Аналіз фіналу оповідання Шолохова «Доля людини»

Головною метою своєї творчості Михайло Шолохов вважав пробудження в людях людяності. Він мріяв, щоб його твори робили читачів краще, піднесеніше, чистішим душею.

В оповіданні «Доля людини» головний герой проходить безліч випробувань, але залишається не заплямованим морально. Мотив випробувань героя не новий у літературі, виник ще у фольклорі. Автор вважав, що тільки пройшовши складний шлях, і не розгубивши людяності, можна називатися Людиною.

Твір «Доля людини» – зворушливий розповідь про звичайний з вигляду російською чоловікові Андрія Соколова, доля якої виявилася занадто складною. Автор не виносить імені героя заголовок, а просто говорить про нього, як про Людину з великої літери. Адже тільки такий мужній і справедлива людина може гідно витримати тяготи долі.

На початку твору оповідач випадково знайомиться з Андрієм Соколовим і маленьким хлопчиком, якого той тримав за руку. Між ними зав’язується щира розмова. Андрій розповідає про своє життя, можливо, бажаючи полегшити тягар своїх страждань.

Після громадянської війни Андрій залишився зовсім один, тому одруження на гарній дівчині стала для нього віддушиною. Дуже швидко вони завели діточок, побудували невеликий будинок. І начебто життя повинна була налагодитись, але прийшла нова війна і все зруйнувала. Андрій пішов на фронт, випробував на собі всі жахи військових подій. Так як він був сильним і спритним, то зміг вижити. Але повернутися додому героєві не судилося, в будинок потрапив снаряд, знищивши майже всю його сім’ю. Надія зустрітися з сином теж не збулася. Андрій знову залишається зовсім один. У мирний час він зустрічає хлопчика, такого ж самотнього, і приймає рішення прийняти його як рідного.

Кінець розповіді життєстверджуючий. Адже герої не зламалися, а знайшли новий сенс у житті. Андрій Соколов втратив родину, друзів, і міг би здатися. Але ні, ця сильна особистість все одно оживає, побачивши надію в маленькому хлопчику. Він, як старий дуб, в який потрапив снаряд. Одна половина засохла, але друга навесні знову ожила і тягнеться до сонця.

Так, життя триває! Андрій розповідає, що вдень він тримається молодцем, щоб не засмучувати Іванка, хоча вночі часто спливають образи його близьких людей, і він прокидається на мокрій від сліз подушці. Але ось знову новий день – і Андрій знову радіє Іванкові, живе для нього. А хлопчик, хоча ще і маленький, але вже такий розуміє. Ванюшка відразу відчув приязнь до Соколову, і коли той назвався батьком, то кинувся до нього на шию. Образ Івасика дуже важливий в оповіданні, незважаючи на те, що у нього мало реплік. Він – це символ відродження головного героя з попелу, в який майже перетворила його війна.

У фіналі твору оповідач ледве стримує сльозу, прощаючись з новими знайомими, такими сильними чоловіками – великим і маленьким. Він навіть відвертається, щоб хлопчик не побачив її сліз, щоб не поранити цим його вже і так зранене серце.