Ніж звичайні гімназії відрізняються від ліцею – яке це освіта: що краще і що вище, чим відрізняється від школи

З розвитком російського освіти все більше простих середньоосвітніх шкіл намагаються отримати звання ліцею чи гімназії. Можна вважати спробою підвищити престижність навчального закладу. Батьки ж не бачать відмінностей між ними. Вони помилково вважають, що ліцей дає технічну освіту, а гімназія — гуманітарний. Насправді це не так. Але однозначно, ліцей чи гімназія краще школи.

Давайте спробуємо розібратися, в чому тут різниця між ліцеєм та гімназією, і яка освіта все-таки віддати перевагу.

Яку гімназію можна назвати класичною

Перші навчальні заклади з назвою «гімназія» з’явилися ще у стародавніх греків. Це були типові школи, які навчали дітей грамоті. На їх прикладі і виникло згодом шкільна освіта.

Класичні гімназії в сучасній Росії – це школи, які дають поглиблені знання з обраного в старших класах профілю. Найчастіше зустрічається, що в 10 класі діти повинні перейти на профільне навчання за кількома напрямами:

 • Медичне;
 • Гуманітарний (історико-правове, гуманітарно-історичне);
 • Фізико-математичне.

Діти фактично обирають, куди б вони хотіли вчинити, які здібності є у них.

Що таке ліцей

Ліцеї теж утворилися в Стародавній Греції за часів Аристотеля. Вони були своєрідними філософськими школами, і саме цим спочатку відрізнялися від гімназії.

У царській Росії одним з перших ліцеїв був Царськосельський, який був привілейованим навчальним закладом. У ньому навчався Пушкін.

Для початку треба з’ясувати, що таке ліцей у сучасному розумінні цього слова. В даний час вони укладають контракт з ВУЗами, і готують дітей для прийняття в них без додаткових іспитів.

Основні відмінності між ліцеєм та гімназією відображені в таблиці:

Лінії порівняння Ліцей Гімназія
Надходження Діти надходять після 6-7 класу Надходять після закінчення четвертого класу школи або прогімназії
Спосіб навчання Основний акцент на практичні заняття Теорія стоїть на чолі навчальної методики
Викладачі і програми навчання Ази спеціальних наук викладають педагоги з Вузу Навчають за особливими програмами, застосовуючи авторські розробки.Всі педагоги отримали вищу категорію
Вартість навчання Більш дороге навчання, так як готує студентів в конкретний ВУЗ Більш дешеве навчання
Вступ до ВНЗ Випускник перебуває на сходинку вище за інших хлопців при вступі в певний заклад Робиться ставка на підготовку до вступу в університет. Існує профільне навчання.

Рада! При намір почати навчатися в ліцеї, запитайте у адміністрації навчального закладу, мають випускники можливістю почати вчитися відразу на 2-му курсі університету, інституту чи академії (в деяких ліцеях таке можливо).

Чим відрізняється гімназія від школи

Гімназія – це, так би мовити, елітна школа, на відміну від звичайної.

Вище вже зазначалося, що простий загальноосвітній школі до статусу «гімназія» дуже далеко. Спробуємо розібратися в головних чинниках істинного стану речей:

 • Потрібен педагогічний склад з високою кваліфікацією (вітається володіння вищою категорією). В кращому випадку тут має бути повністю укомплектований педагогічний колектив, і існувати додатковий резерв вчителів.
 • Достатня забезпеченість матеріальною базою та технічними ресурсами.
 • В гімназії навчання йде за особливим альтернативних програм, за допомогою яких дитина може легко освоїти потрібні навчальні предмети. Наголос робиться на доскональному вивченні гуманітарних предметів.
 • Іноземні мови знаходяться в пріоритеті.
 • Згідно з навчальним стандартам, в гімназії вимагають вивчення мінімально двох іноземних мов. Крім англійської мови вибирають китайський, французький, іноді можна зустріти німецький. Діти починають вивчати англійську з 7-8 років, а ще одна мова вводить в п’ятому році навчання. Для кращого засвоєння матеріалу хлопців поділяють на підгрупи, приблизно по 8-12 чоловік. Клас (у реалії російських шкіл складається з 30 дітей) розбивають на 3 групи. Буває, що правило порушується з-за того, що в деяких гімназіях у класі навчається по 40 дітей.
 • Технічні науки вивчаються за стандартними підручниками, прийнятим міністерством освіти, на відміну від гуманітарних дисциплін. Їх діти освоюють за підручниками з поглибленою подачею матеріалу. У переліку дисциплін, що викладаються, можна побачити світову культуру, релігію, ритміку, ораторське мистецтво, філологію і т. д.
 • До позитивних сторін гімназії можна віднести те, що тут є всілякі гуртки, проводяться факультативні заняття і т. д., які допоможуть дитині з користю провести позашкільний час.
 • Гімназії дуже тісно співпрацюють, як і ліцеї (частіше взаємодіють, а не підписують контракт) з різними університетами та установами культури. Тому і позашкільний навчальний час учня гімназії проводиться дуже насичене.
 • Зараз майже у всіх гімназіях прийнята одяг особливого зразка, яка шиється тільки для дітей навчаються там. Тому і можна ще раз констатувати, що «гімназист – це звучить гордо».

