12 подвигів Геракла коротко: опис 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 подвиг, міф про героя грецької міфології

Геракл народився в Фівах в Алкмени і Зевса. За вказівкою батька з’явився на світ дитина повинен був правити кожним земним народом. Тоді Гера зробила так, що онук Персея Еврисфей народився раніше сина Алкмени. Геракл був змушений служити Еврисфею, однак герой зміг позбутися від цього обов’язку, здійснивши ряд подвигів. Йому довелося проявити не лише силу, але і кмітливість. Коротко перерахуємо всі 12 подвигів Геракла.

Немейський лев

Царевич наказав Гераклові піти в храм Зевса в Немее, щоб перемогти величезного лева, навевавшего жах на всіх жителів.

Увага! Все життя царевич Еврісфей отримував турботу і любов. Він володів владою, але ні розумом, ні сміливістю не відрізнявся.

Геракл вирушив на спорожнілі землі, довго ходив по ущелинах і схилах. Раптом з печери почулося гарчання гігантського лева. Герой встиг вдарити чудовисько по голові кийком перед самим стрибком, а потім стиснув шию, і звір перестав дихати. Це був подвиг номер 1.

Переможець одягнувся в шкуру лева. Люди з жахом розбігалися від нього, Еврісфей сховався в дальньому кутку і закричав герою, щоб той ішов, а накази буде отримувати від промовця.


Немейський лев

Лернейська гідра

2 подвиг Геракла був не менш блискучим. На наступний день довелося відправитися герою до болота, де жила Гідра з десятьма головами. Іолай пішов разом з ним. Гідра обвивалася навколо випадково забрели подорожніх шиями, затягувала їх до себе в лігво і поїдала. Коли Геракл з Іолаєм дісталися до проклятого болота, чудовисько спало. Роздражнивши Гідру, Геракл виманив її і почав рубати голови одну за іншою, але на їх місці виростали дві нові. Герой попросив допомоги у Іолая, і той став припікати місце відрубаної голови факелом. Так чудовисько виявилося переможеним. Герой вмочив наконечники стріл в кров Гідри, і ті перетворилися на смертельну зброю.


Лернейська гідра

Керинейська лань

Цілий рік пройшов без походів, герой брав участь у змаганнях і займався полюванням. Потім Геракл отримав від Эвристея нове покарання – принести йому живу лань, у якій копита з міді, а роги із золота. Зловити її досі не вдавалося нікому. Це був 3 подвиг Геракла. Вирушили герої в неприступні дикі гори, і одного разу побачили священну лань, за якою полювали. Геракл кинувся за нею і переслідував кілька днів. Нарешті, здалася втікачка, але тут зустрів він Артеміду, яка пообіцяла, що незабаром тварина повернеться до неї. Після повернення в Мікени Еврісфей сказав герою, щоб він робив з нею що забажає, і Геракл приніс її в жертву Артеміді.


Керинейська лань

Ериманфський вепр

Мешканці біля гори Эриманф страждали від страшного вепра – ночами він спустошував всі їх поля, попсувало посіви, переривав землі. Тоді Еврісфей наказав Гераклові спіймати чудовисько. Воно було оточене кентаврами.

Увага! Колись жив цар Іксион вбив свого тестя і попросив допомоги у Зевса, який наблизив вбивцю до себе. Тоді Іксион вирішив домагатися розташування Гери. Зевс захотів перевірити межа безчестя Иксиона і надав Хмарі-Нефелу вид Гери. Їх союз породив кентаврів.

4 подвиг Геракла був здійснений так. Пішов він до гори, а в печері побачив немолодого кентавра Фолу. Той запросив його і пригостив вином. Побачили інші кентаври непроханого гостя і рассвирепели. Тоді герой став кидати в них отруєні стріли і перебив чимало кентаврів, але раптом випадково вразив найстарішого з них, який у битві не брав. Це був Хірон, який простив розкаявся Геракла за мимовільне вбивство. Герой без праці зловив вепра, приніс його в Мікени, засмажив і пригостив людей, а Еврісфей так і не здався від страху.


