Мета і засоби: пишемо твір – завжди виправдовує, вступ і аргументи

Відомий вислів італійського письменника і політика Нікколо Макіавеллі «мета виправдовує засоби» багато десятиліть, навіть століть, розбурхує людські уми і служить предметом для дискусій. Не дивно, що в підсумковому творі при здачі ЄДІ на вільну тему це напрямок зустрічається дуже часто.

Про що писати у вступі

Автор повинен повністю розкрити у вступі до твору, чи виправдовує мета засоби, чи це етично висловлювання. Цілі та засоби їх досягнення невіддільні один від одного, так як одне неможливе без іншого.

Необхідні розгорнуті відповіді про етичну сторону питань:

  • Чи завжди мета виправдовує застосовувані засоби? Тут можна поговорити про великі цілі, що важливіше – життя і щастя окремої людини або загальне благо.
  • Варто мета затрачуваних зусиль і аморальних вчинків? Міркування про те, які бувають цілі: істинні, помилкові, дрібні, корисливі, недосяжні, духовні.
  • Потрібно ставити перед собою цілі в житті? Що таке цілі, навіщо вони потрібні, як впливає цілепокладання на розвиток особистості людини.
  • Замінюють цілі сенс життя? Можна провести порівняння між бесцельностью існування і прагненням до уявним або цим вершин.

Вступ в обов’язковому порядку містить авторську позицію щодо обговорюваної теми. Бажано висловити обгрунтовану думку з приводу прагнення людського роду йти по головах ближніх для досягнення своїх цілей у контексті висловлювання Макіавеллі. В кінці вступу рекомендується позначити, що напрямок широко висвітлювалося в літературі.