Династія Романових – схема родоводу з датами правління: генеалогічне древо і роки правління роду

Російська історія стабільна зміною правлячих династій. За всю історію розвитку держави на престолі змінилося лише дві династії: Рюриковичів і Романових. І саме династія Романових пов’язана з найбільшими історичними подіями, що сформували обличчя сучасної держави. Хронологія їх присутності у владі налічує близько 300 років.

З чого починалося генеалогічне древо Романових

Російська історія химерна. У теорії вона відома досить добре, але якщо заглибитися в давні періоди, виявляється досить суперечливою і заплутаною. Історію роду Романових можна визнати одним з підтверджень такої думки. Почнемо з того, що навіть точні дані, звідки він прийшов до Москви, щоб потім на три століття зайняти престол, достовірно не відомо:

  • На думку представників самої династії, витоки появи роду криються в Пруссії, звідки прибув на Русь у 14 столітті засновник роду.
  • Професійні історики, в тому числі академік і археограф Степан Борисович Веселовський, впевнені, витоки царської сім’ї перебувають у Великому Новгороді.

Літописи та старовинні манускрипти називають перше достовірне ім’я засновника династії. Ним став боярин Андрій Кобила.

Він належав до почту московського князя Симеона Гордого (1317-1353). Боярин дав початок прізвища Кошкиных, першим представником якої став син Андрія Кобили Федір Кішка.

Далі з цієї гілки пішла історія Кошкиных-Захарьиных, які через десятиліття і почали генеалогічне древо Романових.

Зигзаги історії призвели Захарьиных в часи правління Івана Грозного до самої основи царського трону. Легендарний останній представник роду Рюриковичів був чоловіком Анастасії Захариной. Іван Грозний не залишив спадкоємців чоловічої статі, і племінники його дружини стали реальними претендентами на місце на троні.

І зайняв його представник нового правлячого роду – Михайло Федорович Романов. Він був онуком рідного брата дружини Івана Грозного, Анастасії Романівни Захариной, сином її племінника Федора Микитовича. Пізніше, перейшовши в чернецтво, він взяв ім’я патріарх Філарет. До речі, саме він перетворив прізвище Захарьиных в Романових, прийнявши в якості прізвища ім’я свого діда, боярина Романа Захар’їна.

Важливо! Найдивовижніше, що по суті такий прізвища у царської сім’ї до 1917 року офіційно не існувало взагалі. Представники царської династії носили імена: царевич Іван Олексійович, великий князь Микола Олександрович. Прийняти прізвище офіційно, царська сім’я повинна була після декрету Тимчасового уряду в 1917 році.

Причини запрошення на престол Романових

До моменту смерті Івана Рюриковича Грозного, рід Рюриковичів припинився. В той момент Росія в черговий раз переживала складний період, який так і називався «Смутний час». У роки правління Івана Грозного держава пройшла через низку програних воєн, масових страт, опричнини. Це знесилило держава, в багатьох територіях панував голод. Населення було виснажене постійно зростаючим податковим тягарем.

У цей період зароджується кріпосне рабство селян. На порожній трон знесиленої країни почали претендувати іноземні представники. Серед них англійської король Яків Перший.

На цьому тлі в питання розподілу місця на троні государя вирішило втрутитися великоросское козацтво. Патріарх Філарет його допомогою звів на трон свого 16-річного сина Михайла.

Цією подією і ознаменувався прихід до влади династії. До наших днів велика частина істориків впевнена, що Філарет і був реальним правителем держави. Тим більше, Михайло був слабкий здоров’ям і помер у віці 49 років. Але рід Романових уже встиг піднятися на престол.Скільки років потім правила легендарна династія, неважко простежити.

Коли перший представник династії помер, на його місце вийшов Олексій Михайлович Романов, носив прізвисько «Найтихіший». У перші роки свого правління цар знаходиться під сильним впливом боярина Бориса Морозова. Більш того, в результаті інтриг глава держави російського став чоловіком ставлениці Бориса Морозова, Марії Іллівни Милославської. Боярин Морозов став чоловіком рідної сестри государині, Ганни Іллівни.

Далі на государя почав чинити значний вплив патріарх Никон. Глава церковної влади став настільки впливовим, що після скликання Церковного собору запропонує цареві розділити владу. Роки піднесення Никона завершилися збором Великого Московського Собору в 1666 році. Саме після тривав рік Собору і зміщення опального патріарха, православна церква розділилася, з неї виділилися старообрядці.

Важливо! Незважаючи на прізвисько, роки правління Олексій Михайлович складно назвати спокійними. Крім церковного розколу, саме на період правління цього представника роду, довелося проведення військової реформи, результатом якої стало створення в Росії іноземних полків. В російське підданство після Земського собору перейшов запорізький сотник Богдан Хмельницький підняв повстання Степан Разін.

Значущим моментом правління Тишайшего царя стало проведення Грошової реформи, яка дала початок ходіння на Русі рубля. Саме він став ініціатором розробки “Соборного уложения”, що став кодексом законів країни. Історики визнають, що освічений і розумний государ, схильний до споглядання і роздумів, зміг вивести державу з важкої економічної кризи. Про рід Романових історики нечасто дають подібні відгуки.

