Образ Сіда Сойєра в повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Твір Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» оповідає про пригоди хлопців, Тома і Гека. Друзі не уявляють життя без пригод, тому не сидять на місці, а потрапляють у різні халепи. Вони стають учасниками більшості випадків в містечку. Хлопці таким способом пізнають світ: дізнаються як добрих, так і злих людей, вчаться на своїх помилках. І найважливіше – це те, що вони ніколи не здаються – і тому виходять переможцями. Їм допомагає їх справжня дружба. Том і Гек вміють цінувати один одного. Багато в чому вони схожі, особливо у відношенні до свободи.

Крім Гека і Тома, у повісті є й інші образи хлопчиків. Важливу роль відіграє Сід Сойєр, хоча він і другорядний персонаж. Цей герой доводиться зведеним братом Того. Його теж виховує тітка Поллі. Незважаючи на те, що брати ростуть в одній родині, їх відносини складно назвати дружніми або братніми. Причина криється в протилежності їхніх характерів.

Якщо Те – неслухняний хлопчик, бешкетник, то Сід – благонравный дитина, яка не завдає клопотів тітки. Слухняний Сід намагається добре вчитися. Але ось причина явно не в усвідомленому бажанні стати освіченою, а в бажанні догодити тітці, отримати схвалення вчителя і т. д.

Сід Сойєр – частина консервативного суспільства, його породження. Він з дитячих років зрозумів, що головне – виглядати доброчесним, а не бути ним насправді. І тому слухняний Сід за своєю суттю дріб’язковий чоловік, ябеда і лицемір. Він із задоволенням розповідає тітці про витівки Тома. І навряд чи так він хоче йому допомогти, скоріше, йому просто приємно виглядати в очах інших краще. Тому розкриваючи справи Тома, Сід виглядає на його фоні гарною дитиною. Яскравий приклад цьому показано в епізоді з нитками. Як-то Тому вирішив приховати факт того, що купався на річці. Тітка зашивала йому комір нитками, щоб він не міг непомітно скупатися. Тоді бешкетник вирішив, що все одно піде на річку, а потім зашиє комір сам. Коли тітка розпитувала, чи був він на річці, Тому надав у якості доказу зашитий комір. І тітка Поллі майже повірила, але Сід зауважив, що нитки були не того кольору. Ось так і попався Тому з-за брата. Сід проявив тут спостережливість, однак це не виправдовує його підлість.

Тому, незважаючи на пустощі, має добре серце. Він допомагає невинному в злочині Мэфу Поттеру уникнути покарання. Цей вчинок поставив під удар його самого, але совість не дала б йому інакше спокою. Такий вчинок можна назвати по-справжньому хорошим, і навряд чи на таке здатний був би Сід Сойєр.

Образ Сіда введений автором для того, щоб краще відтінити хороші сторони головного героя. Марк Твен доводить, що не завжди зовні благонравные люди є насправді такими.