«Пригоди Олівера Твіста» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1838.

Жанр: роман.

Тема: милосердя і справедливість.

Ідея: всі страждання окупляться завдяки хорошим і добрим людям.

Проблематика. Люди не є злочинцями від народження, такими їх робить несправедливе суспільство.

Основні герої: Олівер Твіст, Феджин, Плут, містер Браунлоу, міс Троянд, місіс Мейлі, Білл Сайкс, Ненсі.

Сюжет. Олівер Твіст народився в англійському робочому будинку. Його мати померла відразу ж після пологів. Так як батько хлопчика був невідомий, його віддали на виховання на ферму.

Коли Йому виповнилося дев’ять років, за ним прийшов бідл (посадова особа в парафії) Бамбл і забрав у робітний дім. Звернення з сиротами у цьому місці було жахливе. Одного разу Олівер зважився попросити добавки до мізерної порції каші, чим викликав неймовірний гнів начальства.

За три фунти десять шилінгів хлопчика ледь не взяв до себе сажотрус, з вини якого в димоходах вже загинуло три або чотири дитини. Однак суд не затвердив договору про найм. Після цього Олівера постійно били і практично не годували.

Зрештою хлопчика взяв в учні парафіяльної трунар. Замість розведеної водою каші він став отримувати м’ясні недоїдки і спати на горищі посеред трун.

Додатково до всього в Олівера виявився новий мучитель – старший учень трунаря Ное Клейпол. Одного разу він обізвав померлу матір Олівера повією. Тихий і забитий хлопчик уперше в житті розлютився. Він вдарив Ное, але на допомогу прибігла дружина трунаря зі служницею. Вони побили Олівера і замкнули його в шафу.

Ранок Олівер утік і подався пішки в Лондон. Після семиденного шляху він прийшов до невелике містечко, в якому познайомився з дивним хлопчиком по кличці Плут. Той нагодував його і пообіцяв допомогти. Шахрай привів Олівера в квартиру старого єврея Феджина, де жили ще кілька хлопчиків. Простодушний Олівер навіть не підозрював, що виявився у злодійському кублі.

Він зрозумів це, відправившись перший раз з новими приятелями “на роботу”. Юні злодії обікрали старого джентльмена (містера Браунлоу), а попався один Олівер. Його мало не засудили на тримісячні роботи, але в останній момент з’явився свідок події і розповів правду. Втратив свідомість Олівера забрав до себе той самий старий джентльмен. Олівер кілька днів перебував на межі смерті, але завдяки дбайливому догляду почав поправлятися.

Коли Олівер досить зміцнів, містер Браунлоу довірив йому віднести книготорговцу кілька книг і гроші. Зовсім випадково хлопчик знову попався в руки зграї. Нещасного хлопчика замкнули в черговому кублі, а хитромудрий Феджин шляхом довгих розмов почав прищеплювати їй любов до злодійській майстерності. Він віддав хлопця до розпорядження досвідченого грабіжника Білла Сайкса.

Пограбування провалилося. Злодіїв помітили і відкрили по них стрілянину, поранивши Олівера. Коли їх почали наздоганяти, Білл залишив Олівера в канаві. Прокинувшись вранці, поранений хлопчик в напівнепритомному стані добрів до будинку, на який було скоєно напад. Дві господині будинку (міс Троянд і її тітка місіс Мейлі) поставилися до неї дуже добре. Після того, як Олівер розповів їм історію свого життя, жінки з допомогою доктора Лосберна переконали прибулих сищиків, що він не причетний до нападу.

Для Олівера нарешті настали щасливі дні. Незабаром разом з Троянд і Мейлі він поїхав в село, де вперше в житті зміг розслабитися і відпочити.

Поступово в історії Олівера Твіста знову з’являються всі основні герої, починаючи з бидла Бамбла. Стає зрозуміло, що з хлопчиком пов’язана якась таємниця. Цю таємницю намагаються розгадати його друзі, перешкодити цьому хочуть члени злодійської зграї. Велику допомогу хлопчикові надає розкаялася злодійка Ненсі. За зраду її вбиває Білл. Вже давно на задньому плані діє загадкова людина – Монкс.

Зрештою притон накрила поліція. Члени зграї були схоплені, а головний лиходій Білл Сайкс повісився на власній мотузці, рятуючись від погоні. Олівер з друзями приїжджають в місто, де він народився. Монкс розкриває їм таємницю походження хлопчика. Олівер – позашлюбний син багатого людини, який залишив йому пристойну спадщину. Більш того, Монкс – його брат, а міс Троянд – сестра. Монкс хотів жорстоко помститися хлопцеві за гріх батька. З цією метою він використав членів зграї.

Всі основні герої отримали по заслугах. Негативні понесли покарання (Феджина повісили), а позитивні зажили спокійно і щасливо. Олівер Твіст розділив спадщину з Монксом і був усиновлений містером Браунлоу. Його пригоди закінчилися.

Відгук про твір. Роман Діккенса – дуже захоплююча історія про бідах і радощах маленького хлопчика. Жахливі картини самого дна англійського суспільства пом’якшені іскрометним гумором автора. Дуже яскраво виявляється авторське ставлення до негативних явищ англійської життя описуваної епохи.