Образ Сотникова у повісті Бикова «Сотников»

У повісті Бикова «Сотников» автор показує, яким самовідданою може бути людина. На прикладі партизана Сотникова, який потрапив у полон до фашистів і до кінця остававшемуся вірним своїй вітчизні, автор показує читачеві і своє відношення до даної ситуації.

Сотников – молодий чоловік, двадцяти восьми років. Він по натурі дуже амбітний і легкий на підйом». Він звик завжди і скрізь йти до кінця. Це прагнення, на протязі всього життя, приносило йому як великі неприємності, так і перемоги.

Сотников – людина совісті і честі. Для нього ці поняття не розділені. Він намагається завжди говорити правду, і чинити так, як підказує йому серце. Тому, деякі його пориви, здаються читачеві дещо наївними і навіть легковажними. Взяти хоча б до прикладу те, що Сотников у хворобливому стані з «однополчанином» вирушає за продовольством для загону. Це прояв надмірного вимоги до себе, і до оточуючих, призводить шпалери чоловіків у полон до поліцаям. Можливо, така поведінка і можна назвати «дурним», проте чоловік дурнем не є. У нього в голові постійно відбувається осмислення прожитого. Він оцінює не тільки своє становище, але й оточуючих, боячись обтяжити їх своєю «недієздатністю».

У підвалі, коли чоловік прийшов до тями, він став розуміти безвихідність становища. Він чітко усвідомлював, що попереду тільки кару. На цей раз стара смерть прийде за всіма, і забере їх у свої обійми. Чоловік хоч і не прагнув загинути в бою, але померти від кулі в полоні, вважав ганьбою. Але що ж він може зробити? Себе він врятувати не зможе, але інших, можна спробувати. Тому, Сотників вирішує зробити наостанок героїчний вчинок – завтра він скаже, що він партизанів і візьме провину на себе.

Що лукавити, будь-якому сидить у підвалі хотілося пожити. У кожного з них були свої подальші плани. Однак у Сотникова видалася остання надія, на те, що можливо це визнання допоможе комусь, а може і всім іншим вижити. Він приносив себе в жертву» заради слави, ні заради подяки, а для очищення власної совісті. Він зробив все, що зміг, тому прожив життя не даремно. Завдяки його вчинку, хтось інший, так і зрадіє світла, буде мріяти, залишить після себе слід в історії.

І все ж чоловік «прорахувався». Він навіть не припускав, що його бойовий товариш Рибак, думав інакше, і заради власного порятунку, готовий зрадити батьківщину. Ця обставина сильно засмутило Сотникова, і практично вбило в ньому віру в людей.

Чоловік йшов на повішення, перемагаючи біль і втому. Він не потребував нічийого жалості, співчуття чи будь-якому іншому почутті ображає і такому, що принижує його чоловічу гідність. Він був незалежним від цієї тяги до життя, і тим не менш, не хотів помирати.

Наостанок Сотників відштовхнув від себе колишнього товариша, який намагався допомогти йому піднятися на пеньок, щоб дотягнутися до петлі. Він вважав нижче власного достоїнства проявляти слабкість і давати привід іншим посміятися над собою. Так, нехай він помре, але вороги так само рано чи пізно будуть повалені.