Аналіз казки Маршака «Дванадцять місяців»

Важко уявити новорічні свята без мультфільму, знятого по п’єсі-казці С. Маршака «Дванадцять місяців». Читати ж твір не менш цікаво, ніж дивитися мультиплікаційну версію. С. Маршак створив цю світлу, добру казку у суворі воєнні роки (1942-1943 рр..). В цей період він більше писав для дорослих, але як-то отримав лист від хлопчика. Дитина питав, чому Самуїл Якович «в останній рік писав тільки для великих». Це лист, мабуть, і підштовхнуло до написання «Дванадцяти місяців».

Над казкою письменник працював з перервами, так як суворі роки не давали повністю віддаватися творчості. Вперше казку поставили тільки через 2 роки після закінчення війни в Московському Тюгу, а в 1956 р. випустили однойменний мультфільм.

Тема твору – зимові «пригоди» падчерки, дружба між людиною і природою. Автор показує, що добрим, працьовитим людям допомагає сама природа. Також С. Маршак стверджує, що добро завжди перемагає зло.

Жанр твору – п’єса-казка. Також її називають драматичної казкою. П’єсою вона вважається з-за того, що складається з реплік і ремарок. Ознаки казки – фантастичні події, персонажі, повчальна складова. Сам С. Маршак зізнавався, що не хотів нав’язувати мораль. Іон стримав слово: повчання у казці є, але шукати їх треба між рядків.

На початку п’єси-казки представлений список дійових осіб. Усіх персонажів можна розділити на головних, другорядних і епізодичних. Головні – Падчерка, дванадцять місяців, Стара і її дочка, Корольова. Другорядні герої – старий професор, солдатів, грофмейстерина, лісові звірі. Епізодичні герої – садівники, головний садівник, глашатае, солдати.

Сюжет твору розвивається послідовно. В експозиції ми знайомимося з лісовими мешканцями, падчеркою, солдатом, королевою. Зав’язка – указ королеви. Розвиток подій – це все події, що відбуваються після того, як пасербиця відправляється за пролісками. Кульмінація – Королева викидає кільце падчерки. Розв’язка – стара і її дочка залишаються собаками, падчерка залишається господинею в домі, а королева відправляється в палац.

Організація тексту відповідає особливостям драматичних творів. Казка складається з чотирьох діянь, кожне з яких поділено на картини. Дії картини відносно завершені за змістом. Події кожної картини розгортаються в певній локації: в лісі, в будинку Мачухи або в королівському палаці. Перше і четверте дію починаються репліками лісових звірят: білок, зайця, ворона і вовка. Таким чином, створюється своєрідне обрамлення. За допомогою цього прийому С. Маршак допомагає читачеві уявити святкову атмосферу, що панує в лісі, відчути себе частиною лісу.

Також у п’єсі «Дванадцять місяців» привертають увагу вірші та пісні. Вони оживляють діалоги і акцентують увагу на образах-символах, наприклад на образі новорічного багаття, що означає безперервну зміну часів року, щасливі зміни.