Мета і засоби: пишемо твір – завжди виправдовує, вступ і аргументи

Відомий вислів італійського письменника і політика Нікколо Макіавеллі «мета виправдовує засоби» багато десятиліть, навіть століть, розбурхує людські уми і служить предметом для дискусій. Не дивно, що в підсумковому творі при здачі ЄДІ на вільну тему це напрямок зустрічається дуже часто.

Про що писати у вступі

Автор повинен повністю розкрити у вступі до твору, чи виправдовує мета засоби, чи це етично висловлювання. Цілі та засоби їх досягнення невіддільні один від одного, так як одне неможливе без іншого.

Необхідні розгорнуті відповіді про етичну сторону питань:

 • Чи завжди мета виправдовує застосовувані засоби? Тут можна поговорити про великі цілі, що важливіше – життя і щастя окремої людини або загальне благо.
 • Варто мета затрачуваних зусиль і аморальних вчинків? Міркування про те, які бувають цілі: істинні, помилкові, дрібні, корисливі, недосяжні, духовні.
 • Потрібно ставити перед собою цілі в житті? Що таке цілі, навіщо вони потрібні, як впливає цілепокладання на розвиток особистості людини.
 • Замінюють цілі сенс життя? Можна провести порівняння між бесцельностью існування і прагненням до уявним або цим вершин.

Вступ в обов’язковому порядку містить авторську позицію щодо обговорюваної теми. Бажано висловити обгрунтовану думку з приводу прагнення людського роду йти по головах ближніх для досягнення своїх цілей у контексті висловлювання Макіавеллі. В кінці вступу рекомендується позначити, що напрямок широко висвітлювалося в літературі.

Твори, які можуть бути використані

Моральна позиція автора не повинна бути голослівною, тому треба навести відповідні аргументи з літератури. В основній частині твору наводяться літературні приклади. Рекомендуються відсилання до письменників, що представляють російську класику.

Мета – загальне благо

Найбільш поширений приклад, що розкриває питання, чи виправдовує мета будь-які засоби досягнення, – роман Ф. М. Достоєвського «Злочин і покарання».

Головний герой Родіон Раскольников намагається вирішити одвічне питання через вбивство іншої людини, думаючи, що смерть ростовщицы допоможе бідним людям, яких вона позбавила останніх засобів до існування.

Щоб позбутися від випадкового свідка вбивства, йому доводиться заодно позбавити життя її невинну сестру. Розкольників намагається представити себе надлюдиною, взявши на себе право судити, гідний чи інший індивід життя.

На його думку, велика мета – загальне благо, вона може виправдати будь-які страшні вчинки. Спростовуючи твердження, що мета виправдовує засоби, у романі письменник проводить свого героя через низку моральних мук каяття у вчиненому вбивстві.

Увага! Наприкінці роману герой розуміє, що мета, досягнута за допомогою жахливого злочину, не повинна мати права на існування. Новою метою, яку ставить перед собою герой, стає спокута, віра і любов.

Істинність цілей по Лермонтову

До питання про істинних і хибних цілях добре підійде в якості прикладу роман М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу». Будучи розумним, обдарованою людиною, головний герой Григорій Печорін нудиться бесцельностью свого життя.

Ця туга породжує прагнення додати фарб у життя з допомогою задоволення дрібних сьогохвилинних поривів. Мета і засоби, що вживаються героєм, не можна порівняти за своїм значенням. Щоб здобути скороминущу перемогу, він готовий піти на низькі жорстокі вчинки:

 • викрасти Белу, позбавивши її честі і довівши до смерті;
 • принизити Грушницкого і вбити його на дуелі;
 • розбити серце княжни Мері, обдуривши її почуття.

Письменник не дає своєму героєві сенсу життя. Як би в покарання за жорстокість і аморальність поведінки, Печорін продовжує страждати від безпросвітності і безглуздості свого життя.

Важливо! М. Ю. Лермонтов не дає прямої відповіді, яка мета виправдовує засоби, – твір ЄДІ може містити відсилання до вільнодумні віянням часу, на які натякав письменник.

Благородні цілі вимагають відповідних коштів

Методи зіставлення мети і засобів у творі можуть спиратися на позитивні приклади літературної класики. А. С. Пушкін в романі «Капітанська дочка» описує двох молодих офіцерів – Петра Гриньова та Олексія Швабрина.

