«Лускунчик і мишачий король» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1816.

Жанр: повість-казка.

Тема: зіткнення добра і зла.

Ідея: добро має торжествувати.

Проблематика. Відвага і сміливість, супутні добра, забезпечують його перемогу.

Основні герої: Марі, Лускунчик, Мишачий король.

Сюжет. Напередодні Різдва у будинку Штальбаумов щосили йде підготовка до свята. Дуже чекають настання свята хлопчик Фріц і дівчинка Марі. Вони гадають, якого подарунка нині можна очікувати від хресного Дроссельмейера, людини з фантазією і рукодельника. Він, будучи старшим радником в суді, нерідко займався лагодженням годин в їх будинку. Марі хотілося отримати озеро з плаваючими в ньому лебедями або сад. Фріц віддавав перевагу подарункам від батьків, більш практичним, придатним для гри.

Нарешті настав вечір, і дітвора підійшла до прикрашеної ялинки, обвішаній подарунками. Хресний Дроссельмейєр змайстрував дивний замок, в якому танцювали ляльки. Правда, рухи їх були одноманітні, і в сам замок проникнути не представлялося можливим, тому замок скоро набрид дітям. Коли подарунків на ялинці і під ялинкою не залишилося, Марі помітила Лускунчика. Ця неприваблива на вигляд лялька припала дівчинці по душі. Фріц за допомогою Лускунчика став колоти горіхи, від чого той втратив пари зубів, і Марі стала піклуватися про цю іграшку. До ночі усі іграшки вже перебували в заскленій шафі, біля якого Марі забарилася, влаштовуючи в ньому свого Лускунчика, і несподівано вона опинилася в центрі битви. Миші, очолюваними своїм королем про сім головах, билися з ляльками, якими керував Лускунчика. Армія ляльок була розбита, і зуби короля погрожували вже Щелкунчику… Але Марі проявила ініціативу: що є сили вона запустила в семиглавую тварюка своїм башмачком.

Дівчинка прокинулася у своєму ліжку, але лікоть її був поранений, а скло шафи рознесений вщент. Її розповідь про нічний баталії викликало у всіх недовіру. Хресний полагодив Лускунчика і повідав Марі історію про принцесу Пирлипат, перетвореної з красуні в потвору злою королевою Мышильдой. Зробила королева це в помсту за изведенную мишоловками рідню (а миші знищили все сало, призначене для ковбас королівського столу). Втішалася принцеса тим, що клацала горіхи. Придворний годинникар Дроссельмейєр спільно з придворним звіздарем прорахували гороскоп Пирлипат. Виявилося, колишній вигляд повернеться до неї за допомогою ядерця горіх Кракатук, який подасть їй хлопець, не знав бритви і не носив взуття. За наказом короля годинникар і звіздар пустилися шукати необхідне для порятунку принцеси. Тільки через п’ятнадцять років були знайдені і відповідний горіх, і відповідний юнак. І те, і інше знаходилося в будинку брата Дроссельмейера. Принци один за одним ламали зуби об горіх Кракатук. Король дав слово віддати руку своєї дочки тому, хто врятує його дочка. І тоді з’явився племінник годинникаря. Горіх був расклот, з’їдений принцесою, і перетворення в красуню відбулося. Але одружитися племіннику на принцесі не судилося, так як він спіткнувся про Мышильду і став Лускунчик. Вся компанія рятувальників була вигнана королем. Звіздар передрік Щелкунчику стати принцом в разі його перемоги над мишачим королем і любові до нього красивої і доброї дівчини.

Тиждень пройшов, і Марі поправилася. Вона стала нарікати хрещеному, що він не надав допомоги Щелкунчику. Дроссельмейєр загадково відповів дівчинці, що тільки в її силах допомогти Щелкунчику.

Мишачий король не залишав Марі в спокої. Він вимагав у неї ласощі, інакше погрожував нашкодити Щелкунчику. Присутність в будинку мишей дуже стурбувало батьків Марі. А вимоги мишачого короля зростали в своїй нахабності. Йому знадобилися книжки та одяг Марі. Дівчинка взяла Лускунчик і гірко заплакала. Їй нічого не шкода, але коли у неї все закінчиться, мишачий король добереться і до неї. Раптом Шелкунчик заговорив. Він утішив дівчинку, обіцяючи захистити її. Однак йому потрібна шабля. Шаблю забезпечив Фріц. Лускунчик з’явився до Марі вночі. Шабля його була в крові. Він приніс їй сім золотих корон. А потім він запросив її у своє казкове царство. Відправною точкою шляху в це царство послужила лисяча шуба батька. І ось Марі вже з сестрами Лускунчика, вона зайнята з ними господарськими справами… І тут дівчинка прокинулася.

Дорослі не прийняли всерйоз розповідь Марі. Щодо корон хресний оголосив, що він подарував їх Марі, когдаей виповнилося два роки. Він не визнавав племінника в Лускунчику, який іграшкою перебував у шафі. Батько в серцях пообіцяв ляльок викинути, і Марі вирішила промовчати про події свого життя.

Але якось раз в будинок до них увійшов племінник Дроссельмейера. У розмові з Марі з оку на око він зізнався їй, що час перебування його Лускунчиком закінчена, і запропонував їй руку і серце, а заодно корону казкового царства. Так Марі стала королевою.

Відгук про твір. Казка дуже цікава, кілька страшна, як всі казки Гофмана, з глибоким підтекстом.