Аналіз вірша Бродського «Воротишься на батьківщину…»

Вірш І. Бродського «Воротишься на батьківщину. Ну що ж…» увійшло в цикл «Липневе інтермеццо», над якою поет працював у 1961 році. Твір засноване на автобіографічних мотивів: від’їзді товариша в гори і приєднання самого Бродського до геологічної експедиції. Названий цикл являє собою невелике самостійне твір між двома поемами.

Аналізований вірш відрізняється від інших творів циклу настроєм і інтонацією. На перший план у ньому виходить іронічне сприйняття автором самого себе, так звана автоирония, яка буде продовжена в більш пізніх віршах Бродського. Тема твору – повернення в рідні краї і самотність. Йосип Олександрович показує, як важко повертатися на батьківщину, знаючи, що тебе там ніхто не чекає, показує, як легко людина втрачає близьких.

Ключовий образ вірша «Воротишься на батьківщину. Ну що ж…» – ліричний герой, у якому впізнається автор. Ліричного героя читач застає мислячою долю, яка чекає його повернення на батьківщину. Ліричний герой знає, що нікому не потрібен, але він не потребує в жилетці, щоб поплакатися. Його захист – самоіронія, він шукає «плюси» у ситуації, що склалася, і знаходить їх: йому нема кого звинувачувати, з ним ніхто не пов’язаний, йому ніхто не зобов’язаний. Посилення іронічного звучання сприяє форма вірша. Здається, що автор звертається до кого-то, насправді він говорить з самим собою.

Ліричний герой знаходить розраду в солодкому вині і піших прогулянках з вокзалу. На початку твору здається, що ліричний герой байдужий до подій. Втомлена від життя, він здатний лише підсміюватися над ситуацією. Тим не менш, з останнього рядка стає зрозуміло, що його «душа піклується про нові зміни», хоч цей процес досить повільний. Дослідники творчості Бродського вважають, що в даному вірші продовжується тема і ідея романсу Вертинського «Без жінок», який вийшов у світ у 1940 році.

Бродський і. не прикрашає своє творіння художніми засобами. Стежки – лише прекрасний інструмент для вираження психологічного стану ліричного героя і автора. У тексті твору є епітети («солодке вино», слова «невідверто») і метафора («…ніколи в пітьму // нічия рука тебе не проводжала»).

Вірш «Воротишься на батьківщину. Ну що ж…» складається з 5 катренів з перехресною римою. Віршований розмір – пятистопный ямб. Інтонація твору рівномірна, адже автор не використовує окличних речень, навіть вживаючи традиційну формулу «Слава Богу», яку зазвичай вигукують. На початку твору використовується питальне речення, але інтонація його спокійна, навіть байдужа. Ритм і інтонаційний малюнок допомагає створити образ сильної людини, який не підвладний обставинами. Він гордо пливе за течією життя, сприймаючи всі її неприємні «дари», як жарт.

У творі «Воротишься на батьківщину. Ну що ж…» В. Бродський зумів передати не тільки свої переживання, але і створити узагальнений образ людини, що переживає переломний момент у своєму житті.