Людина і сучасне суспільство: твір есе – роль і місце кожного у великому будинку людства, проблема статусу і причина конфліктів

В абсолютно різних і часом несподіваних варіаціях дана проблема регулярно включається в список тем для творів на випускних, вступних і підсумкових іспитах. З часом вона не втрачає актуальності і закликає автора задуматися про своє місце і суспільної ролі. Спробуємо разом поміркувати над темою людина і суспільство. Твір — прекрасна можливість висловити своє ставлення до даної проблеми.

Перш, ніж починати роботу, потрібно знати, за якими критеріями буде оцінюватися написане:

  1. Відповідність написаного заявленої теми.
  2. Грамотність.
  3. Використання аргументів і доречних цитат з творів.
  4. Стиль написання.
  5. Композиція твору, логічна послідовність міркувань.

Вибір теми та форми викладу

Є кілька варіантів, як можна виділитися в цій популярній темі і в той же час висловити власну точку зору.

Есе

Якщо конкретної ідеї немає і ви вирішили просто поговорити на задану тему, визначити своє місце у суспільстві, то форма есе буде найбільш прийнятним варіантом.

Вона дозволяє відступити від плану і плисти по хвилях власних думок, описати свої емоції, використовувати індивідуальні художні прийоми.

Есе – це твір, присвячений вузькою і реально існуючу проблему, яка висвітлюється з авторської точки зору.

Вона — нерв і біль сучасної дійсності, і тому викликає у автора бурю емоцій. При цьому вимога до композиції зникає, і їй на зміну приходить внутрішній монолог — хто я є, яке моє місце в цьому світі, що потрібно для мого щастя і благополуччя, що мене хвилює найбільше.

Приклад: Письменники і поети часто в центр своїх творів ставлять не просто відносини громадськості та окремої людини. Описується група людей, об’єднаних за різними ознаками – від віку до величини доходів. Сьогодні засоби масової інформації все частіше ділять людей на різні групи і буквально намагаються зіштовхувати їх інтереси, викликаючи взаємна зневага і ворожість.

Мені б хотілося, щоб люди замислилися і перестали ділити один одного на раси, народи і релігії, розуміли, що будь-яка людина, такий же, як і вони самі. Що він теж відчуває, любить і йому може бути боляче…

Часто автор пише твір від першої особи, висловлюючи свою думку — я в навколишньому світі, моє бачення того, що відбувається. Традиційно подібні теми звучать так: «Моє місце в суспільстві», «Я в оточенні людей». Такі твори найвірніший спосіб висловити і грамотно сформулювати свою громадянську позицію. Перше, на що потрібно звернути увагу – наявність форм «я думаю», «я вважаю», «я читав», «я згоден або не згоден».

Важливо! Обов’язково текст наповнюється цитатами з прочитаних раніше книжок, подій з особистого досвіду, а після особистісних висловлювань повинні наводиться підтверджують аргументи.

Приклад: Суспільство в моєму розумінні – це група людей, об’єднана з яких-небудь якостей. Я вважаю, що всі ми з народження займаємо певне місце і можемо впливати на нього. Мені подобаються слова Рея Бредберри: «Людству дали можливість борознити космос, але воно хоче займатися споживанням — пити пиво і дивитися серіали.» Я теж, як і він, мрію не просто зайняти своє місце, але і зробити щось, здатне вивести суспільство на новий виток розвитку. Поки все, що я можу – це добре вчитися, розвиватися, здобувати друзів і життєвий досвід. Але і сьогодні, маючи досить скромні можливості, я не сиджу на місці, а намагаюся зробити щось корисне.

Іноді «Роль людини у суспільстві» описується не з власної позиції, а про це йдеться в загальному контексті. Автор прагне відповісти на запитання, чи має значення одна людина і його життя для суспільства.

Тут слід аналізувати образи великих людей, причому, як позитивних, вчених і лікарів, воїнів і письменників, так і негативних. Для прикладу можете обрати мало вивчається в школі Галена, який поєднує діяльність лікаря, філософа і письменника, не тільки успішно практикує в складних умовах, але і написав праці з анатомії та лікування хвороб.

