Історичний твір 1054-1078

У 1054-1078 рр .. на київському великокнязівському престолі знаходився старший син Ярослава Володимировича Мудрого – Ізяслав Ярославич. Цей князь зовсім не був схожий на свого батька. Він не зміг утримати в покорі князів, що призвело до чергової усобиці.

У своєму знаменитому “Заповіті” 1054 р. Ярослав розділив Русь між своїми синами: старшому синові закономірно дістався Київ, Святослав отримав Чернігів, а Всеволод – Переяславль.

Поділ Київської Русі на уділи в цей час вже не було особистою примхою старшого князя. Найбільші міські центри набирали економічну міць. У них з’являлася досить сильна місцева влада. Російські міста потребували власних князів, які могли б очолити рух за незалежність від Києва.

Призначаючи синів у найбільш значні міста, Ярослав Володимирович розраховував, що родинні зв’язки стануть запорукою мирного співіснування. Братам буде легше домовитися щодо спірних питань. Діючи спільно, вони посилять могутність Київської Русі та будуть здатні відобразити будь-яку зовнішню загрозу.

Після смерті Ярослава на Русі дійсно довгий час панували мир і спокій. Однак у 1067 р. князь Полоцька Всеслав Брячиславич захопив владу в Новгороді, вигнавши сина Ізяслава Ярославича – Мстислава.

Ізяславу прийшли на допомогу брати. Навесні 1067 р. Ярославичі здобули перемогу на р. Немизе. Влітку того ж року Ізяслав узяв Всеслава Брячиславича в полон. З цього часу київського князя починають переслідувати невдачі.

В 1068 р. новий похід на Русь половці зробили. Ізяслав разом з братами зустрів їх на р. Альті. Сталося нічний бій, у результаті якого російські війська були повністю розгромлені. Сини Ярослава бігли.

Ізяслав із Всеволодом замкнулися в Києві. Авторитет великого князя був підірваний настільки, що київське віче зажадало від нього або озброїти народ і продовжити боротьбу з половцями, або звільнити Всеслава Брячиславича. Після того, як Ізяслав відмовився, мешканці міста самі звільнили бранця і проголосили його своїм князем. Ярославичі були змушені бігти, побоюючись розправи.

Ганебно вигнаний Ізяслав попросив допомоги у польського короля Болеслава ІІ. У 1069 р. вони разом вирушили в похід на Русь. Всеслав Брячиславич виступив назустріч, але по дорозі залишив армію і сховався в Полоцьку.

Втративши князя, кияни на черговому віче звернулися за заступництвом до братів Ізяслава. Ярославичі вмовили старшого брата позбавити Київ від навали поляків. Ізяслав без бою ввійшов у столицю Давньої Русі.

У 1073 р. між братами все-таки спалахнула ворожнеча. Ініціатором війни став Святослав, вирішив напасти на старшого брата. Ізяслав дізнався про підготовку змови і знову знайшов притулок у Польщі. На цей раз ставлення до Ізяслава було зовсім іншим: Болеслав II прийняв багаті дари і прогнав вигнанця з Польщі.

Ізяслав у відчаї починає шукати підтримку. Він звертається до імператора Священної Римської імперії Генріха IV, але той не наважується розпочати війну з далекої і невідомої Руссю. Тоді Ізяслав відправляє сина до римського Папи Григорія VII. Російський князь був готовий повністю підкоритися папського престолу. Григорій VII обмежився тим, що переконав Болеслава II допомогти вигнанцеві.

У 1076 р. помер Святослав Ярославич. Великим князем став Всеволод. Ізяслав сформував армію з поляків і знову вирушив на Київ. Зустріч відбулася на Волині, де брати змогли домовитися: Київ повертався Ізяславу, а Всеволод зберігав за собою Чернігів.

У 1078 р. Всеволод був вигнаний з Чернігова своїми племінниками – князями Олегом Святославичем і Борисом Вячеславичем. Ізяслав поспішив допомогти братові. Біля села Нежатина Нива відбувся вирішальний бій, під час якого Ізяслав був убитий.

Надії Ярослава Мудрого на довгий і міцний мир між руськими князями не виправдалися. Стародавня Русь вступала в закономірний період феодальної роздробленості. Ізяслав Ярославич міг на деякий час загальмувати цей процес, але він не володів необхідними для цього якостями державного діяча і не користувався авторитетом у Києві.