Обидва вони закохані в Марію Миронову, але своєї мети досягають різними способами. Гриньов, будучи людиною високих моральних засад, готовий піддати себе смертельному ризику, щоб врятувати Машу. Його цілі спочатку благородні, а способи досягнення не переходять рамок моралі.

Чистота душі героя відбувається виховання. Він дотримується наказ батька, зберігаючи честь і вірність клятвам. Перспектива позбутися голови не змогла зломити його поняття про честь офіцера, присягнув державі. Його позиція викликає повагу і любов оточуючих людей. Швабрин є повною протилежністю Гриньова. Він хоче розбагатіти, зробити кар’єру і готовий на багато що заради реалізації своїх намірів.

Коли Пугачов на час захоплює владу в окрузі, Швабрин зраджує свій офіцерський борг заради збереження життя. Він готовий донести на своїх учорашніх товаришів по службі, щоб вислужитися перед новим начальником. Маша відкидає його домагання, і Швабрин принижує її наклепом, щоб знайти собі виправдання. Пушкін однозначно вважає, що для благородних цілей підходять тільки високоморальні кошти.

Різноманітність цілей і засобів у Толстого

Для висвітлення теми, чи завжди мета виправдовує вчинки, у творі приклади можна знайти в епічному романі Л. Н. Толстого «Війна і мир». Безліч різноманітних героїв, що живуть на сторінках цього роману, ставлять перед собою невичерпне кількість цілей.

Кожен досягає бажаного, виходячи з власних понять про моральність вчинків. Елен Курагина заради вигідного заміжжя і підтримання звичного світського способу життя вийшла заміж за П’єра Безухова, не відчуваючи до нього ніяких почуттів, керуючись лише холодним розрахунком.

Якийсь час вона насолоджується своїми досягненнями, адже Елен цілком влаштовує спосіб життя світської красуні. Однак оскільки її почуття були фальшивими, а використані кошти низькими, в кінцевому результаті вона втрачає чоловіка.

Її брат Анатоль Курагин для задоволення своєї примхи готовий зруйнувати життя іншої сім’ї. Він спокушає Наташу Ростову, щоб нишком відвезти її з дому, позбавивши честі. Анатоля не хвилюють страждання рідних Наташі, для яких така поведінка є ганебним, і не турбує сумнівне майбутнє дівчини. Для задоволення своєї пристрасті Анатоль може піти на обман і викрадення.

Позитивні герої роману також володіють набором власних цілей. Андрій Болконський перед початком боїв мріє про військову кар’єру полководця. Його захоплює життєвий шлях Наполеона. Однак коли бій закінчується поразкою і смертю багатьох бійців, Андрій розуміє даремність і суєтність своєї ефемерної цілі і відмовляється від подальшого проходження мрії. Після поразки у війні та смерть дружини Болконський на деякий час втрачає мету свого життя і впадає в байдужу холодну апатію. Письменник на прикладі цього героя показує, щоб життя без цілей – не життя. Людська душа повинна прагнути до чогось вище простого матеріального існування. І Товстої дарує своєму героєві нові високі цілі.

Зверніть увагу! Використовується у творі літературу слід прочитати.

Приклади із зарубіжної класики

Крім російської класичної літератури, зарубіжна література також надає багатий вибір творів. Для відповіді на питання, чи виправдовує мета засоби, аргументи можна привести з наступних творів:

 1. Джек Лондон «Мартін Іден».
 2. Вільям Теккерей «Ярмарок марнославства».
 3. Оскар Уайльд «Портрет Доріана Грея».
 4. Оноре де Бальзак «Шагренева шкіра».
 5. Жан-Батіст Мольєр «Тартюф».

До твору на обрану тему відмінно підійде «Портрет Доріана Грея» О. Уайльда. Головний герой переслідує лише одну мету – отримувати всі можливі задоволення від життя, залишаючись безкарним і молодим. Він губить життя закоханої в нього дівчини, що віддається нестримного пияцтву, розпусті, не гребує злочинами. Заради збереження таємниці свого портрета, на якому відображається його справжня порочна сутність, Доріан скоює вбивство. Засоби, що використовуються героєм заради швидкоплинних задоволень, викликають презирство і жах у читачів. Уайльд показує, що низинна, нікчемна мета вимагає таких же згубних коштів.

Твір на ЗНО необхідно завершити висновком, в якому автор повинен зробити висновки, повністю розкрита тема. Рекомендується підвести підсумок, висловивши свої думки і судження, винесені з прикладів творів, використаних в ході розповіді.

Опис підсумкового твору

Підготовка виробництва до ЄДІ