Тому питання типу: «3 або 4 строфи – це скільки рядків?» вважаються некоректними, так як кількість віршів або рядків у різних строфических конструкціях неоднаково.

Види строф

Дистих

Самою першою сходинкою є дистих, чи приклад, що складається з двох віршів. Використання даного правила є вкрай рідкісним прийомом у російської поетичної традиції, так як такий вірш більше нагадує давньогрецьку пісня. В першу і другу строфу вкладається дуже глибокий сенс, і вони виглядають, як великі пропозиції, вкрай складні для сприйняття на слух.

Такий вид застосовував у своїх творах М. Ю. Лермонтов. Його вірш «Морська царівна» можна навести як приклад цієї строфи.

Втрачає

3 вірша, або втрачає – це тривірш. Ще один рідкісний вид у російської поезії як самостійний твір. Найчастіше втрачає йде у складі більш об’ємних строфических композицій або взагалі включається в кінці, як підведення підсумку або мораль.

Найвідомішим поетичним твором, написаним в стилі трехстиший, є вірш А. Блоку «Пісня Пекла».

Катрен

Найпоширенішою поетичною формою у російських поетів вважається катрен, або чотиривірш. У ньому поєднується чотири вірша, що стає досить оптимальним для отримання різноманітної інтонації і ритму.

По суті, подібною конструкцією написані 80% вітчизняної поезії. Гнучкий і рухливий синтаксис дозволяє такій поетичній формі легко входити до складу інших видів, наприклад, такі системи, як сонет і онегинская строфа, придумана А. С. Пушкіна.

Катрен може володіти паралельної рифмовкой, коли римуються 1 і 2 рядка, а також 3 і 4. Або перехресною, коли римуються перша і третя, а також другий і четвертий рядки. Може бути і рідкісна послідовна рифмовка, коли рядки римуються один за одним по порядку:1 з 2, 2 з 3, 3 з 4.

Зверніть увагу! 4 рядки – це катрен, а 4 строфи – це зовсім інше, вони можуть бути в будь-якому вірші, написаному двустишием, терцетом і т. д. Прикладів подібних віршів можна навести дуже багато.

Ще одним рідкісним видом є октава. У музичній термінології цей термін досить відомий і означає вісім нот, практично так само і у віршуванні. Октава – це восьмистрочная конструкція з дуже цікавою римою. В ній римуються між собою 1, 3, 5 — непарні рядки, а також 2, 4 і 6 – парні рядки плюс в кінці примикає дистих, який також зарифмован. Найвідомішим прикладом такої оригінальної поетичної композиції є твір А. С. Пушкіна «Будиночок в Коломні».

Змішання видів: станси і сонет

Даний вид представлений чотирма рядками з відповідним віршованим розміром – четырехстопным ямбом.

Важливо! Ямб – двусложный віршовий розмір, що представляє собою два слова, другий з яких є ударним. А чотиристопний ямб – це двусложный розмір, який повторюється 4 рази, тобто має 4 стопи по 2 складу у кожній.

Найчастіше в стансах присутній перехресна рима. Станси можуть складатися з кількох строф, і кожне чотиривірш буде володіти гнучкою системою синтаксису і смисловою закінченістю.

А. С. Пушкін – великий російський поет, спадщина якого настільки велике, що в його творчості можна знайти і приклади даного виду: «Станси», «У глибині сибірських руд…», «Блукаю я».

З цікавих різновидів також можна відмітити сонет, що включає в себе 2 катрена і 2 терцета.

Окремим окремо стоїть шекспірівський, або англійську, сонет, що включає три катрена і дистих. Природно, що його автор Ст. Шекспір зробив це навмисно, на свій лад змінюючи правила строфики.

Скільки рядків налічує сонет? Як правило, 14. Сонети написані пятистопным ямбом і дуже рідко шестистопным.

Важливо! Рими в сонетах можуть мінятися, якщо в катренах присутній рівнозначна рифмовка, а трехстишиях також дві неоднакові рими.

