Історичний твір 1359-1389

1359-1389 рр .. – період російської історії, під час якого великим князем московським був Дмитро Іванович Донський. Його головною заслугою стала перемога в знаменитій Куликовській битві, що поклала початок звільненню від багаторічного монголо-татарського ярма.

У 1359 р. помер Іван II. Спадкоємцю Дмитру було лише 9 років, тому він не міг сам боротися з іншими князями за великокнязівський ярлик. Володимир був відданий ханом Неврусом суздальському князю Дмитру Костянтиновичу.

Московські бояри не збиралися здаватися без боротьби. Взявши малолітнього Дмитра, вони вирушили в Орду, але потрапили до початку смути, під час якого влада переходила від одного хана до іншого. Зрештою залишилося два головних суперника – хани Абдул і Мюрид. З рук останнього московське боярство домоглося ярлика для Дмитра.

У 1363 р. московські війська Дмитра Івановича вигнали Дмитра Суздальського з Володимира. Незабаром прибув і посол від хана Абдула з ярликом для Дмитра Івановича. Отримання ярликів від обох ханів означало перенесення ординського суперництва на Русь. Мюрид підтримав Дмитра Костянтиновича, але той знову був розбитий і в 1365 р. відмовився від будь-яких домагань на велике князювання.

Іншим небезпечним суперником Дмитра Івановича був тверський князь Михайло Олександрович. Покликавши на допомогу великого князя литовського Ольгерда, він став ініціатором почалася в 1367 р. війни між Москвою і Литвою. У 1368 р. Ольгерд і Михайло Тверській обложили Москву. Взяти місто вони не змогли, зате повністю розорили околиці. Дмитро Іванович був змушений повернути тверському князю деякі захоплені землі.

Бойові дії тривали з перемінним успіхом. У 1371 р. Дмитро Іванович вирушив в Орду з дуже багатими дарами для темника Мамая і отримав від нього ярлик. Це дозволило московському князю безперешкодно здійснити похід проти Рязані.

В 1373 р. Дмитро Іванович успішно відбив черговий похід Ольгерда на Москву. Через два роки Михайло Тверській, отримавши новий ярлик від Некомата, знову оголосив війну Москві. Він розраховував на допомогу литовських і монгольських військ. Однак допомога не прийшла, а Дмитро Іванович зумів зібрати величезну армію, осадив Твер і змусив Михайла повністю підкоритися.

Самостійна політика Дмитра Івановича озлобила Мамая. Московський князь просто ігнорував ординські ярлики, видані його суперникам. З другої половини 70-х рр. знову почались каральні походи монголо-татарських військ. У 1378 р. на березі р. Вожи росіяни здобули рішучу перемогу над ординцями. Мамай став готуватися до серйозного навалі. До нього приєднався литовський князь Ягайло. Дмитро також накопичував сили, зібравши під своїми прапорами всіх князів, крім Олега Рязанського, який перейшов на бік Мамая.

8 вересня 1380 р. відбулася знаменита Куликовська битва, що принесла перемогу російським військам. Саме за неї Дмитро Іванович отримав прізвисько Донськой.

Мамай став готуватися до нового походу, але проти нього виступив хан Тохтамиш. Здобувши перемогу над Мамаєм, Тохтамиш у 1382 р. розорив Москву і знову наклав на руські землі велику данину.

Дмитро Донський розумів, що сил для нового генерального бою не вистачить, тому вирішив відкупитися від Орди. Замість цього він розпочав війну з Олегом Рязанським, але зазнав поразки й уклав мир. У 1386-1387 рр. Дмитро Донський воював з Новгородом, отримавши від нього велику данину. Це була остання війна великого князя, померлого в 1389 р.

Довге правління Дмитра Донського не можна оцінювати однозначно. З одного боку, московський князь безжально розоряв руські землі для досягнення власних цілей, використовуючи заступництво Орди. З іншого боку, Дмитро Іванович здобув першу серйозну перемогу над військом монголо-татар, предвещающую звільнення Русі від принизливої залежності.