Шпаківня (твір-опис процесу праці)

Скоро весна. Мені подобається, коли навесні прилітають птахи, починають облаштовувати гнізда, співати вранці. Здорово співають шпаки. У нас у дворі зовсім старий шпаківня. Його робив мій дід, коли мій тато ще в школі вчився. Я запропонував дідові зробити вдвох новий шпаківня. Мені подобається майструвати, а уроків праці в нашій гімназії немає. Дід одразу погодився. Він вважає, що повноцінний чоловік повинен бути майстром, а не сидіти за комп’ютером цілими днями, на кнопки натискати.

Для початку дід запропонував мені за старим скворечнику зробити виміри. Сам він зайнявся заготівлею матеріалу. Виявляється, потрібна тільки деревина листяних порід. Хвойна деревина не годиться з-за того, що в ній багато смоли. Від смоли може постраждати пір’я птахів, що може привести до їх загибелі. Не можна також використовувати для шпаківні клеєний, спресований матеріал.

Я зробив заміри, за ним під керівництвом діда побудував креслення, що виявилося не так-то просто. Креслення вимагав точності, довелося робити поправки. Дід роздобув потрібні дошки, і ми стали випилювати з них деталі для шпаківні. Пиляти було нелегко, товщина дощок — 2 див. Менше не можна, така товщина стінок шпаківні забезпечує відповідну температуру, необхідну для пташенят. А спіли повинні бути строго під прямим кутом, без всяких скосів, щоб стінки будиночка були щільними, без зазорів. Адже вилупилися пташенята абсолютно голі, і протяг для них згубна.

Працювали ми в рукавичках, щоб не насадити в руки скалок, бо дошки були неструганими. Шорстка поверхня, хоча б зсередини шпаківні, потрібна пернатим, щоб легше підніматися до льотка — круглого отвору. Коли вирізали льоток, в хід пішло свердло. Необхідний діаметр отвору — 3,5 – 5 см, а воно повинно розташовуватися не нижче 5 см від верху шпаківні. Так безпечніше для птахів.

Выпилив всі частини шпаківні, ми стали їх скріпляти між собою цвяхами і шурупами. Дід запропонував ще набити цвяхів на дах, і навколо вічка, щоб захистити гніздо скворцов від котячих намірів. Кіт не пораниться, пояснив дід, але йому буде дуже незручно в цьому випадку розоряти гніздо. Я погодився з дідом. І ми посилили заходи безпеки для шпаківні.

Нарешті пташиний будиночок був готовий. Ми приставили до дерева сходи, дід піднявся по ній і прикріпив новий шпаківня на місці старого. Прилітайте, шпаки!