Сонет – це не тільки візитна картка любовних віршів, але і пов’язаних з творчістю і присвячених якій-небудь особі. Відомим любителем сонетів також був А. С. Пушкін, який створив «Мадонну» і «Поетові».

Окремий вид строфики: онегинская

Російська поезія не мислить себе без імені Олександра Пушкіна, тому особливий вид строфической системи, введений саме ним в літературу отримав ім’я онегинской строфи. Свою назву цей термін веде від прізвища головного героя роману у віршах «Євгеній Онєгін». Можна здогадатися, що сам роман написаний саме даної строфической конструкцією. Це скільки рядків? Всього їх, як і в сонеті, чотирнадцять, однак на відміну від останнього структура онегинской строфической системи вкрай цікава:

 • перший рядок римується з третім, друга з четвертою;
 • далі виникає нова рима між 5 і 6 рядків, потім сьома і восьма йдуть в риму;
 • далі йде рима 9 і 12, а між ними римується 10 і 11;
 • завершується все це рифмовкой 13 і 14 вірша.

Ця структурна композиція зберігається протягом усього роману, за винятком листів Тетяни і Онєгіна, а також пісні дівчат з третьої глави.

Як поділяються строфические композиції?

Діляться вони за принципом з’єднання рим. Тому, відповідаючи на питання: «Що таке строфа у вірші?», потрібно враховувати поєднання римованих віршів з неримованими рядками. Існують також скорочені і подовжені вірші, що чергуються в віршах із звичайними.

У поезії можуть використовуватися і подвоєні строфические композиції з «дзеркальної», тобто зворотного, рифмовкой.

Строфические повтори

Особливим елементом у законах строфики стають повтори. Найчастіше такі композиційні вставки можна зустріти в піснях. У будь-яких жанрах повтор називається рефреном, в яких-то простіше – приспівом – циклічної композицією, яка повторюється через кожну групу віршів. Головною відмітною особливістю рефрену є закономірність даного повторення.

Різноманіття строф у світовій поезії

Крім багатогранної російській поезії існує ще величезна кількість унікальних видів, які кочують віршів всього світу.

Лірика Стародавньої Греції піднесла нам елегію, горациеву, сапфическую і асклепиадову строфи, які названі по імені їх авторів: Горація, Асклепіада і першої давньогрецької поетеси Сапфо.

Меншу роль в утворенні законів строфики грала східна поезія, представила світу перські катрени і турецькі газелі. Країни Далекого Сходу також внесли свій вклад у поезію світу допомогою японських хокку.

А англійські, французькі та німецькі поети подарували світу безліч віршованих форм:

 • рондо,
 • шекспірівський сонет,
 • октаву,
 • тріолет,
 • терцину,
 • септиму,
 • нону.

Увага! А як називається строфа з п’яти віршованих рядків? Досить рідкісної в російському віршуванні вона стає тому, що там присутня остання нерифмованная рядок, наприклад, вірш М. Ю. Лермонтова «Люблю я Кавказ». А строфа з п’яти віршованих рядків називається квінтет, т. к. по латині «квінта» означає «п’ять».

«Романс» строфической науки: олександрійський вірш

Осібно як у поезії світу, так і в російській поетичній традиції варто олександрійський вірш, який прибув до нас з Франції і став у 18 столітті вінцем російської героїчної поеми. Олександрійський вірш складається з деякої кількості двовіршів з шестистопным ямбом. Гарним прикладом може бути вірш «Чорна шаль» А. Пушкіна.

Що таке строфа вірша

Вивчаємо теорію поезії — строфи, рими

Висновок

Таким чином, відповідь на питання: «Як визначити кількість строф у вірші?» стає надзвичайно актуальним для тих, хто збирається аналізувати вірші. Для докладного розгляду поетичних творів знадобляться такі визначення, як строфика – це наука про правила побудови строфической системи, вірш, рядок і звичайно ж, видова різноманітність, щоб вірно визначити віршовий розмір і зрозуміти, чому вірш побудовано автором саме так.