Очно заочна форма навчання студентів – це: плюси і мінуси, які бувають ще способи навчання, чим відрізняються

З давніх часів процес навчання вищої освіти був самостійним явищем, тобто люди або навчались, або працювали – це, так звана, очна форма навчання. Але з розвитком індустрії потрібні були фахівці в більшій кількості. Коли їм необхідно отримати диплом, але вони вже працюють, очна форма не годиться. Тому були впроваджені інші методи. Розглянемо детальніше, які бувають форми навчання, приділимо більше уваги очно заочної програмі.

Чим хороша очно заочна форма навчання

Очно заочна форма навчання це навчання у вільний час, зазвичай вечорами. Звідси друга назва – вечірня форма.

Очно заочне навчання вибирається тоді, коли людина має стабільну роботу. Очна форма тут підходить мало через завантаженість навчанням, а заочна — вибиває людину з колії.

Для очно-заочної форми навчання можуть бути організовані самостійні навчальні заклади. В інших випадках — вона органічно доповнює університет з очкой. Тобто ці дві форми майже не перетинаються по часу, що зручно викладачам.

Крім того, ця вечірня навчання у Вузі менш схильна до корупції, на відміну від заочної. То є варіант, коли студент щось робить вчитель під час уроків, тут нечасте явище.

Важливо! Технічно при очно-заочною формою студенти можуть брати участь в олімпіадах, та й взагалі бути в курсі подій Вузу.

Далі будуть послідовно розглянуті основні поняття навчання у ВУЗах, їх особливості та відмінності.

Основні поняття

Лекція – це вид доповіді, коли викладач подає інформацію, а студенти його слухають (записують). Питання зазвичай під час процесу не задаються, але і таке можливо. Лекція потрібна тоді, коли дається великий і різноманітний обсяг матеріалу. Тут можна викладати одночасно великій кількості студентів: в аудиторії збираються відразу кілька груп, яким читає лекцію одна людина.

Семінар – це углубленны метод викладання матеріалу. Кожній групі (або навіть полугруппе) дається одна людина (вчитель), який розповідає конкретний матеріал, показує, як вирішуються завдання. Далі він дає можливість впоратися із завданням студентам. На семінарі між вчителем та студентами йде досить активний діалог, який і є головним завданням такого виду навчального процесу. Також, на семінарах можуть робитися доповіді студентами.

Під час навчання проводяться лабораторні роботи. Викладач заздалегідь видає завдання, щоб студент ознайомився будинку з теорією і установкою. Далі лабораторна робота проходить всередині Вузу. Дані, отримані в результаті дослідів, студент записує, а вдома оформляє саму роботу. У серйозних ВУЗах набір обладнання припадає на одного-двох студентів під час виконання лабораторного досвіду.

Сьогодні є тенденція заміни реального обладнання віртуальним або взагалі програмою, що є недоліком.

Які бувають форми навчання

Традиційним видом отримання освіти є очна форма, вона і найбільш якісна. Щоб вирішити проблему сумісності роботи і навчання в радянський час, були введені заочна та вечірня форми. Розглянемо докладніше, що це.

Заочна

Заочка передбачає перерву в роботі на час навчання, який становить приблизно місяць у півроку. Тобто, протягом місяця людина не ходить на роботу, а на навчання (сесія). В інший час він працює на підприємстві і робить завдання у себе вдома.

Вечірня

Вечірня форма взагалі не передбачає перерв у трудовій діяльності. Студент відвідує заняття регулярно, але у вільний від роботи час (переважно ввечері). Звідси і назва, але також такий вид освіти має і інші назви – очно заочне або змінне навчання.

Дистанційна

Останнім часом з’явився ще один вид навчання – дистанційний. Це коли студент не відвідує ВНЗ, а займається вдома. Всі заняття проводяться за допомогою Інтернету.

Далі будуть розглянуті ці системи більш докладно, крім останньої. Форма навчання в Вузі вибирається людиною самостійно. Змінити одну на іншу надалі можливо, але зазвичай виникають труднощі суміщення пройденого матеріалу. Тобто, треба буде складати якісь предмети.

Чим відрізняється очна форма

При очній формі студент відвідує заняття регулярно протягом 5-6 днів в тиждень. У різних ВУЗах тривалість навчального часу різна. Воно підраховується в навчальних годинах.

Якщо порівнювати два Вузу між собою, то програма в одному з них може бути значно більш насиченою і глибше. За навчальним годинам, також можуть бути відмінності більш ніж в два рази за одну сесію. Грубо кажучи, за два-три роки студент одного Вузу дізнається стільки, скільки студент другого не выучивает і за п’ять років.

Логічно поцікавитися, а як цінуються дипломи Внз, якщо їх рівні підготовки разюче відрізняються? Було б справедливо, щоб один диплом, де навчання йшло серйозніше, цінувався більше. У більшості випадків преимуществ ніяких немає. Часто на диплом взагалі не дивляться, чи цінують не більш якісний ВНЗ, а той, з яким знайомий наймач.

Увага! Крім лекцій і семінарів, даються завдання на будинок. Так що говорити про суміщення роботи та навчання не доводиться, хоча це і трапляється.

Очне навчання на сьогоднішній день найбільш поширене у нас в країні.

Навчання на заочному відділенні

Заочне отримання знань принципово не відрізняється від очного. Різниця полягає в тому, що навчання триває не півроку, а близько місяця. Відповідно, студенти в цей час навчаються і по вихідним. На цей період вони відпрошуються з роботи, якщо таке можливо. Для заочного навчання часто доводиться їздити в інші міста, тому заздалегідь слід подумати про тимчасове житло.

