Порівняльний аналіз віршів Лермонтова «Вітрило» і «Молитва»

М. Ю. Лермонтов був натурою палкої, схильної до романтичних поривів. Ці межі особистість відбилися в його творчості. Вірші «Вітрило» і «Молитва» розкривають різні теми, але їх порівняльний аналіз дає можливість побачити протилежні сторони душі поета, її еволюцію.

Вірш «Парус» було написано М. Лермонтовим в 17-річному віці (1832 р.). Його біографічна основа не дуже весела. Молодий Лермонтов славився різким погано уживався характером. Навесні 1832 року він пішов з університету, незважаючи на свою мрію стати філологом. Причиною такого рішення стала сварка з одним з викладачів на іспиті. Під тиском бабусі молодий чоловік вступив до Школи гвардійських прапорщиків і кавалеристів. Перспектива стати військовим викликала у Михайла Юрійовича змішані почуття. Незадовго до вступу і був написаний вірш «Вітрило».

У центрі твору романтичний образ вітрила, який самотньо біліє посеред хвиль. Автор задається питаннями, чому він покинув Батьківщину і шукає за її межами. Другий куплет присвячений опису бурі, яка змушує щоглу скрипіти і гнутися, але для вітрильника це не перешкода. Він далі борознить простори, піддавшись волі долі. Коли вщухає шторм, вітрильник засмучується і знову «бунтівний, просить бурі». Він розуміє, що повноцінне життя полягає тільки в боротьбі зі стихією.

Символічний образ вітрильника і моря часто використовували романтики. Він означає людину, що знаходиться в постійній боротьбі з обставинами. Море – символ людського життя, яка так же то лютує, то вщухає. У даному вірші під чином вітрильника слід розуміти і самого молодого Лермонтова, який на момент написання вірша перебував у душевному сум’ятті.

Вірш «Молитва» з’явилося через кілька років після «Вітрила». Літературознавці стверджують, що воно пов’язане з біографічними фактами. У 1839 році князь Одоєвський подарував М. Лермонтова Євангеліє і порадив йому частіше звертатися до священних книг. Таку ж пораду був отриманий поетом від княгині Марії Щербатової. У відповідь на щирі поради близьких друзів молодий поет написав «Молитву».

На відміну від ліричного героя «Вітрила», герой «Молитви» більш урівноважений, спокійний. У важкі хвилини життя він віддає перевагу віддаватися молитві. Він відчуває кожне слово священного тексту, помічаючи, що созвучья ці живі і чарівні. Молитва допомагає герою полегшити тягар вірою і плачем.

Вірші «Молитва» та «Парус» М. Лермонтова схожі тільки головними мотивами – самотності і життєвих негараздів. Розкриваються ці мотиви по-різному. В «Парусі» описується прагнення до бурхливого життя і пригод, а в «Молитві» – прагнення подолати тяготи долі за допомогою віри.

Художні засоби, використовувані М. Лермонтовим в текстах, написані в романтичному ключі. Головна функція метафор, епітетів, порівнянь, символів – відображення внутрішнього стану героя, його життєвих пріоритетів і поривів.