Можна взяти для прикладу розповідь Бондарєва Ю. В. «Гарячий сніг», де в складній ситуації яскраво промальовані герої і роль кожного персонажа у великій справі Перемоги і боротьбі з фашизмом. Саме там, на зламі, проявляються всі найкращі людські якості і вирішуються одвічні питання: як одна людина може врятувати цілий загін, пожертвувати життям заради друзів, змінити життя оточуючих.

Міркування

Схоже пишеться твір-міркування. Воно більш складно за змістом і композиції, тому що передбачає побудову системи тез та доказів, що перетікають одне в інше. Зазвичай автор відштовхується від центральної ідеї, наприклад, що суспільство сьогодні перетворилося в стадо, або що суспільству сьогодні потрібні яскраві особистості і герої. Головне, щоб ця думка була близька і зрозуміла автору. Інакше вийде невдала робота.

Важливо! Якщо автор переконаний, що сучасне суспільство стає масовим, і справжній чоловік готовий зробити все, щоб зберегти індивідуальність і рівень розвитку, не варто писати про те, що важливо влитися в маси і зрівнятися з колективом.

А ось робота по темі «Життя в суспільстві» може взагалі носити оглядовий характер або аналізувати суспільну ситуацію з пересічний точки зору.

Наприклад, образ Анни Кареніної не як закоханої жінки, а як тип жінки, противопоставившей себе суспільству, що не бажає жити за його законами і тому вигнаної.

Особливо яскравим може вийти робота по темі «Конфлікт людини і суспільства».

У школярів і студентів ще яскраві враження, коли особистість входить в природний конфлікт з оточенням через дорослішання, оригінальності мислення або незгоди з досвідом старших. Можна використовувати свій досвід, коли до конфлікту призвели різні ідеали, захоплення.

А можливо згадати Срібний вік з його лютою і часом агресивною поезією — Маяковського, футуристів.

Твір по розгляду статусу людини в суспільстві, напевно, рідко пишеться з причини неоднозначності теми. Але тим воно цікавіше. Особливо показова в цьому сенсі тема маленької людини в оповіданнях Гоголя «Шинель», «Смерть чиновника» та інших. Він, як ніхто, відчув величезну прірву між знатним, важливою людиною і дрібною сошкою, усвідомлює свою нікчемність і стыдящуюся її. Але навіть самий незначний чоловік, продовжує залишатися людиною, він так само живе, йому боляче, і він важливий.

Глобально виглядає твір на актуальну тему суспільство і епоха. Саме сьогодні, коли одне покоління може пожити в різних епохах, хтось пам’ятає комунізм і сумує з цього часу, хто страждав і виживав в перебудову і добре пам’ятає розруху, зараз у країні нова епоха та інші реалії. Особливо це видно по героям книг і тим ідеалам, що вони проголошують.

Оригінально і успішно буде оцінено побудова лінії героїв. Жертвують своє життя, здоров’я на благо долі комуністи, блатні і кримінальні герої 90–х, потім розгублені нульові, а сьогодні знову з’являються герої, які прагнуть жити на благо країни і в той же час духовно зростати.

І нарешті, багатопланове твір на тему «Суспільство — великий будинок людства». Тут автору відкриваються широкі можливості висловитися по проблемі самотності, глибинного сприйняття того, що відбувається.

Актуальна сьогодні тема екології розкривається в антиутопиях — «Метро», «Сталкер», «Гімн Лейбовичу». Ці популярні книги, які породили ігри рольові уявлення, набирають популярність. Саме тому цей твір може стати яскравим мазком на картині сучасної літератури. Його актуальність виразиться в піднятті проблеми важливості збереження природи і взагалі землі та аналізі найпопулярніших книжкових новинок.

Підсумкове твір: «Людина і суспільство»

«Людина і суспільство». Підсумкове твір (аргументи)

Підсумок

Отже, тема, яка може здатися, на перший погляд, нудною, таїть в собі безліч цікавих і нестандартних граней, здатних захопити автора і навести його на серйозні думки.