«Пригоди Тома Сойєра» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1876.

Жанр: повість.

Тема: дитинство.

Ідея: будь-яка дитина живе у власному світі, недоступному для розуміння дорослих.

Проблематика. Душевна боротьба між страхом і почуттям справедливості.

Основні герої: Те, Гек, Беккі.

Сюжет. У невеликому американському містечку в середині XIX століття жив звичайний хлопчик на ім’я Том Сойєр. Його виховувала тітка, у якої було ще двоє дітей: Сід і Мері. Сід був вихована хлопчик, Тому – відчайдушний шибеник, хто ненавидить двоюрідного брата за “правильність”.

Тітці часом було дуже нелегко виховувати Тома. Хлопчик постійно потрапляв у якісь пригоди. Він часто тікав, крав з дому солодощі, бив Сіда. Великою подією в житті Тома стала зустріч з Чарівною Незнайомкою – дочкою переїхав у містечко судді.

Найкращим другом Тома Сойєра був Гекльберрі Фінн – син головного в місті п’яниці. Він жив на вулиці і робив все, що йому хотілося. Тому сильно заздрив такий “романтичної” життя.

Чарівну Незнайомку звали Беккі. Хлопчик щосили намагався виділитися в очах дівчинки. Він зізнався їй у коханні, але сам все зіпсував, випадково згадавши про своєму колишньому любовному захопленні.

Одного разу Том з Геком пішли вночі на цвинтар, щоб випробувати чаклунський спосіб для зведення бородавок. Випадково хлопчики стали свідками вбивства. Розтин небіжчиків у той час було заборонено. Молодий доктор попросив індіанця Джо і Мэфа Поттера допомогти йому розкопати могилу. Доктора вбив індіанець, але п’яний Меф нічого не пам’ятав і вважав себе вбивцею.

Мэфа заарештували і він зізнався в тому, чого не робив. Хлопчики боялися розповісти правду, так як були впевнені, що Джо розправиться і з ними.

Невдовзі Тому і Геку прийшла в голову думка стати справжніми піратами. Умовивши ще одного хлопчика, Джо Гарпера, вони втекли з дому і влаштували табір на острові. Перший час вони насолоджувалися свободою. Але поступово в душі дітей закрадалися смуток і туга по дому. В місті вже вирішили, що хлопчики потонули. Черговою витівкою Тома стало раптове поява “піратів” на власних похоронах. Від радості жителі міста навіть забули покарати шибеників.

Том і Беккі страждали після сварки, але не хотіли зізнаватися в цьому. Одного разу Беккі випадково порвав книгу вчителя, а Тому взяв провину на себе. Вчитель жорстоко висік хлопчика, але для Беккі він став справжнім героєм. Закохані діти помирилися.

Наближався день суду над Мэфом Поттером. Тому відчував неймовірні муки. Співчуття все-таки перемогло. У самий останній момент Те виступив свідком і вказав на справжнього вбивцю. Джо зумів втекти прямо з будівлі суду. Тому з Геком стали справжніми героями, але відтепер їх страх перед помстою індіанця ще більше посилився.

Новою вигадкою хлопчиків став пошук скарбу. Перерва найбільш “відповідне” місце, Тому з Геком зайшли в покинутий будинок, в якому за чутками водилися привиди. У ньому вони знову побачили індіанця Джо, який разом з якимсь волоцюгою ховав гроші. Вони не помітили хлопчиків, які вирішили влаштувати за індіанцем і його приятелем стеження.

Гек підслухав, що Джо збирається напасти на будинок вдови Дуглас. Він вчасно попередив її сусіда – старого валлійця, який, взявши синів, підстеріг розбійників. Джо з волоцюгою вдалося втекти.

В цей час батьки Беккі влаштували для дітей заміський пікнік. Особливий інтерес представляла прогулянка по підземній печері. Том з Беккі самі не помітили, що заблукали. Діти довго блукали по підземному лабіринту. Раптово Тому побачив індіанця Джо, який не впізнав його і швидко втік. Діти знайшли джерело і хоча б втамували спрагу. У них остання свічка догоріла. Тому залишив обессилевшую дівчинку біля джерела і продовжував з мотузкою шукати вихід. Нарешті, він побачив слабке світло. Діти вибралися з печери на березі річки. Їх підібрали люди на човні і відвезли додому. Том з Беккі провели в печері близько трьох днів.

Через два тижні Тому дізнався, що суддя наказав наглухо зачинити вхід у печеру. Хлопчик тільки зараз згадав, що там залишився Джо. Відкривши замок, люди виявили труп індіанця, який намагався ножем зламати двері.

Тому сказав Геку, що гроші індіанця закопані в печері. Хлопчики проникли в неї знайшли величезну купу золота. Знахідка підняла авторитет Тома з Геком в місті на небувалу висоту. Гека усиновила вдова Дуглас, але він незабаром утік від неї, вважаючи за краще життя бродяги. Тільки загроза Тому, що голодранців не беруть в розбійники, змусила Гека повернутися в будинок вдови.

Відгук про твір. “Пригоди Тома Сойєра” – одна з найкращих книг в світовій дитячій літературі. М. Твен описав добре знайомі йому побут і звичаї маленького американського містечка. Витівки двох нерозлучних друзів показані з великим почуттям гумору. Кожен читач побачить у них відображення власного дитинства./p>