Курси на заочному відділенні коротшим навчальним годинам. Домашні завдання, лабораторні роботи можуть виконуватися і здаватися не тільки під час навчання, але і протягом усього півріччя. Між сесіями проводяться іспити.

Якщо на очне відділення студент приходить зазвичай відразу після школи, маючи хорошу підготовку, то на заочне студент може потрапити, вже порядком забувши шкільну програму. Тобто рівень підготовки абітурієнта, що поступає на заочне відділення нижче, ніж надходить на очне. Отже, підготовка студента буде нижче.

Практикується також процедура, коли студент приходить після отримання середньо-спеціальної або вищої освіти. Тоді навчання починається не з першого курсу, а з 2-го або 3-го. Раніше, коли готували спеціалістів, можна було вступити на третій курс.

Оскільки заняття проходить не щодня, як у очника, то тривають вони на рік довше. Це стосується отримання диплома інженера (спеціаліста) та бакалавра.

Важливо! Ппредмети на заочке дещо відрізняються від предметів на очній. Це пов’язано з різною підготовкою за загальним предметів або іншими факторами. Зокрема, якщо на очній формі завжди є предмет «фізкультура», то у заочників його зазвичай немає.

Для заочки закрито багато спеціальності, такі як лікар, пілот, і інші (строго кажучи, не закриті, але оскільки ці спеціальністю «на увазі», то можуть диплом «анулювати»).

Диплом заочника відкриває перед людиною двері в організаціях, що вимагають від співробітників наявності в/о.


Очно заочна форма навчання передбачає багато самостійної підготовки

Плюси і мінуси заочного в/о

На заочку люди зазвичай приходять, якщо вони вже працюють. Тому у них на повноцінне навчання часу не вистачає. Отже і підготовка у них нижче. Перелічимо плюси і мінуси заочного отримання диплома.

Плюси:

 • поєднання роботи і навчання;
 • менше часу йде на навчання, якщо підрахувати години;
 • під час навчання ви знайомитеся з хлопцями, які вже мають роботу.

Мінуси:

 • більш низька підготовка, ніж при очній формі;
 • менше досліджуваних предметів;
 • навчання триває рік більше;
 • немає активного студентського життя.

При влаштуванні на роботу форма навчання особливої ролі не грає.

Що краще, заочне або очне навчання

Очне навчання, з об’єктивних причин, краще, якщо ви збираєтеся стати професіоналом своєї спеціальності.

Дещо дивним виглядає заочна навчання у вищих військових училищах. У разі початку бойових дій, фахівці, що вийшли з таких навчальних закладів, навряд чи зможуть командувати підрозділом.

Як ні парадоксально, але навчання на очному відділенні залишає більше вільного часу для захоплень. Справа в тому, що сьогодні стабільна робота — це рідкісне явище. Часто людина знаходиться в процесі постійного пошуку роботи. З-за цього у нього немає часу не тільки хобі, але навіть сесію він може повністю або частково пропустити.

Відмінність дипломів

В Інтернеті наводяться приклади бланків дипломів. Там не сказано, по якій формі ви вчилися. Визначити відмінність можна за кількістю навчальних годин, які наводяться в додатку. Однак, часто на це не дивляться. Диплом заочника має таку ж силу, як і диплом очника.

Очно заочна (або вечірня) форма

Очно-заочна форма навчання, інакше кажучи, вечірня, проходить за загальними правилами, тільки час навчання студента вибирається таким чином, щоб не порушувати саму роботу. Працює він вдень, а навчання відбувається ввечері або у вихідні.

Оскільки регулярні заняття, то можна очікувати більш високу підготовку, ніж при заочній формі. У той же час, це важко для людини з фізичних причин. Тому програма тут буде відрізнятися від програми для очников, щоб не перевантажувати студента.

Ця форма припускає стабільну роботу. Саме в цьому випадку можна говорити про якомусь графіку навчання. У той же час, це дає можливість і для хобі.

Щоб стимулювати студента до самостійної роботи і розвинути його творчі дані, нерідко, при даній формі навчання, студенти готують доповіді. Час навчання в цьому випадку на рік довше, ніж при очній формі.

Якщо ви вже знайшли роботу, то повинні вибрати заочне або вечірнє навчання. Тому далі будуть перераховані плюси і мінуси вечірньої форми.

Плюси:

 • поєднання роботи і навчання;
 • передбачається стабільний графік занять;
 • більш якісна підготовка, ніж при заочній формі;
 • знайомство з людьми, які вже працюють.

Мінуси:

 • менш якісна підготовка, ніж при очному навчанні;
 • навчання триває довше, ніж при очній формі.

Увага! Студенти часто роблять доповіді.

Диплом вечірньої форми цінується так само, як і решта. А що краще вибрати, людина вирішує сам, в залежності від обставин.

Вечірня форма навчання це відмінна можливість отримати диплом, одночасно працюючи з обраної спеціальності.

Кваліфікація

Які бувають рівні навчання? Сьогодні навчання проходить у два етапи. Спочатку готують бакалавра. Це чотири роки навчання, за які студент повинен володіти достатнім рівнем знань. Далі ще два роки вчать на магістра – викладаються вузькоспрямовані предмети, йде поглиблене вивчення.

Важливо! Треба розуміти, що не магістр є фахівцем, а вже бакалавр. Інакше у дворівневій системі немає сенсу.

Очна, очно заочна, заочна освіта

Очно-заочне навчання на Спеціаліста

Висновок

Всі форми навчання гарні при наявності у людини прагнення до знань і готовність повністю віддаватися навчального процесу.