Скільки республік у складі Росії: вивчимо всі 22 субєкта РФ і їх столиці, автономію Крим

Росія – країна федеральна, це означає, що її основні частини самі виступають у якості державних утворень з певною юридичною і політичною самостійністю. Найбільшими такими можливостями володіють республіки, кожна з яких унікальна як за соціокультурним характеристикам, так і за рівнем економічного розвитку.

Сестри по Конституції

Створення Російської Федерації в її нинішньому вигляді передували тисячоліття, в ході яких перекраивались карти і змінювалися статуси суб’єктів РФ. Двадцяте століття в цьому плані став знаковим для територіальних суб’єктів.

У перші ж роки після закінчення революції деякі колишні губернії стали перетворюватися в республіки. Стосувалося це переважно областей, і раніше володіли автономією, але входили до складу імперії. Точно також вони стали частиною УРСР.

Крім вже існуючих утворилися і нові республіканські суб’єкти, що відокремилися від інших суб’єктів, наприклад, Аджарія і Абхазія відокремилися від Грузії. Останній в той період утворилася Тувинська республіка. Скільки республік у той час входило до складу держави? Прийнято було говорити про 15 союзних, проте насправді їх було більше. Просто оголошувати про статус інших територій було не прийнято, а Росія вважалася єдиним суб’єктом, що входять у СРСР.

Важливо! Кінець двадцятого століття ознаменувався новим розділом країни і утворенням нових суб’єктів РФ. У цей час багато території змогли домогтися для себе певних привілеїв, а деякі зовсім відокремилися від Росії. В результаті складу республік Росії і їх столиць змінився.

Скільки республік входить до складу РФ

На сьогоднішній день Конституція РФ закріплює 22 республіки Росії, розташованих в усіх частинах держави. Донедавна їх було 21, після приєднання Крим отримав такий же статус і влився в дружне сімейство.

Надання статусу такого суб’єкта федерації дозволяє народам, що проживають в ньому, реалізувати своє право на самовизначення, що виражається в утвердженні офіційним місцевої мови поряд з російською, власної державної символіки: столиці, прапора, герба, гімну, а також закріплює їх територіальну цілісність.

Частина законів може відрізнятися від загальноросійських, але при цьому не суперечити федеральним законодавством. Володіють республіки і деякими правами у частині економічний і політичного життя. Проте вся діяльність здійснюється в рамках законодавства Російської Федерації, і по відношенню один до одного всі республіки Росії володіють рівними правами.

Водночас території та населення таких суб’єктів можуть сильно відрізнятися. Так, найбільшою за розміром території є Саха (Якутія), що займає більш трьох мільйонів квадратних кілометрів. В той же час по населенню вона далеко не входить в список лідерів, а точніше, розташована в самому його кінці, що пояснюється її кліматичними умовами. У той же час Інгушетія – найменша з усіх в Росії, є і самою густонаселеною. По щільності населення вона посідає п’яте місце після міст федерального значення.

Почасти це пояснюється народними традиціями – в кавказьких сім’ях прийнято мати багато дітей. До густонаселених також відносяться Північна Осетія, яка приблизно вдвічі більше Інгушетії, а населення має у півтора рази більше, і Чеченська республіка з населенням приблизно півтора мільйона.

Якщо говорити про економічний стан, то і тут лідером виступає Якутія, займає дев’яте місце в списку найбагатших регіонів.

Великі поклади корисних копалин, зокрема алмазів, дозволяють регіону не залежати від фінансування федерального бюджету, а низька чисельність населення дає високий рівень подушевого доходу.

Цей суб’єкт федерації відрізняється і найсильнішим просуванням на північ, обігнавши навіть республіку Карелія, є найзахіднішою в Росії.

В числі самих бідних знаходиться саме південне республіканське освіта — Дагестан, де мало природних ресурсів, майже немає промисловості і територія не дуже підходить для землеробства.

Особливий статус

Створення Радянського держави, а пізніше і оновленої Росії зажадало від політиків приймати складні рішення. І деякі республіки увійшли до складу Російської Федерації зі своїми умовами.

Першою з таких територій стала Чечня, яка намагалася добитися повної незалежності, що закінчилося довгими військовими діями і, нарешті, встановленням мирного договору. Згідно йому Чеченська республіка володіє певним суверенітетом, але є частиною Росії.

 • Татарстан в 1992 році не став підписувати Федеративний договір і провів референдум про суверенітет. В результаті в конституції суб’єкта РФ Татарстан вказується, що він не прагне вийти зі складу Росії, але домагається юридичного закріплення нових принципів взаємовідносин. Сьогодні ця територія має статус асоційованого держави, чинного на базі взаємного делегування повноважень і об’єктів ведення.
 • Башкортостан також зажадав для себе особливих умов. Зокрема, одноканального бюджету, самостійності у веденні зовнішньоекономічних переговорів, незалежності судової системи і великих привілеїв в плані поводження з республіканською власністю.
 • З застереженнями підписала Федеративний договір і Тива, яка визначила себе як суверенна держава.

Увага! У окремих категорій громадян виникає питання: чи не є Казахстан частиною території Російської Федерації з особливим статусом. Ні, це держава є незалежною і виступає в якості одного з основних партнерів Росії в міжнародних відносинах.

Тим не менш, Казахстан входить до складу Співдружності незалежних держав, кожен знає, що це була спроба в 90-х роках утримати політичні та економічні зв’язки між частинами колишнього Радянського Союзу, яка виявилася невдалою. Однак Співдружність існує і навіть має деяку ефективність.

Новоприбулі

Нещодавні події, що пройшли на території України, призвели до складу РФ Крим, колишній коли-то російською територією, потім української і знову повернулася до історичного коріння. І питання, скільки республік входить до складу Росії, отримав новий відповідь.

Населення Криму дуже різноманітно, тут проживають:

 • росіяни;
 • українці;
 • татари;
 • білоруси;
 • вірмени;
 • азербайджанці;
 • узбеки і ще близько 10 національностей.

Саме переважання російського населення і привело до проведення референдуму в 2014 році про приєднання до Росії або продовження існування в складі України. Після переходу у склад РФ була затверджена нова Конституція, що закріпила юридичний статус території, а також державну символіку і органи влади. Очолює цей суб’єкт федерації президент, резиденція якого знаходиться в столиці республіки Крим – Сімферополі. Уряд складає Рада міністрів .

Увага! Столиця республіки Крим, місто Сімферополь – найбільший на території адміністративного утворення. Подібну чисельність населення має Севастополь, що має окремий юридичний статус.

Крім описаних у статті суб’єктів до складу Росії входять:

 • Алтай зі столицею Гірничо-Алтайській;
 • Бурятія з центром в Улан-Уде;
 • Калмикія і її столиця – Еліста;
 • Комі зі столицею в Сиктивкарі;
 • Марій Ел, де статус столиці присвоєно Йошкар-Олі;
 • Мордовія зі столицею в Саранську;
 • Удмуртія і її центральне місто Іжевськ;
 • Хакасія зі столицею Абаканом.

Всі ці території дуже різні, кожна по-своєму унікальна і відрізняється власними:

 • кліматичними умовами;
 • складом населення і народними традиціями;
 • наявністю корисних копалин;
 • відомими людьми, які внесли свій внесок у розвиток всієї держави і багатьом іншим.

Різна віра, різні легенди про походження, відрізняються закони. Однак об’єднує ці території те, що вони входять до складу найбільшого держави у світі – Російської Федерації.

Суб’єкти РФ

Повний склад Росії