Порівняльна характеристика Тома Сойєра і Сіда Сойєра

У повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» головний герой – хлопчик-бешкетник по імені Тім. Він виховується в родині своєї тітки на ім’я Поллі. Герой має непростий характер, любить пустувати, тому завдає чимало клопоту родині. У Тома є брат Сід, якого теж виховує тітка Поллі. Порівнявши цих двох героїв, можна краще зрозуміти їх образи і задум автора.

Тому – неслухняний хлопчик, який не любить школу. Проте він багато читає та мріє пережити такі ж захоплюючі пригоди, як герої його улюблених книг. Тому замість нудних занять він часто проводить час на річці. Автор частково виправдовує таке ставлення героя до школи. Адже система освіти тоді будувалася на зубріння і тілесних покарання. А це ніяк не розвивало вільнодумство учнів, а лише привчало до бездумного запам’ятовування і послуху.

Сід – слухняний хлопчик, який прагне добре вчитися в школі, бо «так треба». Він не доставляє клопоту тітці, завжди виглядає доглянутим, «прилизаним», веде себе пристойно. Однак його доброзвичайність фальшиве, адже при першій же нагоді він зводить наклепи на Тома. І не тому що він переживає за брата, а тому що йому приємно бачити, як його карають.

Яскравий приклад є в епізоді, коли Сід зауважує хитрість Тома з нитками (Тітка зашивала комір сорочки Тома, щоб той не купався в річці, але він вирішив схитрувати – зняв сорочку, а потім сам зашив комір) і розповідає все тітці. Сід видає брата, щоб здатися на його фоні краще. Він спостережливий, що говорить про його кмітливості. Але в цілому, Сід надходить як зрадник.

На відміну від нього, Тому – вірний. Він вміє цінувати дружбу. І, незважаючи на маленькі хитрощі, він не здатний на велику брехню навіть заради себе. Це підтверджується в частині повісті, коли він зізнається на суді в тому, хто справжній злочинець. Він і його друг Гек стали випадковими свідками злочину, але спочатку мовчали, бо боялися помсти. Звинуваченим у злочині став невинний людина, Меф Поттер. І про це знали хлопчики. Вони обіцяли один одному мовчати, але докори сумління змусили Тома Сойєра виступити на суді і допомогти нещасному чоловікові. Це був дуже сміливий вчинок, на який навряд чи міг би зважитися боязливий Сід.

Тому і Сід – брати. Але вони занадто різні люди, немов з різних світів. Сід – це породження міщанського суспільства. Він з малих років прийняв умовності консервативного містечка. Тому – теж частина цього суспільства, але він намагається відстояти своє право на свободу. Для героя таке життя за правилами здається не цікавою. Тому він мріє про пригоди та здійснює мрію. Разом з другом Геком вони викривають злочинця, знаходять скарб. Разом з Беккі (дівчинкою, яка подобалася Тому) герой блукає по печері.

Сід допомагає краще побачити позитивні риси характеру головного героя. Слухняний хлопчик Сід у повісті не такий хороший, як неслухняний хлопчик Том. Автор руйнує стереотипи міщанського уявлення про моральні цінності того часу.