Аналіз повісті Хемінгуея «Старий і море»

У повісті великого письменника Ернеста Хемінгуея «Старий і море» буденна реальність майстерно поєднується з глибокою філософією. Герої живуть звичайним життям, але навколо них існує світ символів, які розкривають справжню сутність людей. Хемінгуей використав метод айсберга при створенні своєї повісті: події – це лише видима верхівка айсберга, дуже маленька його частина, інша ж його частина прихована в підтексті. Для того щоб зрозуміти повість, потрібно не просто стежити за подіями, а інтерпретувати символи, спробувати пірнути в глибини моря повісті.

Головний герой – старий Сантьяго, для якого море є єдиним годувальником. Однак уже 84 дні воно не приносить йому улову. Можливо, він став занадто старий, а може, удача відвернулася від старого рибалки. Але герой не здається, а вижити йому допомагає його маленький друг Манолин.

Хлопчик підгодовує старого, приносить газети і вірить, що той якось зловить багато риби. Сантьяго теж не втрачає надії, тому знову вирушає в море і на 85 день. На цей раз з ним не буде Манолино, тому що батьки заборонили йому сідати на човен до невдачливому рибаку. Сантьяго все розуміє, і сам говорить другові, що він повинен знайти свою щасливу човен. Вже в цьому прихований великий сенс, адже під «своїм човном» автор має на увазі власний шлях хлопчика.

Сантьяго має намір зловити велику рибу, і для цього далеко відпливає від берега. Він сильно ризикує, адже у відкритому морі багато акул. Кілька днів старий бореться з голодом, утомою й болем. Її старання увінчалися успіхом – він зловив величезну «рибу своєї мрії» – марліна. Проте йому так і не вдалося в цілості доставити її на берег: акули обгризли її по дорозі. В результаті змучений старий витягнув на берег тільки великий скелет риби.

Здавалося б, автор знову показує поразка героя, але не все так однозначно. Люди дивуються тому, що скелет риби такий великий і вони розуміють, що старий таки зміг домогтися своєї мети. Так, він не здобув собі їжу, але довів, що він здатний на багато що.

Автор у повісті оспівують силу духу людини, яка йде до мрії на межі своїх можливостей. Сантьяго – не ідеалізований герой, а звичайний чоловік, що всіляко підкреслює автор. Тому в повісті так багато реалістичних подробиць. Але це не заважає йому бути сильним і цілеспрямованим. Віра в себе, допомагає йому досягти мрії, яка, на жаль, нахабно зіпсована «акулами».

Море – символ життя, риба марлін – мрія, акули – складності. Виходячи з цього, ми бачимо, що старий на своєму життєвому шляху йшов до мрії, незважаючи на труднощі. Він досяг мети, нехай і не став повною мірою переможцем.

Ернест Хемінгуей – творець нового напряму в літературі. Повість «Старий і море» наділена повчальним повчати характером. Вона дуже нагадує притчу, в якій письменник розкриває суть життя людини, його внутрішній світ, прагнення до мрії. Головний герой Сантьяго уособлює силу духу і вірність своєї мрії.