Бакалаврат та магістратура: у чому їх різниця і що йде після магістра і бакалавра

Після впровадження Болонської системи освіти абітурієнти та їх батьки перебувають в розгубленості, тому що з’явилося багато нових термінів. Заплутатися досить просто, навіть самі студенти не до кінця розуміють особливості освітньої програми. Спробуємо розібратися, що таке бакалаврат, і чим він відрізняється від магістратури.

Головні відмінності

До переходу на нову систему після отримання ступеня бакалавра можна було стати спеціалістом або магістром. Тепер же потрібно пройти 2 етапи, спочатку йде бакалаврат, а потім магістратура. Спеціаліст ж повністю скасований.

Бакалаврат та магістратура — це щаблі вищої освіти. Розглянемо докладніше, хто такий бакалавр і хто такий магістр.

Бакалавр — це наукова ступінь, яка дозволяє молодому спеціалісту працювати за обраною професією. Деякі вузи навіть видають дипломи міжнародного зразка, які дають можливість діяльності за кордоном. Отже, будь-який студент, що успішно закінчив бакалаврат, має повну вищу освіту.

Термін навчання складає 4 роки, за цей час студент отримує основні теоретичні та практичні знання з обраної професії, і після отримання диплома вважається кваліфікованим фахівцем.

Як стати після бакалавра магістром. Спочатку необхідно отримати ступінь бакалавра, а потім претендувати на навчання в магістратурі, яка є більш високою науковим ступенем. Її може отримати тільки той, хто закінчив початкову щабель вищої освіти. Тут йде поглиблення отриманих знань з великим упором на теорію. Це дозволяє випускникам займатися науковою діяльністю. Аспірантуру доступна лише тим, хто зміг отримати ступінь магістра.

Так в чому ж основна різниця цих ступенів? Існує декілька пунктів, за якими можна відстежити:

  1. Тривалість. Програма для бакалаврів розрахована на 4 роки, а магістрант вчиться ще два.
  2. Мета. За перші чотири роки даються основні практичні знання по спеціальності, які дозволяють працювати в обраній сфері. У наступні 2 роки ці знання поглиблюються, додається теоретична база, яка дозволяє займатися науковою і викладацькою діяльністю.
  3. Рівень вузу. Бакалаврат є в кожному вузі, а отримати ступінь магістра можна тільки в найпрестижніших навчальних закладах.
  4. Кількість навчальних місць. На місце бакалавра претендує більша кількість абітурієнтів, отже, і навчальних місць для них більше в кожному окремо взятому вузі. На магістратуру може надійти тільки студент, що закінчив цю щабель, тому кількість місць набагато менше.

Таким чином, бакалавр і магістр — це освітні ступені. Необхідність продовжувати відвідування занять буде залежати тільки від цілей самого студента. Якщо він планує використовувати прикладні знання, то в подальшому навчанні немає сенсу. Якщо ж студент налаштований стати викладачем, присвятити себе науковій діяльності і продовжити діяльність в аспірантурі, то йому потрібно стати магістром.

Види навчальних програм

Деякі вищі навчальні заклади планують освітні програми таким чином, щоб максимально поглибити практичні або теоретичні заняття.

Для цього існує 2 окремі програми підготовки: академічна і прикладна. Перша розрахована на подальше навчання в магістратурі, друга — на практичну діяльність випускника після отримання диплому про вищу освіту.

Прикладна

Спочатку, при переході на Болонську систему, Міністерство схилялося до утвердження трирічної програми навчання для прикладного бакалаврату. Однак, вирішено було зберегти період навчання в 4 роки.

Крім того, планувалося перейменувати програми навчання в технікумах і коледжах, надавши їм статус прикладного бакалаврату. Ця ідея виявилася не спроможною, так як бакалаврат все ж передбачає здобуття вищої освіти, а коледжі й технікуми не мають достатньої акредитації, і термін навчання в них становить 3 або 3,5 року.

Важливо! Прикладна програма готує кадри, які більше навчального часу приділяли вивченню практичних аспектів майбутньої спеціальності. Після випуску студент стає кваліфікованим фахівцем і має певний практичний досвід, що значно допомагає при працевлаштуванні.

Академічна

Ступінь академічний бакалавр більш поширена у вузах нашої країни, так як більше уваги тут приділяється теоретичним аспектам навчання, щоб студенти мали можливість займатися науковою діяльністю.

Практичний аспект мінімальний, так як програма передбачає отримання досвіду вже після працевлаштування.

При цьому всіх студентів з самого початку готують до подальшого вступу на магістратуру і продовження наукових досліджень в обраній галузі.

Абітурієнт відразу після вступу у вуз може зробити усвідомлений вибір, спираючись на свої життєві та професійні цілі.

Потрібно продовжувати навчання

Вибираючи, хто він буде надалі, бакалавр або магістр, студент повинен враховувати особливості своєї подальшої роботи.

Ступінь магістра необхідна у двох випадках:

  • для подальшого вступу до аспірантури і занять науковою діяльністю;
  • для отримання можливості викладання у вузі.

Від вступу на цю ступінь багатьох випускників утримує необхідність знову здавати вступні іспити, дуже обмежена кількість бюджетних місць і висока вартість платного навчання. Крім того, не у всіх вузів є ліцензія на підготовку магістрів.

Незважаючи на тривалість навчання в цілому (щоб отримати ступінь магістра потрібно витратити 6 років), ця ступінь має безліч переваг:

  • більшість роботодавців віддають перевагу випускникам магістратури;
  • велика кількість семінарів, стажувань;
  • участь у наукових конференціях і написання дослідницьких робіт;
  • можливість продовжити наукову діяльність та вступити до аспірантури, а потім в докторантуру.

Важливо! Крім того, в Росії відзначається така тенденція: середня заробітна плата у випускників магістратури вище в середньому на 20%.

Не варто забувати, що ступінь бакалавра також досить хороша, диплом вже свідчить про наявність вищої освіти. Але якщо метою студента стає наука і дослідження предмета, то необхідно серйозно задуматися про подальше вступі на вищу освітню щабель.

Кожен студент може зробити осмислений вибір і вирішити, чи потрібно йому продовжувати навчання протягом ще двох років.

Вища освіта

Чим бакалавр відрізняється від магістра