Сюжет і композиція билини «Вольга і Микула Селянинович»

Сказання «Вольга і Микула Селянинович» включено в новгородський цикл билин про Микулу Селяниновиче і відноситься до побутових билин. У цьому сказанні розповідається про знаменитому селянина-богатиря і працю народу. Билина «Вольга і Микула Святославович» традиційно починається з розминки. Сказання присвячено знайомству двох головних героїв – богатирів князя Ользі, який є сином Святослава і оратаю Микулу Селянинович.

Центральним епізодом билини є те, що вся дружина намагається висмикнути соху з землі, а Микула без будь-якого праці викидає соху в кущ.

Найчастіше, щоб яскравіше описати головного героя, народ прикрашав дійсність, так оспівали люди вчинки Микули з розбійниками, а також підняття сохи однією рукою.

Головною особливістю древніх сказань є те, що богатир може зватися пестливим ім’ям – Микулушка Селянинович і. т. д.

Молодий князь Вольга дуже допитливий юнак, прагне пізнати все нове і незвідане. Зібравши велике військо з тридцяти солдатів, він відправився в свої володіння й зібрати данину з селян. Подорожні виїхали у відкрите поле і почули свист орача і скрип сохи, а самого працівника не бачити. Кілька днів вони їхали щоб нарешті зустрінеться з селянином. Оратай поцікавився у князя куди вони направляються. Князь повідав свою історію про те, що рідний дядько подарував йому три міста і направляються вони туди, щоб зібрати данину з народу. На що оратай попередив про можливу небезпеку, що загрожує князю. Справа в тому, що в цих містах нападають розбійники і можуть вбити князя і кинути в річку. Селянин також розповідає, що сам недавно побував в одному з цих міст, щоб купити солі та як пристали до нього міські мужики, вимагали поділитися грошами, а як той довелося відбиватися від них кулаками.

Уважно вислухавши селянина, Вольга зробив висновок що оратай дуже сильний і може стати в нагоді йому, коли прийде час збирати податок з селян в місті і кличе його поповнити лави дружинників. Тільки подорожні рушили в дорогу, як орач згадує, що забув сховати свою соху в ракитовый кущ. Молодий князь посилає п’ятьох найдужчих вояк, але як виявилося вони не змогли навіть з місця зрушити соху. Тоді Вольга посилає ще десятьох молодиків, але і ті виявилися не в змозі впорається з завданням. В кінцевому підсумку вся хоробра дружинушка спробувала зрушити з місця соху і тоді підійшов орач і однією рукою з легкістю висмикнув соху з землі і кинув у ракитовый кущ. Побачивши такий богатирський подвиг князеві захотілося дізнатися ім’я незнайомця. Орач представився Микулой Селининовичем.

Приїхавши до своїх володінь, розбійники дізналися силача, який їх побив і прийшли просити вибачення у князя і у Микули. З усього побаченого і почутого Вольга робить висновок, що такого селянина будуть тут поважати і любити і робить пропозицію як той стати намісником князя щоб збирати податки з селян.