«Пятнадцятирічний капітан» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1878.

Жанр: роман.

Тема: мужність мандрівників.

Ідея: знання про навколишній світ розширюються завдяки сміливим і відважним людям.

Проблематика. Рабовласництво.

Основні герої: Дік Сенд, місіс Уелдон, Джек, Геркулес, Негоро, Бенедикт.

Сюжет. У лютому 1873 р. з Нової Зеландії в Північну Америку вирушило в плавання китобійне судно “Пілігрим”. Екіпаж складався з капітана Гуля, п’ятьох матросів, молодого юнги Діка Сэнда і кухаря Негоро. Пасажирами були місіс Уелдон із сином Джеком, її кузен Бенедикт і служниця Нан.

Після кількох днів плавання мандрівники знайшли розбитий корабель. На ньому було виявлено п’ять вмираючих негрів і собака Дінго. Дінго одразу ж не злюбив кока. Собака “знала” букви “С” і “В”, вигравірувані у неї на нашийнику. Капітан припустив, що собака якось пов’язана з зниклим в Африці мандрівником Самюелем Верноном.

Під час полювання на кита сталася трагедія: поранена тварина атакувало шлюпку, в результаті чого вся команда загинула. Дік Сенд став новим капітаном корабля.

Юнак замінив загиблих матросів неграми і намагався якомога швидше навчити їх. Все було в порядку, але випадково розбився компас. До запасного вночі підкрався кок і підклав під нього залізної брусок. З-за цього курс корабля, що збився на 45 градусів. “Пілігрим” швидко плив на південний схід.

Пройшов майже місяць, а американський континент не показувався. Незабаром погода зіпсувалася. Піднявся вітер порвав два вітрила. Під час бурі Негоро непомітно викинув брусок з-під компаса. Судно знову повернулося на схід.

Плавання тривало ще більше місяця. Коли показалася земля, Дік прийняв рішення викинути корабель на берег. Мандрівники нарешті вийшли на сушу. Забравши з розбитого корабля зброю і припаси, влаштувалися на нічліг. Вночі зник Негоро.

На наступний день загін зустрів людину по імені Гэррис. Він представився американцем і запропонував звернутися з них на ферму, до якої було близько 100 миль. У Діка відразу виникли неясні підозри. Флора і фауна не відповідали його уявленням про Південній Америці. На дванадцятий день шляху пролунав рев лева. Після цього Гэррис зник, а Дік здогадався, що вони припливли в Африку. В цьому був винен Негоро, змінив курс корабля. Гэррис був знайомий з Негоро. Вони займалися работоргівлею.

За загоном вже була влаштована погоня. Кілька сотень тубільців оточили його і взяли в полон. Місіс Уелдон, Джека і Бенедикта відвезли в невідомому напрямку. Негрів відразу ж закували в колодки, а Діку зв’язали руки. Лише одному негру Геркулесу вдалося втекти. Караван вирушив у Казонде – великий рабовласницький ринок. Під час переходу загинула Нан. До Діку не ставилися, як до раба. Тому в Казонде йому вдалося вбити Гэрриса, вихопивши у нього ніж. Капітана зв’язали і кинули в сарай.

Місіс Уелдон з Джеком і Бенедикт містилися на фермі рабовласника і були в безпеці. Негоро хотів отримати за них викуп. Він змусив жінку написати лист до чоловіка, в якому виставив себе її довіреною поручителем. З цим листом Негоро відправився в Сан-Франциско.

Геркулес, якому вдалося втекти, блукав поблизу від села разом з Дінго. Незабаром до нього приєднався Бенедикт, який випадково вийшов за межі частоколу. Геркулес врятував від страти Діка, а потім, переодягнувшись чаклуном, зміг забрати місіс Уелдон із сином.

Геркулес знайшов пирога. Загін почав спускатися вниз по річці, сподіваючись дістатися до узбережжя. Непереборною перешкодою став водоспад. Висадившись на берег, мандрівники виявили розгадку букв “с”. Вони знайшли хатину з останками Самюеля Вернона і його передсмертну записку. Виявилося, що Дінго був собакою Вернона, а вбив його Негоро. В цей же час уявний кок повернувся до хатини за захованими грошима. Дінго кинувся на нього і задушив, отримавши при цьому смертельну ножову рану.

Через два дні мандрівники зустріли португальських купців, які доставили їх в найближчий порт. Звідти вони благополучно дісталися до Сан-Франциско. Подорож було завершено. За сприяння чоловіка місіс Уелдон вдалося розшукати й викупити з полону чотирьох негрів.

Відгук про твір. Роман “П’ятнадцятирічний капітан” – захоплююча пригодницька історія. Книга захоплює не тільки гострим сюжетом, але й глибокими знаннями автора в морській справі, географії та інших науках. Ж. Верн також виступає палким прихильником скасування рабства – самого принизливого явища XIX століття.