Російсько-японська війна – коротко: причини, основні події, підсумки, в якому році була і наслідки

На зорі ХХ століття між Російської та Японської імперіями відбулося жорстоке зіткнення. В якому році нашу країну чекала війна з Японією. Вона почалася взимку 1904 року і тривала більше 12 місяців до 1905 року, стала справжнім ударом для всього світу. Виділялася не тільки предметом суперечки двох держав, але і новітнім зброєю, яке використовувалося в боях.

Передумови

Основні події розгорталися на Далекому Сході, в одному з найбільш спірних регіонів світу. Одночасно на нього претендували Російська і Японська імперії, у кожної були свої політичні стратегії щодо цієї області, амбіції та плани. Конкретно йшлося про встановлення контролю над китайським регіоном Маньчжурія, а також над Кореєю та Жовтим морем.

Зверніть увагу! На початку ХХ століття Росія і Японія були не просто сильними країнами світу, але й активно розвиваються. Як не дивно, це стало першою передумовою для російсько-японської війни.

Російська імперія активно раздвигала свої кордони, торкнувшись на південно-сході Персії та Афганістану.

Були порушені інтереси Великобританії, тому російська карта продовжила збільшуватися в далекосхідному напрямку.

На шляху першим стояв Китай, який збіднів від численних воєн, був змушений віддати Росії частину своїх територій, щоб заручитися підтримкою і засобами. Так, у володіння нашої імперії надійшли нові землі: Примор’я, Сахалін і Курильські острови.

Причини також крилися в політиці Японії. Новий імператор Мейдзі визнав самоізоляцію пережитком минулого і активно почав розвивати свою країну, просуваючи її на міжнародній арені. Після численних успішних реформ Японська імперія вийшла на новий, модернізований рівень. Наступним кроком стала експансія інших держав.

Ще до початку війни 1904 року Мейдзі завоював Китай, що дало йому право розпоряджатися корейськими землями. Пізніше був зачарований острів Тайвань та інші прилеглі території. Тут і ховалися передумови майбутнього протистояння, оскільки зустрілися інтереси двох імперій, які суперечили один одному. Так, 27 січня (9 лютого) 1904 р. була офіційно розпочата війна між Росією і Японією.

Причини

Російсько-японська війна стала одним з найбільш яскравих прикладів «півнячого бою». Жодних расистських, релігійних або ідеологічних суперечок між двома ворогуючими країнами не спостерігалося. Не крилася суть конфлікту і у збільшенні власної території по значимим причин. Просто у кожної держави мета: довести самому собі та іншим, що воно потужно, сильно і непереможне.

Спочатку розглянемо причини зародження російсько-японської війни в рамках Російської імперії:

 1. Цар бажав самоствердитися за рахунок перемоги і показати всьому своєму народові, що його армія і військова міць – найсильніші в світі.
 2. Можна було раз і назавжди придушити спалахнула революцію, в яку були втягнуті селяни, робітники та міська інтелігенція.

Чим же могла бути корисна Японії ця війна, коротко розглянемо. У японців була тільки одна мета: продемонструвати своє нову зброю, яке було вдосконалено. Треба було випробувати новітню військову техніку, а де це можна зробити, якщо не в бою.

Зверніть увагу! Учасники збройного протистояння в разі перемоги налагодили б свої внутрішньополітичні розбіжності. Значно покращилася б економіка країни-переможця і в її володіння були б отримані нові землі – Маньчжурія, Корея і ціле Жовте море.

Військові дії на суші

На східний фронт на початку 1904 року з боку Росії була спрямована 23-я бригада артилерії.

Війська розподілили між стратегічно-важливими об’єктами – Владивосток, Маньчжурія і Порт-Артур. Також був спеціальний загін інженерних військ, і дуже значна кількість людей охороняло КВЖД (залізницю).

Справа в тому, що весь провіант і боєприпаси солдатам доставляли з європейської частини країни на потягах, тому вони і вимагали додаткового захисту.

До речі, це і стало однією з причин поразки Росії. Відстань від промислових центрів нашої країни до Далекого Сходу нереально велике. На доставку всього необхідного йшла сила-силенна часу, так і транспортувати багато не представлялося можливим.

Що ж стосується японських військ, то в числі вони програвали російським. Більш того, покинувши свої рідні і дуже маленькі острови, вони виявилися буквально розкиданими по величезній території. Але в злощасні 1904-1905 роки їх врятувала військова міць. Новітнє зброю і бронетехніка, міноносці, вдосконалена артилерія зробили свою справу. Відзначити варто і саму тактику ведення війни і бою, якою японці навчилися у британців. Одним словом, взяли вони не кількістю, а якістю і хитрістю.

Морські бої

Російсько-японська війна стала справжнім фіаско для російського флоту.

Кораблебудування в Далекосхідному регіоні на той момент не було надто розвиненим, а доставляти в таку далечінь «дари» Чорного моря було вкрай важко.

