Історія створення роману Толстого «Війна і світ»

Роман «Війна і світ» – результат семирічної напруженого титанічної праці Л. Н. Толстого. Цікаво, що написання твору Лев Миколайович обговорював з батьком своєї дружини Софії Андріївни. Зберігся лист, у якому А. Е. Берс писав з Москви: «Вчора ми багато говорили про 1812 рік з нагоди наміри твого написати роман, що відноситься до цієї епохи». Лист було Надіслано в Ясну Поляну 5 вересня 1812 року. Саме ця дата вважається початком роботи над епопеєю.

Робота просувалася досить швидко, адже сам письменник зізнавався, що під час творення відчував особливу свободу і порив: «Я тепер письменник всіма силами своєї душі, і пишу і обмірковую, як я ще ніколи не писав і не обдумував».

Існує кілька редакцій роману. Дослідники стверджують, що чорнові варіанти тексту збереглися на більш ніж 5200 листах, написаних дрібними літерами. Саме з ним простежують історію створення «Війни і миру».

Спочатку Лев Миколайович хотів написати про декабристе, який повернувся в рідні краї після сибірського заслання, яка тривала 30 років. Дія цієї редакції епопеї починалося в 1856 році. Пізніше Л. Н. Толстой вирішив, що починати потрібно з повстання декабристів, а це 1825 рік. Тим не менше, і ця затія здалася йому «не тим, що потрібно». Письменник «відмотав час» ще на десяток років назад і почав відтворювати долю головного героя з його молодих років – з 1812 р. Але хіба міг тепер автор пропустити Вітчизняну війну? Поступово битва росіян і французів перетягла смислове навантаження на себе.

Л. Н. Толстой вирішив, що війна 1812 тісно пов’язана з військовими діями 1805-1807 рр., розглядати одне без іншого неможливо. Так поступово Товстої підібрався до варіанту твору, яке відоме не одному поколінню в Росії і за її межами.

Редагування роману позначилося і на його назвах. Спочатку Л. Н. Толстой назвав його як «Три пори». Кожна пора символізувала певну стадію розвитку декабристського руху: перша – його зародження, включаючи війну 1812, друга 20-ті роки і пікове подія 1825, третя – події 50-х. У процесі написання сюжет звузився до першого періоду. Був варіант, в якому залишалися живими Андрій Болконський і Петя Ростов, а називався він «Все добре, що добре кінчається».

Є дані, що чорнові рукописи роману «Війна і світ» Л. Н. Толстого розібрати було дуже складно. Їх переписувала начисто дружина письменника. Скільки сил і часу забрала у жінки ця робота, одному Богу відомо, але головне, що докладені зусилля не були марні.

Як бачимо, складна система образів, переплетення сюжетних ліній, панорамне зображення історичних подій і доль – результат тривалої праці. Л. Н. Толстой черпав сили з свого бажання створити щось незвичне, невідоме до цього часу в літературі. І у Льва Миколайовича це вийшло. Тепер «Війна і мир» – не просто художній твір, але і візитна картка російської літератури і російського народу.