Опис картини Дієго Веласкеса «Меніни»

Дієго Веласкес (6.06.1599 — 6.10.1660) — іспанський художник 17 століття. Він творив в епоху іспанського бароко, і був яскравим зразком художника мадридської школи. Він писав картини на історичні, релігійні та міфологічні сюжети. Найвідоміші серед них — «Поклоніння волхвів», «Тріумф Вакха, або П’яниці», «Здача Бреди», «Езоп» та інші. Веласкес досяг успіху і в портретного живопису. Будучи придворним живописцем, він писав портрети знатних і августійших осіб. Серед них картина «Меніни (Фрейліни)».

«Меніни», або «Сім’я Філіпа IV», написана в 1656 році. Це одна з найбільш відомих картин Веласкеса. Досить цікавий сюжет картини в поєднанні з високою майстерністю художника ставить її в ряд кращих його робіт.

Розміри цього полотна значні — 318 ? 276 див. Крім цього, в картині простір візуально розширено: приміщення, в якому відбувається дія, просторо, в стіні заднього плану — відкрита двері. В отворі видно сходи з стоячою на ній людиною в темному одязі. Таким чином, відкривається додаткове простір.

Хоча назва картини вказує на фрейлін, але в центрі полотна — п’ятирічна інфанта Маргарита, єдиний на той час дитина монаршого подружжя Іспанії. Маленька дівчинка тримається прямо, навіть велично. Її тільце, загорнуте в пишну сукню. По обидва боки від інфанти знаходяться дві фрейліни (меніни). Це представниці самих знатних сімей. Фрейліна справа готується сісти в глибокому реверансі. Фрейліна зліва уклінно подає принцесі глечик. Малюк, не глянувши, недбало, як належить принцесі, бере глечик. Засвоївший уроки виховання дитина тримається з королівським достоїнством і усвідомленням власної значущості.

Праворуч від інфанти — карлиця і блазень, який намагається розштовхати ногою сонного пса, зображеного на передньому плані. На задньому плані, праворуч від відкритої двері знаходяться компаньйонка інфанти і її охоронець. По ліву сторону від дверного отвору Веласкес зобразив себе з пензлем, за мольбертом. Очевидно, він писав портрет короля Філіпа IV і його дружини Маріанни, так як вони відображені в дзеркалі на задньому плані.

У картині немає яскравих фарб, тони її м’які, світло-сріблясті. Дальній план картини затемнений, його зображення, як в імлі, втрачає виразність. Фігури в центрі і на передньому плані зображені детально. Так, наряд принцеси ретельно виписаний.

Розглядаючи картину поблизу, можна побачити, що Веласкес використав кілька прийомів. У роботі над особами він застосував техніку лесування, коли переливчасті кольору досягаються нанесенням напівпрозорих фарб на основний колір. Найдрібнішими мазками художник зобразив мережива і оксамит сукні принцеси Маргарити. Вона яскраво освітлена, в зображенні інших персонажів присутній м’якість пастелі. Картина справляє враження легкості і світла. Вона мимоволі притягує погляди відвідувачів музею Прадо.