Сімейство Болконских (за романом Толстого «Війна і мир»)

Болконские – одна з трьох сімей, яким Л. Н. Толстой приділяє особливу увагу в романі «Війна і мир». На прикладі цього сімейства автор розкриває безліч проблем, серед яких проблема батьків і дітей, любові, почуття боргу Батьківщині, подвигу та ін. Стосунками в сім’ї Болконских керує раціональність, у той час як, наприклад, Ростовы прислухаються до своїх почуттів.

Болконские пишаються своїм походженням, вважаючи, що їхнім предком був князь Рюрик. На момент оповіді в романі діють троє кровних родичів: князь Микола Андрійович, Андрій і Марія. Незабаром у Андрія Болконського народжується син Николенька. Також членами родини можна вважати Лізу Болконскую і мадемуазель Бурьен.

Микола Андрійович Болконський – старий, але ще повний сил і енергії князь. Колись він був генералом, але на момент оповідання на службі вже не перебуває. Князь особисто знав Катерину II. ще з часів служби він добре дружить з Кутузовим. У вищих колах Микола Андрійович користується повагою. Герой зібрав хороший стан, але залишається скупим.

Генеральська служба залишила свій відбиток на характер чоловіка. Болконський любить, щоб у всьому був порядок, дотримується здорового способу життя. Порядку, встановленого главою сімейства повинні дотримуватися всі, хто живе в його будинку. Він не дозволяє собі лінуватися, завжди знаходить якесь заняття. Але є у князя і негативні риси – він занадто строгий і суворий. Часто під його гарячу руку потрапляє дочка Марія.

Князь Андрій, син Миколи Андрійовича, привертає увагу своєю красою і розумом. Він одружений на племінниці полководця Кутузова, Лізі. Коли розгорається війна з французами, Андрій іде служити. Життя підкидає герою чимало випробувань: поранення, смерть дружини, нещаслива любов. Андрій з честю витримує все. Він помирає молодим, отримавши на війні поранення.

Княжна Мар’я Болконська – дівчина з негарною зовнішністю і прекрасною душею. Вона як раз на виданні, але чоловіки не поспішають робити Мар’є пропозицію, адже пізнати душу можуть небагато. Дівчина любить свого батька, незважаючи на образи і грубість з його боку. До кінця роману Мар’я Болконська все-таки знаходить супутника життя. Їм стає Микола Ростов.

Ліза Болконська – дружина Андрія. У романі цей образ розкривається поверхнево. Жінка симпатична, привітна і мила. Їй подобаються світські прийоми та бали. Доля відвела Лізі мало часу: вона вмирає при пологах, коли на світ з’являється Николенька.

Николенька Болконський – онук Миколи Андрійовича, син Андрія і Лізи. Хлопчик рано осиротів. Матері він не знав зовсім, а його батько помер, коли Николеньке було всього 7 років. Це зовсім не заважає герою рости добрим і проникливим дитиною. Він відрізняється від своїх однолітків тим, що воліє самотність, адже тоді може віддатися своїм думкам. В епілозі роману Николенька постає перед читачем п’ятнадцятирічним юнаком, який мріє досягти висот, щоб його батько міг пишатися сином.

Мадемуазель Амелі Бурьен відіграє другорядну роль. Це сирота, приживалка сім’ї Болконских. Симпатична і легковажна – ось головні характеристики Бурьен. Вона втирається в довіру княжни Мар’ї, а потім робить підлість.

Глава сім’ї Болконских – чоловік з важким характером, але він зумів гідно виховати дітей. Болконские твердо знають, що ніколи не можна вдаватися підлість і боягузтво. Скаржитися на проблеми, на їх переконання, теж не можна їх просто потрібно долати, причому з честю. Болконские пишаються своїм родом і відчувають обов’язок перед Батьківщиною. Сімейство не ідеальне, але атмосфера суворого порядку в домі та вміння підтримувати своїх близьких у важких ситуаціях заслуговують поваги.