Собаче серце Михайла Булгакова – короткий зміст: хто і про що написав повість, імя професора Преображенського

Великий російський письменник Михайло Булгаков широко відомий своїми геніальними і, в той же час, повними гумору творами. Його книги давно розібрали на цитати, дотепні та влучні. І навіть якщо не всі знають, хто написав «Собаче серце», то багато бачили чудовий кінофільм за мотивами цієї повісті.

Короткий виклад сюжету

Скільки голів у «Собачому серці» — разом з епілогом 10. Дія твору відбувається в Москві на початку зими 1924 року.

Короткий зміст повісті:

 1. Спочатку описується монолог собаки, в якому пес постає розумним, спостережливим, самотнім і вдячним тому, хто нагодував.
 2. Собака відчуває, як болить її побите тіло, згадує як її били і поливали окропом двірники. Собаці шкода всіх цих бідних людей, але себе більше. Як підгодовували жалісливі жінки і перехожі.
 3. Повз проходить пан (професор Преображенський) пригощає її краківської – хорошою вареною ковбасою і кличе за собою. Пес покірно йде.
 4. Далі розповідається про те, як пес Шарик придбав свої здібності. А собака знає дуже багато – кольори, деякі букви. В квартирі Преображенський викликає помічника доктора Борменталя, і пес відчуває, що знову потрапив у пастку.
 5. Всі спроби відбитися не дають результату і настає затьмарення. Все ж тварина прокинулося, хоч і перебинтованное. Кулька чує, як професор вчить ставитися до нього лагідно й чуйно, добре годувати.


Собака опритомніла

Ситого і подобревшего пса Преображенський забирає з собою на прийом. Тут Кулька бачить пацієнтів: дідок з зеленими волоссям, відчуває себе знову молодим чоловіком, стара, закохана у шулера і просить пересадити їй яєчники мавпи і багато-багато кого. Несподівано прийшли четверо відвідувачів з управління вдома, все в шкірянках, чоботях і незадоволені тим, скільки кімнат було у квартирі професора. Після дзвінка і розмови з невідомим вони збентежено йдуть.

Подальші події:

 1. Описується обід професора Преображенського і доктора. За їжею вчений розмірковує про те, що революція принесла лише руйнування і позбавлення. Калоші крадуть, в квартирах не топлять, кімнати відбирають. Пес же щасливий, тому що ситий, у теплі, у нього нічого не болить. Несподівано вранці після дзвінка пса знову повели в оглядову і приспали.
 2. Описується операція з пересадки Кульці сім’яних залоз і гіпофіза від злочинця і буяна, убитого при затриманні.
 3. Наводяться витяги з щоденника, який веде Іван Арнольдович Борменталь. Доктор описує, як собака поступово стає людиною: встає на задні лапи, потім ноги, починає читати і говорити.
 4. Обстановка в квартирі змінюється. Люди ходять пригноблені, скрізь сліди безладу. Грає балайка. В квартирі оселився колишній кулька – низький, грубий, агресивний чоловічок, який вимагає паспорт і придумує собі ім’я — Поліграф Поліграфович Шаріков. Його не бентежить минуле і плювати на всіх. Найбільше Поліграф ненавидить котів.
 5. Знову описується обід. Кульок змінив все – професор лається і відмовляється приймати пацієнтів. Поліграфа швидко взяли в оборот комуністи і навчили своїм ідеалам, які опинилися йому близькі.
 6. Кульок вимагає визнати його спадкоємцем, виділити частку у квартирі професора Преображенського і оформити прописку. Потім намагається зґвалтувати куховарку професора.
 7. Кульок влаштовується на роботу з відлову бродячих тварин. За його словами, з котів будуть робити «польты». Шантажем примушує друкарку жити з ним, але її рятує доктор. Професор хоче вигнати Шарикова, але той погрожуємо пістолетом. Його скручують і настає тиша.
 8. Комісія, яка прийшла визволяти Шарикова, знаходить полусобаку – напівлюдини. Незабаром Кулька знову спить біля столу професора і радіє своїй удачі.


Кульок