У країні висхідного сонця флот завжди був потужним, Мейдзі добре підготувався, відмінно знав слабкі сторони противника, бо зумів не тільки стримати натиск супротивника, але і повністю розгромити наш флот.

Переміг він у битві завдяки все тієї ж військової тактики, якої навчився у британців.

Основні події

Війська Російської імперії довгий час не вдосконалювали свій потенціал, не проводили тактичних навчань. Їх вихід на далекосхідний фронт в 1904 році дав зрозуміти, що вони просто не були готові воювати і воювати. Це явно простежується в хронології основних подій російсько-японської війни. Розглянемо їх по порядку.

 • 9 лютого 1904 року – битва при Чемульпо. Російський крейсер «Варяг» і пароплав «Кореєць», що знаходяться під командуванням Всеволода Руднєва, були оточені японською ескадрою. В нерівному бою обидва судна загинули, а решта членів команди були евакуйовані в Севастополь і Одесу. Надалі їм заборонялося заступати на службу в Тихоокеанський флот;
 • 27 лютого того ж року, з допомогою новітніх торпед, японці вивели з ладу понад 90 % російського флоту, атакувавши його в Порт-Артурі;
 • весна 1904 – поразка Російської імперії у численних боях на суші. Крім труднощів з транспортуванням боєприпасів і провіанту, у наших солдатів просто відсутня нормальна карта. Російсько-японська війна мала чіткі схеми, певні стратегічні об’єкти. Але без належної навігації впоратися з завданням було неможливо;
 • 1904 рік, серпень – росіяни змогли захистити Порт-Артур;
 • 1905 рік, січень – адмірал Стессель здав Порт-Артур японцям;
 • травень того ж року – черговий нерівний морський бій. Після битви під Цусимой в порт повернувся один російський корабель, але вся японська ескадра залишилася цілою і неушкодженою;
 • липень 1905 рік – японські війська вторглися на територію Сахаліну.

Напевно, відповідь на питання про те, хто переміг у війні, очевидний. Але насправді, численні битви на суші і воді стали причиною виснаження обох країн. Японія, хоч і вважалася переможцем, була змушена заручитися підтримкою таких країн, як США і Великобританії. Підсумки були невтішними: були повністю підірвано економіка і внутрішня політика обох країн. Країни підписали мирний договір, а весь світ став їм допомагати.

Результат бойових дій

На момент закінчення військових дій в Російській імперії повним ходом йшла підготовка до революції. Противник знав це, тому виставив умову: Японія погодилась на підписання мирного договору лише за умови повної капітуляції Росії. При цьому повинні бути дотримані наступні пункти:

 • половина острова Сахалін і Курильські острови повинні були перейти у володіння країни висхідного сонця;
 • відмова від домагань на Маньчжурію;
 • Японія повинна була мати право на оренду Порт-Артура;
 • японці отримують всі права на Корею;
 • Росія повинна була виплачувати своєму ворогові контрибуцію на утримання полонених.

І це були не єдині негативні наслідки російсько-японської війни для нашого народу. В економіці почався тривалий застій, так як фабрики і заводи зубожіли.

У країні почалася безробіття, піднялися ціни на продукти та інші товари. Росії стали відмовляти в кредитах багато іноземні банки, в ході чого зупинилася і підприємницька діяльність.

Але були і позитивні моменти. Підписавши Портсмутское мирну угоду, Росія отримала підтримку з боку європейських держав – Англії і Франції.

Це стало зерном зародження нового союзу під назвою «Антанта». Варто відзначити, що Європа також була налякана назрівання революцією, тому намагалася надати всіляку підтримку нашій країні, щоб ці події не вийшли за її межі, а лише стихли. Але, як ми знаємо, стримати народ не вдалося, і революція стала яскравим протестом населення проти чинної влади.

Зате в Японії, незважаючи на численні втрати, справи налагодилися. Країна висхідного сонця довела всьому світу, що вона може перемогти європейців. Перемога вивела це держава на міжнародний рівень.

Чому все так склалося

Перерахуємо причини поразки Росії в цьому збройному протистоянні.

 1. Значна віддаленість від промислових центрів. Залізниця не справлялася з транспортуванням всього необхідного на фронт.
 2. Відсутність у російської армії і флоту належної підготовки і вправності. Японці мали більш досконалою технікою володіння зброєю і ведення бою.
 3. Наш супротивник розробив принципово нову військову техніку, впоратися з якою було складно.
 4. Зрада з боку царських генералів. Наприклад, здача Порт-Артура, який раніше був узятий.
 5. Війна не була популярною серед простих людей, а також багато солдати, яких відправляли на фронт, не були зацікавлені в перемозі. А ось японські вояки готові були померти заради імператора.

Аналіз російсько-японської війни істориками

Російсько-японська війна, причини поразки

Висновок

Після поразки в російсько-японській війні в Росії повністю зруйнувався старий режим. Буквально через кілька років наші предки стали громадянами абсолютно нової країни. І найголовніше – багатьох, хто загинув на Далекосхідному фронті, довгий час не згадували.