Ериманфський кабан

Стимфальские птиці

Геракл був приголомшений смертю Хірона. Безліч днів він провів за бесідами з Іолаєм про те, що є істина і в чому сенс життя. Говорив він, що істина криється у живого життя, у її нескінченній боротьбі зі смертю, а в мертвій життя істина відсутня – вона наповнена забуттям.

Одного разу з’явився глашатай царя і сказав, що треба вбити Стимфальских птахів. Їх сила полягала в мідних пір’ї, якими птахи знищували людей, поїдаючи їх плоть. Почався 5 подвиг Геракла. Дійшли вони з Іолаєм та озера і відчули, як ними оволодіває дивна знемога. Виявилося, що прозеро обволікає подорожніх отруйної імлою, дарує забуття і смерть.

Тоді Афіна в допомогу послала дерев’яну тріскачку – Іолай затряс її, і раптово звук, посилений луною пронісся над озером і розбудив дивовижних птахів. Ті стрепенулися, злетіли і стали метати в подорожніх свої пір’я, однак герой накрив себе і Іолая шкурою лева і почав вражати птахів отруєними стрілами. Багато з них загинули, а чудом залишилися в живих відлетіли і більше не показувалися.


Стімфалійські птахи

Авгієві стайні

Прийшов за наказом Еврісфея глашатай покарав очистити стайні царя Авгія, які були заповнені гноєм, не чистилися багато років, а стіни, годівниці і стійла давно прогнили. Герой пообіцяв царю, що до ранку стійла будуть очищені, але натомість правитель повинен був віддати йому десяту частину коней. Авгій був жадібний, але легко погодився, так як думав, що це неможливо зробити. Герой же з допомогою однієї тільки лопати відвів протягом річки в стайні, і її потік змив гній і все сгнившее. Так завершився 6 подвиг Геракла.

Однак цар не хотів ділитися обіцяним, тому покарав племінникам вбити героя, але ті самі загинули від його рук. Тоді Геракл убив Авгія, а трон зайняв його чесна і ні в чому не винний син. Жителям Еллади було наказано кожні 4 роки проводити Олімпійські ігри, і поки вони йдуть, в світі буде все спокійно.


Скотний двір царя Авгія

Критський бик

Прийшов новий наказ від царя – доставити йому білосніжного Критського бика з рогами із золота і непокірним характером, який навіював жах на весь острів Крит. 7 подвиг Геракла розпочався. Він сів на фінікійський корабель, але раптово почалася сильна буря розбила судно об берег Єгипту. Герой відправився було до царя, але був схоплений місцевими жителями і доставлений до правителя, а той сказав, що принесе свого непроханого гостя і його друзів в жертву богам.

Тоді Геракл з легкістю розірвав важкі ланцюги, вдарив жерця і заколов царя. Після покинув палац і без праці підкорив Критського бика, який тепер слухався тільки свого приборкувача, а після прибуття до царя Еврісфея вирвався на свободу.


Критський бик

Коні Діомеда

Черговий наказ Еврісфея – піти до царя Діомеда і забрати у нього кровожерливих коней, яким правитель згодовує подорожніх. 8 подвиг Геракла відбувався так. На дорозі він зупинився у царя Адмета. Той прийняв гостя, покарав добре його нагодувати, а сам пішов в інші покої. Старий слуга розповів, що Адмета спіткало велике горе: по домовленості з богами, той міг залишитися в живих, якщо знайдеться бажаючий померти замість нього.

Коли пробив смертний годину, ніхто не зголосився пожертвувати своїм життям, крім подружжя Адмета – Алкесты, яка була для нього дорожче всього на світі. Так забрав прекрасну дівчину демон смерті. Герой вирішив вирвати її з рук мертвих і бився з Танатосом, забрав Алкесту. Ожила дружина повернулася до Адмета, і не було щасливішого його на світлі.


Коні Діомеда

Геракл вирушив далі, виконувати доручення царя. Діомед вислав проти нього величезне військо, але герой з легкістю впорався з усіма, а самого царя віддав на поталу його ж коням. Кровожерливі тварини були доставлені Эрисфею, а той наказав відвести їх у ліс, де коней знищили дикі звірі.

