Образ Гекльберрі Фінна в повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Повість «Пригоди Тома Сойєра» – приголомшлива книга Марка Твена, яка стала улюбленою для багатьох маленьких, так і для дорослих читачів. І хоча головний герой – Том Сойєр, важливу роль тут грає і його друг Гекльберрі Фінн.

Гек Фінн – син п’яниці, маленький бродяга. Батька не було справи до виховання і освіти Гека, тому той ріс сам по собі. Йому не треба було ходити в школу, що викликало подив у дорослих жителів і заздрість у дітей. Гек так само міг не прати свій одяг, не вмиватися – йому цього ніхто не прищеплював. Блага цивілізації були не доступні волоцюгу, так і по суті вони йому були не потрібні. Гек нагадує героя епохи Просвітництва, коли вихваляв його природний людина. Він, як і Простак Вольтера, цінує свободу і не підтримує умовності цивілізованого суспільства.

Жителі консервативного містечка уникають Гека, не дозволяють своїм дітям з ним водитися. Для них він – ледачий, поганий хлопчисько, який може погано вплинути на їх дітей. І тільки Тому Сойєру неважливо думку оточуючих, адже він вміє мислити вільно. Хлопчаки стають кращими друзями і разом переживають захопливі пригоди.

Том і Гек багато в чому схожі: люблять свободу і пригоди; цінують дружбу, знають, що таке справедливість. Коли вони стали свідками злочину, то спочатку хотіли промовчати, бо боялися помсти поганої людини. Але почуття справедливості і муки сумління змусили їх зізнатися – так вони врятували людину від страти.

Геку подобається винахідливість Тома, тому він бере участь в його пригодах. Однак якщо для Тома це гра, то Гек по-справжньому цінує свободу.

Тому, незважаючи на всі його позитивні якості, все-таки є частиною міщанського суспільства. І коли треба, вміє фальшивити заради користі. Він заповзятливий, як і кожен капіталіст. Це видно в епізоді з фарбуванням паркану у дворі. І зовсім іншим є Гек Фінн. Він не вміє лицемірити. Для нього не зрозумілі умовності міщанського суспільства.

Гек – людина, що виховав сам себе, без згубного впливу консервативного світу. Йому не потрібні блага, вони йому чужі. Тому, коли його взяла на виховання одна добра вдова, він не зміг довго жити в її будинку. Так, він тепер смачно їв і спав на чистих простирадлах, але у нього відібрали головне – свободу. Гек через кілька тижнів тікає з дому. Автор показує, що для таких людей важливі зовсім інші цінності. Крім своєї волі, Гек цінує і свободу інших людей. І тому не дивно, що саме він допомагає потім який втік чорношкірому Джиму.

Образ Гека Фінна – це образ волелюбного людини, який не підпорядковується умовностей міщанського суспільства, проте живе згідно високим моральним принципам. Але не тому що так треба, а тому що він так сам так відчуває. Гек Фінн – чесний і справедливий герой Марка Твена.