Собаче серце Михайла Булгакова – короткий зміст: хто і про що написав повість, імя професора Преображенського

Великий російський письменник Михайло Булгаков широко відомий своїми геніальними і, в той же час, повними гумору творами. Його книги давно розібрали на цитати, дотепні та влучні. І навіть якщо не всі знають, хто написав «Собаче серце», то багато бачили чудовий кінофільм за мотивами цієї повісті.

Короткий виклад сюжету

Скільки голів у «Собачому серці» — разом з епілогом 10. Дія твору відбувається в Москві на початку зими 1924 року.

Короткий зміст повісті:

 1. Спочатку описується монолог собаки, в якому пес постає розумним, спостережливим, самотнім і вдячним тому, хто нагодував.
 2. Собака відчуває, як болить її побите тіло, згадує як її били і поливали окропом двірники. Собаці шкода всіх цих бідних людей, але себе більше. Як підгодовували жалісливі жінки і перехожі.
 3. Повз проходить пан (професор Преображенський) пригощає її краківської – хорошою вареною ковбасою і кличе за собою. Пес покірно йде.
 4. Далі розповідається про те, як пес Шарик придбав свої здібності. А собака знає дуже багато – кольори, деякі букви. В квартирі Преображенський викликає помічника доктора Борменталя, і пес відчуває, що знову потрапив у пастку.
 5. Всі спроби відбитися не дають результату і настає затьмарення. Все ж тварина прокинулося, хоч і перебинтованное. Кулька чує, як професор вчить ставитися до нього лагідно й чуйно, добре годувати.


Собака опритомніла

Ситого і подобревшего пса Преображенський забирає з собою на прийом. Тут Кулька бачить пацієнтів: дідок з зеленими волоссям, відчуває себе знову молодим чоловіком, стара, закохана у шулера і просить пересадити їй яєчники мавпи і багато-багато кого. Несподівано прийшли четверо відвідувачів з управління вдома, все в шкірянках, чоботях і незадоволені тим, скільки кімнат було у квартирі професора. Після дзвінка і розмови з невідомим вони збентежено йдуть.

Подальші події:

 1. Описується обід професора Преображенського і доктора. За їжею вчений розмірковує про те, що революція принесла лише руйнування і позбавлення. Калоші крадуть, в квартирах не топлять, кімнати відбирають. Пес же щасливий, тому що ситий, у теплі, у нього нічого не болить. Несподівано вранці після дзвінка пса знову повели в оглядову і приспали.
 2. Описується операція з пересадки Кульці сім’яних залоз і гіпофіза від злочинця і буяна, убитого при затриманні.
 3. Наводяться витяги з щоденника, який веде Іван Арнольдович Борменталь. Доктор описує, як собака поступово стає людиною: встає на задні лапи, потім ноги, починає читати і говорити.
 4. Обстановка в квартирі змінюється. Люди ходять пригноблені, скрізь сліди безладу. Грає балайка. В квартирі оселився колишній кулька – низький, грубий, агресивний чоловічок, який вимагає паспорт і придумує собі ім’я — Поліграф Поліграфович Шаріков. Його не бентежить минуле і плювати на всіх. Найбільше Поліграф ненавидить котів.
 5. Знову описується обід. Кульок змінив все – професор лається і відмовляється приймати пацієнтів. Поліграфа швидко взяли в оборот комуністи і навчили своїм ідеалам, які опинилися йому близькі.
 6. Кульок вимагає визнати його спадкоємцем, виділити частку у квартирі професора Преображенського і оформити прописку. Потім намагається зґвалтувати куховарку професора.
 7. Кульок влаштовується на роботу з відлову бродячих тварин. За його словами, з котів будуть робити «польты». Шантажем примушує друкарку жити з ним, але її рятує доктор. Професор хоче вигнати Шарикова, але той погрожуємо пістолетом. Його скручують і настає тиша.
 8. Комісія, яка прийшла визволяти Шарикова, знаходить полусобаку – напівлюдини. Незабаром Кулька знову спить біля столу професора і радіє своїй удачі.


Кульок

Головні герої

Символом науки в цій повісті стає світило медицини – професор, ім’я Преображенського з повісті «Собаче серце» Пилип Пилипович. Вчений шукає способи омолодження організму, і знаходить – це пересаджування сім’яних залоз тварин. Люди похилого віку стають чоловіками, жінки сподіваються скинути десяток років. Пересадка гіпофіза і насінників, а серце, що пересадили собаці в «Собачому серці» від вбитого злочинця – лише черговий експеримент знаменитого вченого.

Його помічник – доктор Борменталь, молодий представник дивом збережених дворянських норм і пристойності, був найкращим учнем і залишився вірним послідовником.

Колишній пес – Поліграф Поліграфович Шаріков – жертва експерименту. Тим, хто тільки дивився кінофільм, особливо запам’яталося те, на чому грав герой «Собачого серця». Непристойні куплети і скачки на табуретці стали авторською знахідкою сценаристів. У повісті Кульок просто бренькав без перерв, ніж жахливо набридав професора Преображенського, ценившему класичну музику.