На престолі Олексія Михайловича змінив після смерті його рідний брат Федір II Олексійович, роки правління якого припали на 1676-1682. Крім слабкості здоров’я, цей представник роду Романових великими справами не запам’ятався. Замість нього, з перемінним успіхом, пробували правити державою різні боярські родини. Указу про престолонаслідування Федір Олексійович після смерті не залишив. Престол перейшов першого за старшинством сина Олексія Михайловича, Івану I, регентшею якого стала сестра царівна Софія, а співправителем — молодший брат Петро I Олексійович.

Перехід від царя до государю

У ці роки правління роду Романових остаточно оформляється царська династія Російської держави.

Іван Олексійович був черговим її представником, відрізнявся слабким здоров’ям. Він помер, доживши до 30 років. Престол перейшов його соправителю і брата, якого сьогодні історія називає Петром Великим.

Петро Олексійович взяв на себе сан государя. При цьому він став останнім офіційним царем Русі.

На цьому правителі, царі Романови закінчилися. Їм на зміну прийшла династія государів.

Династія государів Романових

Заплутана історія правлячого дому на зміну найменування не завершилася. Навпаки, вона вийшла на новий виток. Адже по суті государ Петро Великий став єдиним представником роду в цьому статусі. Його чоловіча лінія на ньому і припинилася. Петро Олексійович був у шлюбі двічі. Першою дружиною правителя стала Євдокія Лопухіна. Та сама, що народила чолі держави сина Олексія, вбитого батьком. У Олексія був син, Петро II. Він навіть встиг побувати на престолі в 1727 році. Хлопчикові було всього 11 років. Через три роки останній представник роду по чоловічій лінії помер від віспи.

На цьому правління роду повинно було завершитися. Але на новому витку історії стали керувати державою жінки. Причому, керувати успішно, давши старт справжньому Золотому століттю розвитку держави. Першою з них, але далеко не самої славетної, стала швидкоплинно зведена на престол дочка Івана V Олексійовича, Ганна Іоанівна.

Ці роки стали періодом правління фаворита цариці Е. І. Бірона. За заповітом на престол після смерті Анни Іоанівни зійшов онук Івана V — ИванVI, але його короткий правління завершилося трагічно. Немовля-государ швидко був повалений і більшу частину свого короткого життя далі провів в ув’язненні. Історична традиція приписує його смерть Катерини I.

Першою з прекрасних правительок стала друга дружина Петра Великого, Березня Скавронская, яка прийняла в правлінні ім’я Катерина I. До числа легендарних правительок Росії 18 століття також увійшли дочка Катерини — Єлизавета Петрівна і дружина її онука Катерина II, при народженні мала ім’я Софія Фредеріка Ангальт-Цербстська. Всього на рік в список прекрасних правительок «вклинився» онук Катерини I від дочки Анни, Петро III. Датами його правління є 1761 — 1762 роки.

Спокійний для династії Романових 19 століття

Період жіночого правління, став освіченим століттям у розвитку країни, завершилася сходженням на престол у 1796 році сина Катерини Другої, Павла I. Його правління було коротким.

В результаті палацового перевороту нелюбимий онук Катерини Великої був повалений. В історії існує легенда, що до його смерті міг бути безпосередньо причетний рідний син Олександр. Той самий, що став після вбивства батька уві сні у власному ліжку, Олександром I.

Далі з різними потрясіннями, але не настільки глобальними, як у минулі століття, на престолі змінювалися правителі з іменами Микола й Олександр. При Миколі Першому в 1825 році було придушене повстання декабристів. При Олександрі Другому було скасовано кріпосне право. Загибель цього представника роду Романових стала потрясінням для країни. Він помер від отриманих ран після замаху народовольца Ігнатія Гриневицкого, кинув під ноги правителя бомбу.

При цьому, 19 століття і начало 20 зовні здавалися досить спокійними для правлячої династії Романових. До тих пір, поки схема поколінь правителів не була припинена під час двох революцій 1917 року. Після перевороту 1917 року історія династії припинилася. Правлячий в період перевороту Микола II офіційно відрікся від престолу на користь свого брата Михайла. Цей останній з Романових також відмовився від прав на правління. Історії царської династії Європи кінець прийшов трагічно. Микола Романов був страчений з усією родиною. Його братові, Михайло Романов, зречення від престолу не допомогло. Він був убитий в лісі під Перм’ю в ніч з 12 на 13 червня 1918 року.

Коротка хронологія правління династій росіян

Схема правління дому Романових

Висновок

Кажуть, що при сходженні на трон першого Романова царський рід був проклятий, і повинен був початися Михайлом і Михайлом закінчитися. В теорії, зараз прихід до влади представників династії можливий. На цій планеті в різних країнах проживає багато далеких родичів правлячої три століття династії, але їх права здебільшого досить сумнівні.