Є школи, де теж існує своя форма, але це найчастіше носить рекомендаційний характер. У гімназиста на формі можна помітити спеціальний символ його навчального закладу.

Тепер при виборі навчального закладу батьки напевно будуть знати, чим відрізняється гімназія від школи.

Як можна розглядати лицейское освіта

Більшість росіян прирівнюють до ліцей вузівській освіті.

Російські Вузи прийняли рішення прирівнювати випускників ліцеїв до закінчили 1 курс університету, і автоматично зараховувати їх на 2 курс.

При цьому він не поступається в підготовці іншим студентам, навіть перевершує їх.

Для бажаючих навчатися в ліцеї, слід заздалегідь з’ясувати, як потрапити до навчального закладу.

Умови вступу в такий навчальний заклад можуть відрізнятися своїми особливостями і їх треба обов’язково знати.

Прогімназія – гімназія для початкової школи

Прогімназія – це навчальний заклад, який навчає за програмою молодших класів. В прогімназії ведеться навчання до четвертого чи шостого класу. Назва таке отримала, так як готує дітей до вступу в гімназію і існує на її базі.

Ліцей та школа – чим вони відрізняються

Чим відрізняються школа і ліцей? Багато хто вважає, що краще лицейское освіту, ніж шкільна, і не помиляються. Програми, за якими отримують знання ліцеїсти є авторськими, і розробили їх викладачі вузів. Вони ж часто і ведуть заняття в ліцеї. Викладачі тут набагато сильніше вчителів шкіл – це тільки педагоги зі стажем, знають і застосовують різні методики викладання. Навчання в ліцеї підлаштовується під певний ВУЗ, і може навіть розташовуватися на його території.

До мінусів ліцеїв, порівняно зі школою, можна віднести те, що навантаження тут більше, оскільки хлопців готують до майбутньої професії.

Як потрапити в цей заклад? Приймають в ліцей тільки тих дітей, які успішно пройшли співбесіду з викладачами в присутності завучів та директора ліцею.

Якщо ви вибрали ліцей, будьте готові і до того, що тут немає звичайного поняття «урок». Викладають навчальні предмети «парами», тобто це два уроки поєднані в один з перервою.

Важливо! Выпускаясь з ліцею, дитина має атестат особливого зразка, а іноді навіть диплом. Значить він буде мати особи привілеї.

Що потрібно, щоб дитину зарахували в гімназію

«Яким чином потрапити в гімназію?» — запитують багато батьків.

За ліцеями і гімназіями законодавчо закріплені певні ділянки проживають на цій території майбутніх першокласників. Претендувати на місця в гімназії за територіальним принципом можуть близько 80% надходять дітей.

Решта 20% гімназія має право набрати самостійно. На практиці часто буває так, що потрапляють діти, які мають певні родинні зв’язки або за конкурсом. Хлопцям дають тест, і хто з них напише краще, той і буде вчитися в даному навчальному закладі.

До першого липня в гімназію подають документи ті батьки, діти яких законодавчо закріплені за даним навчальним закладом. Після зазначеного терміну — всі, хто бажає потрапити в нього за конкурсом або співбесіди. Класичні гімназії також можуть розташовуватися за містом, тоді вступ можливо тільки за співбесідою.

Відмінності школи від гімназії

Переваги і недоліки ліцею, гімназії, школи

Висновок

Вибираючи навчальний заклад, зверніть увагу на особистісні характеристики вашої дитини. Якщо він вже в класі 6-7 знає, куди він піде здобувати професію, сміливо віддавайте його в ліцей. Якщо дитина талановита і прагне отримувати нові знання, але ще не визначився, ким він стане в майбутньому, то відведіть його в гімназію.