Важливо! Автор завуальовано описує нижчі стани, які революція підняла з дна суспільства і закликала до дій.

Отже, заради цього образу веденого, дурного, грубого і невдячного чоловіка й була написана повість. Кульок хоче тільки жити красиво і смачно їсти, не розуміє краси, поезії, норм відносин між людьми, живе інстинктами. Але професор Преображенський вважає, що для нього колишній пес не небезпечний, набагато більшої шкоди Кульок принесе Швондеру та іншим комуністам, які опікуються і вчать його. Адже цей створений людина несе в собі все нижче і найгірше, що притаманне людині, що не має жодних морально-етичних орієнтирів.

Кримінальник і донор органів Клим Чугункин в «Собачому серці» начебто тільки згадується, але саме його негативні якості перейшли до доброї і розумної собаці.

Теорія походження образів

Вже в останні роки існування СРСР стали говорити про те, що прототип професора Преображенського – Ленін, а Шарикова – Сталін. Їх історичні відносини схожі на історію з собакою.

Ленін наблизив дикого кримінальника Джугашвілі, вірячи в його ідейну начинку. Цей чоловік був корисним і завзятим комуністом, молився на їх ідеали і не шкодував життя і здоров’я.

Правда, в останні роки, як вважали деякі наближені, вождь пролетаріату усвідомив справжню сутність Йосипа Джугашвілі і навіть хотів видалити зі свого оточення. Але тваринна хитрість і лють допомогли Сталіну не тільки утриматися, але і зайняти лідерську позицію. І побічно це підтверджується тим, що, не дивлячись на рік написання «Собачого серця» — 1925, надрукована повість була в 80 – е.

Важливо! Цю ідею підтверджують деякі алюзії. Наприклад, Преображенський любить оперу «Аїда», а коханка Леніна Інеса Арманд. Машинисточка Васнецова, неодноразово промайнула в близькому зв’язку з героями, теж має прототип – друкарка Бокшанская, теж пов’язана з двома історичними особистостями. Бокшанская ж стала одним Булгакова.

Поставлені автором проблеми

Булгаков, підтверджуючи статус великого російського письменника, у порівняно невеликій повісті зміг поставити ряд надзвичайно гострих проблем, актуальних досі.

Перша

Проблема наслідків наукових експериментів і морального права вчених втручатися в природний хід розвитку. Преображенський спочатку хоче уповільнити хід часу, відмолоджує стариків за гроші і мріючи знайти спосіб повернути молодість всім.

Вчений не боїться застосовувати ризиковані способи, пересаджуючи яєчники тварин. Але коли в результаті виходить людина, професор спочатку намагається його виховати, а потім взагалі повертає йому вигляд собаки. І з моменту усвідомлення Кулькою себе людиною починається та сама наукова дилема: кого вважати людиною, і чи дія вченого вважатися вбивством.

Друга

Проблема стосунків, точніше — протистояння повсталого пролетаріату і вцілілого дворянства, мала болісний, кривавий характер. Нахабство і агресивність Швондера і прийшли з ними – не перебільшення, а швидше страшна реальність тих років.

Матроси, солдати, робітники та люди дна заполоняли міста і маєтки швидко і жорстоко. Країну заливала кров, колишні багаті люди голодували, віддавали останнє за булку хліба і спішно виїжджали за кордон. Одиниці змогли не тільки вціліти, а й зберегти свій рівень життя. Таких все одно ненавиділи, хоча й боялися.

Третя

Проблема загальної розрухи і помилковість обраного шляху вже не раз вставала в творах Булгакова. Письменник оплакував колишній порядок, культуру і найрозумніших людей, що гинуть під натиском натовпу.

Булгаков – пророк

І все-таки, що хотів сказати автор у «Собачому серці». Багато читачі і шанувальники його творчості відчуй такий пророчий мотив. Булгаков наче показував комуністам, будь людини майбутнього, гомункула вони плекають у своїх червоних пробірках.

Народжений в результаті експерименту вченого, що працює на потребу народу і захищеного верховної проекцією, Кульок загрожує не тільки старіючому Преображенського, це істота ненавидить абсолютно всіх.

Очікуване відкриття, прорив у науці, нове слово в суспільному устрої обертаються лише тупим, жорстоким, злочинцем, тренькающем на балайке, душащем нещасних тварин, тих, з числа яких він сам вийшов. Мета Шарикова – відібрати кімнату і вкрасти гроші у «татуся».

«Собаче серце» М. А. Булгаков — Короткий зміст

Собаче СЕРЦЕ. Михайло Булгаков

Висновок

Єдиний вихід для професора Преображенського з «Собачого серця» – взяти себе в руки і визнати провальність експерименту. Вчений знаходить в собі сили визнати власну помилку і виправити її. А чи зможуть це зробити інші…