Історія створення повісті Хемінгуея «Старий і море»

Повість «Старий і море» принесла славу американському письменникові Ернесту Хемінгуею. Сам автор називав цей твір своєї кращої прозою. Вперше світ прочитав історію про старому і морі в короткому нарисі «На блакитній воді. Гольфстрімский лист», яке було надруковано в журналі «Есквайр».

Хемінгуей був закоханий у море, вмів рибалити, з раннього дитинства вже знав про всіх рослинах і тварин, що населяють Середній Захід. Але більше всього письменник любив водних мешканців. Кажуть, що саме він зміг виловити найбільшу «крилату» рибу в Атлантиці.

В основі повісті лежить дійсний випадок. Рибалка з Куби довго рибалив невдало біля берегів Гавани, однак йому все ж пощастило зловити величезну рибу. Так вийшло, що на рибу напали акули – і рибалка витягнув на берег тільки її скелет. У цьому простому епізоді з рибальського життя письменник побачив філософську глибину. Він прикрасив реальну історію художніми деталями, символами, і в результаті вийшла повчальна повість–притча «Старий і море». У своєму листі до видавця Хемінгуей писав про те, що «Старий і море» – це проза, над якою він працював усе життя, яка задумувалася як легка, проста і лаконічна, але одночасно вона повинна передавати всі зміни дійсності. Письменник вважав, що це була найкраща проза, на яку він був здатний.

У 1952 році твір «Старий і море» була опублікована у періодичному виданні «Лайф». Літературним критикам і читачам було цікаво дізнатися, хто ж став прототипом старого Сантьяго. Сам письменник не давав однозначної відповіді, тому багато хто припускав, що прототипом був знайомий автора, старий рибалка з Куби Грегоріо Фуэнтос. Цей кубинець був схожий за описом на головного героя. Але ймовірніше, що образ Сантьяго – збірний і складається з різних рис людей, з якими письменник спілкувався в рибальському селищі Кохимарэ.

Головний символ у повісті – дрейфує в морі човник – виник не просто так. Письменник підглянув цей образ під час однієї з своїх подорожей по морю. Очевидці стверджували, що Хемінгуей зацікавився маленьким човником, яка вперто переслідувала велику рибу. Коли капітан корабля на прохання письменника підплив до човна, то почулась лайка рибака. Він сердився, що мандрівники злякають його рибу. В човні крім старого був хлопчик. Так, швидше за все, і виникли головні образи повісті – старий, хлопчик, човен, риба і море. Щоб не злякати велику рибину, корабель відплив подалі, але Ернест Хемінгуей продовжував здалеку стежити за процесом лову, вбачаючи в цьому щось більше, ніж риболовлю.

Історія створення повісті «Старий і море» доводить, що письменник доклав багато зусиль, щоб світ побачив геніальну притчу про незвичайний старий, який йшов до своєї мрії. Письменник, як і його головний герой, теж зловив «рибу своєї мрії», створивши дивовижну повість. В ній Ернест Хемінгуей показав себе філософом, який сприймає життя такий, яка вона є складною, але прекрасної.