Бакалаврат та магістратура: у чому їх різниця і що йде після магістра і бакалавра

Після впровадження Болонської системи освіти абітурієнти та їх батьки перебувають в розгубленості, тому що з’явилося багато нових термінів. Заплутатися досить просто, навіть самі студенти не до кінця розуміють особливості освітньої програми. Спробуємо розібратися, що таке бакалаврат, і чим він відрізняється від магістратури.

Головні відмінності

До переходу на нову систему після отримання ступеня бакалавра можна було стати спеціалістом або магістром. Тепер же потрібно пройти 2 етапи, спочатку йде бакалаврат, а потім магістратура. Спеціаліст ж повністю скасований.

Бакалаврат та магістратура — це щаблі вищої освіти. Розглянемо докладніше, хто такий бакалавр і хто такий магістр.

Бакалавр — це наукова ступінь, яка дозволяє молодому спеціалісту працювати за обраною професією. Деякі вузи навіть видають дипломи міжнародного зразка, які дають можливість діяльності за кордоном. Отже, будь-який студент, що успішно закінчив бакалаврат, має повну вищу освіту.

Термін навчання складає 4 роки, за цей час студент отримує основні теоретичні та практичні знання з обраної професії, і після отримання диплома вважається кваліфікованим фахівцем.

Як стати після бакалавра магістром. Спочатку необхідно отримати ступінь бакалавра, а потім претендувати на навчання в магістратурі, яка є більш високою науковим ступенем. Її може отримати тільки той, хто закінчив початкову щабель вищої освіти. Тут йде поглиблення отриманих знань з великим упором на теорію. Це дозволяє випускникам займатися науковою діяльністю. Аспірантуру доступна лише тим, хто зміг отримати ступінь магістра.

Так в чому ж основна різниця цих ступенів? Існує декілька пунктів, за якими можна відстежити:

  1. Тривалість. Програма для бакалаврів розрахована на 4 роки, а магістрант вчиться ще два.
  2. Мета. За перші чотири роки даються основні практичні знання по спеціальності, які дозволяють працювати в обраній сфері. У наступні 2 роки ці знання поглиблюються, додається теоретична база, яка дозволяє займатися науковою і викладацькою діяльністю.
  3. Рівень вузу. Бакалаврат є в кожному вузі, а отримати ступінь магістра можна тільки в найпрестижніших навчальних закладах.
  4. Кількість навчальних місць. На місце бакалавра претендує більша кількість абітурієнтів, отже, і навчальних місць для них більше в кожному окремо взятому вузі. На магістратуру може надійти тільки студент, що закінчив цю щабель, тому кількість місць набагато менше.

Таким чином, бакалавр і магістр — це освітні ступені. Необхідність продовжувати відвідування занять буде залежати тільки від цілей самого студента. Якщо він планує використовувати прикладні знання, то в подальшому навчанні немає сенсу. Якщо ж студент налаштований стати викладачем, присвятити себе науковій діяльності і продовжити діяльність в аспірантурі, то йому потрібно стати магістром.