«Слово о полку Ігоревім» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: кінець 12 століття.

Жанр: військова повість.

Тема: поразку князя Ігоря Сіверського в поході на половців у 1185 році.

Ідея: об’єднання Русі.

Проблематика. Міжусобиці серед руських князів, що призвели до ослаблення Русі.

Основні герої: Сіверський князь Ігор Святославович; Всеволод – брат Ігоря.

Сюжет. Автор “Слова…” вибудовує оповідання згідно з традицією. Починати повість необхідно з розминки, після якого йде основна частина, а завершувати розповідь належить здравиці, чествующей князів.

Зміст розминки в “Слові…” — це ставлення автора до подій, викладеним у повісті. Похід Ігоря буде освітлено неупереджено і правдиво, грунтуючись на билинах. У зв’язку з цим автор згадує Бояна, який складав пісні без урахування билин. Головне в творчості народного співака — поезія, образність. Автор, в свою чергу, теж дуже образно висловлюється про творчість Бояна.

Оповідач, хоча і неточно, але позначає часові рамки свого оповідання: від Володимира Святославовича до Ігоря Святославовича, який з мужнім серцем і войовничим духом привів військо на Половецьку землю битися за Русь. Початок походу збігається з затемненням сонця, що можна розцінювати як поганий знак. Застереження понад не зупиняє Ігоря, він заявляє дружині, що краще смерть, ніж неволю. Він не бажає чекати, коли половці прийдуть до нього додому, князь сам вирішив прийти до них з війною. Так жагуче бажання князя Ігоря одержало верх над його розумом. Брат Ігоря Всеволод цілком і повністю з ним згоден, горить бажанням йти в похід, дуже покладаючись на досвідченість своїх курських воїнів. Зустріч Ігоря з братом поклала початок походу.

Весь шлях князів супроводжується недобрими знаками: то посвист звіра, то клич Діва, половецького ідола, що попереджує про виконуються русичах. Раптова атака, на яку сподівався Ігор, вже не могла відбутися. А до війська зі всіх сторін підбираються хижаки, почувши здобич. В описі походу автор використовує рефрен: “О Руська земле! Уже за шеломянемъ еси!”. Заночевав в степу, військо Ігоря вранці розбиває авангард половців, купуючи здобич і бранців. Ігоря в якості трофеїв цікавлять тільки бойові відзнаки половців.

Вдруге заночувала дружина Игорева в степу. Автор називає князів Олеговым хоробрим гніздом, далеко залетевшим. А тим часом противник підтягнув неабиякі сили, щоб атакувати Ігоря. Настав світанок — і почалася велика битва. Автор пише, що було чути гул землі, мутніло річки, покривалися пилом поля. Русичам хоробрості було не позичати. Всеволод направо і наліво рубав половецькі голови.

Оповідання час від часу переривається ліричними відступами, присвяченими минулого Русі і праотцу Ігоря та Всеволода — князя Олега Святославича. Саме з Олега почалися міжусобні чвари на Русі, він зіграв фатальну роль в ослабленні Російської землі. Князі перестали битися з погаными, брати стали воювати один з одним за землю, кожен шануючи її своєю. І повелося між князів мале почитати великим, а поганці до них приходили і перемагали.

Два дні билися Ольговичі і потерпіли повну поразку. Земля Руська стенала і плакала по убієнним, а переможці, як водиться, стягували данину з двору по білку. А князь Ігор змінив золоте княже сідло на рабське: рука його була поранена, і виявився він у полоні. Автор прагне донести до читача, що розгром Ігоря важким тягарем ліг на Руську землю, він звів нанівець результати перемоги Святослава над половцями в 1184 році.

Напередодні поразки війська Ігоря Святославові Київським привидівся дуже поганий сон, в якому його одягнули в чорне плаття для поховання, підносили йому вино чорне, сипали на нього перли з сагайдаків, а з вечора і вночі вороняче крякання було чути. Бояри пояснили сновидіння Святославу, розповівши про розгром Игорева війська. І знову автор звертається до питання про міжусобних чварах і положенні Русі серед інших народів. Святослав гіркоти изронил слово золоте, в якому звинувачував своїх племінників Ігоря і Всеволода, що вийшли з покори йому, тому що вони шукали собі слави і поквапилися напасти на половців, чим заподіяли горі своїй землі. Далі звучить заклик до всіх князям виступити за землю Руську.

Чергове ліричний відступ містить спогад про безліч походів перших князів Русі на ворога і сокрушення про нинішні розбіжності братів Рюрика і Давида, збираються виступити проти половців.

Оповідач знову звертається до Ігоря. Поетично він описує скорботу його дружини Ярославни, її плач на стіні Путивля. Ярославна звертається до вітру, Дніпра, сонця в своєму горі. Любов її подіяла: Бог вказує Ігорю шлях з половецького полону додому. Втеча його з полону супроводжується допомогою природи. Князю вдалося безперешкодно повернутися на Русь. Його повернення викликає загальне тріумфування.

Закінчується “Слово…” покладеної здравиці князів Ігоря і Всеволода і їх воїнам.

Відгук про твір. Хоча мова “Слова…” навіть у перекладі з давньоруської на російський далекий від сучасної мови, неможливо не відчути краси стилю. Це геніальне поетичне твір Давньої Русі.