Пояс Іпполіти

В Еврісфея росла дочка Адмета, яка почула про те, що десь на світі панують жінки – безстрашні амазонки. У них є стріли і бойові коні, вони не бояться ніякого ворога, а все тому, що у їх ватажка Іпполіті є шкіряний пояс, в якому прихована сила. Тоді Еврісфей наказав давньогрецького героя добути для нього цей чарівний пояс. 9 подвиг Геракла теж завершився успіхом:

  1. Прибув він зі своїми товаришами до амазонок, а їхня цариця оголосила непроханим гостям бій.
  2. Але була серед жінок красуня Антіопа, яка відразу полюбила героя. Вночі вона вкрала у пояс Іпполіти і віднесла його в намет до чоловіків.
  3. Так амазонки були переможені, і пояс був доставлений Еврісфея. Однак його дочка повернула чарівний дар богам.


Пояс Іпполіти

Стадо Геріона

10 подвиг Геракла. Покарав Еврісфей своєму підлеглому добути чарівних корів пурпурного кольору, які пас велетень Геріон з трьома головами. Дістатися до потрібного острова йому допоміг Геліос-Сонце на човні. Впорався герой і з величезним псом, і з пастухами, і з самим велетнем Герионом. Проте найважче було попереду – доставити все стадо в Мікени.

Деякі корови тікали, інші були захоплені в полон, а одного разу все стадо зникло, налякавши хмари оводів, посланих богинею Герой. Допомогла Єхидна – наполовину дівчина, наполовину змія – але в обмін на те, що герой стане їй чоловіком на ніч і допоможе зачати трьох дітей. За повчанням Геракла, той із них, хто зможе зігнути його лук і підперезатися так само, як і батько, буде правити цими землями. Таким сином став Скіф. Стадо було приведено в Мікени – корів принесли в жертву Гері.


Корови Геріона

Яблука Гесперід

11 подвиг Геракла. Еврісфей старів і боявся втратити владу. Тоді він покарав здобути золоті яблучка, які дарували молодість. Відправився герой шлях, дійшов до морського старця Нерея і попросив його допомогти. Старець хотів обдурити, звернувшись:

  • рибою,
  • струмочком,
  • змією,
  • вогнем,
  • чайкою.

Однак герой все одно виявлявся спритнішим. Нерей здався, вказав шлях і навіть допоміг перебратися на інший берег моря. Зустрівся на шляху Атлант, який тримав небосхил і погодився допомогти подорожньому здобути золоті яблука, але якщо на час він стане на його місце. Атлант хотів залишити героя під вагою зводу, але той його перехитрив: пообіцяв дати золоту шкуру, а коли Атлант підняв небосхил, то покинув його. Повернувся він в Мікени, але Еврісфей навіть дивитися на золоті яблука не захотів, і тоді їх забрала Афіна.


Яблука Гесперід

Приборкання Кербера

12 подвиг Геракла. Коли Еврісфей наказав герою піти у царство мертвих і принести йому пса Кербера з трьома головами, охороняв пекло, то герой погодився, але з умовою, що після цього отримає свободу. На шляху зустрівся вісник Зевса – Гермес, який пообіцяв бути провідником, показав подорожньому царство мертвих: річку забуття, Сізіфа, нескінченно піднімати гігантський камінь на вершину гори, який зривався вниз, збожеволілого від спраги Тантала, який стояв майже повністю у воді, але ніяк не міг напитися.


Викрадення Цербера

Аїд погодився віддати герою Цербера, але тільки якщо він зможе його взяти голими руками. Умову було виконано і пес приведений до Еврісфея. Той злякався і відпустив підлеглого геть – так його служба у царя закінчилася.

Подвиги Геракла. «Скотний двір царя Авгія»

Подвиги Геракла. Яблука Гесперід

Висновок

Складні завдання Еврисфей приготував для Геракла короткий зміст їх ми виклали. Кожен подвиг згодом перетворився на міф, який передавався з уст в уста. Найбільший герой Греції представляє інтерес і сьогодні. Про подвиги Геракла зняті мультиплікаційні і художні фільми.