Образ Володимира Михайловича Головльова у романі Салтикова-Щедріна «Господа Головльови»

Салтиков-Щедрін – справжній митець слова. У його творах завжди яскрава галерея образів. Такою вона є і в романі «Пани Головльови».

Автор навмисно в заголовку називає героїв не сімейством, а панами Головлевыми. Це натяк на те, що цих людей складно назвати справжньою родиною. До того ж, їх історія була типовою на той час для всього панівного класу в Росії.

Образ Володимира Михайловича в романі є другорядним, але важливим для розкриття інших героїв.

Володимир Михайлович – чоловік грізною поміщиці Аріни Петрівни. Він не зміг стати для жінки гідним чоловіком і тому не заслужив її поваги. «Людина легковажний і п’яненький» – так про нього говорили.

Герой відрізнявся невичерпною жагою до пустощів. Таким же проказником і став його старший син Степан. Бачачи сина свої риси, Володимир Михайлович всією душею полюбив його.

Аріна Петрівна вважала чоловіка ледачим поганим людиною. Замість того, щоб займатися справами сім’ї, він веде безтурботне життя: дні безперервно складає «вольні вірші», читає поезію Баркова, п’є й веселиться.

Сімейне життя Головлевых була нещасливою. Дружина не сприймала всерйоз любов чоловіка до поезії, зневажала його пустощі, називала простим блазнем. А чоловік ненавидів дружину за владність і разом з тим боявся її сили волі. Незважаючи на невдалий союз, обидва навіть не думали про розлуку, а вважали, що такі нещасливі відносини природними і є в багатьох шлюбах. І так вони прожили вже більше 40 років. За цей час вони нажили 4 дітей: трьох синів і доньку. Особливу схожість з батьком мав старший син Степан. За це його любив батько, і зневажала мати.

Автор зображує Володимира Михайловича вкрай легковажним людиною. Навіть одружився він з безглуздої причини: щоб було кому слухати його вірші. І коли герой усвідомив, що Аріна Петрівна зневажає його любов до поезії, то став ставитися до неї з ненавистю.

Герой не вміє вести господарство. Якби не його дружина, то, скоріше всього, дуже скоро він розорився. Чоловік звик вести дозвільний спосіб життя. І тому навіть після одруження герой п’є, веселиться і задивляється на гарненьких молодих покоївок. Аріна Петрівна байдуже ставилася до його витівок. І навіть не ревнувала до покоївкам дівкам, яких любив підстерігати її чоловік.

У старечому віці Володимир Михайлович зовсім дичавіє і перетворюється на старезного діда. Він все більше лежить у своєму ліжку і тільки зрідка виходить, щоб заглянути в кімнату дружини і, сказавши лайливе слово, знову сховатися.

Образ Володимира Михайловича уособлює собою паразитичний спосіб життя пануючого класу. Герой не жорстокий по своїй суті, проте, його легковажність породжує проблеми для інших. Його дружина не відчуває себе захищеною, і тому сама веде господарство. У прагненні забезпечити свою сім’ю, вона переходить розумні межі і перетворюється просто в ділка грошей. Володимир Михайлович не зупиняє її, як повинен був би зробити чоловік.