Чому «памятає вся Росія про день Бородіна»?

Бій під селом Бородіно принесло руським довгоочікувану перемогу, змусило ворога відступити. Є в історії і інша точка зору – переміг у битві все-таки Наполеон, адже в його армії залишилося більше живих. Як би там не було, значення Бородінської битви величезна – вона змогла показати силу духу російського народу, зміцнювала його любов до Батьківщини.

У вірші М. Лермонтова «Бородіно» ця битва описана яскравими фарбами, тому виступає на перший план. Епізод, що відтворює зіткнення, контрастний коротким описом попередніх відступів російської армії, коли солдати «грілися» в зимових квартирах замість того, щоб боронити отчий край. Звичайно, ураження підірвали силу духу солдатів, їх впевненість у перемозі.

Французи на відміну від наших військових передчували нову перемогу і захоплення нових територій. І це не дивно, адже слава про могутність Наполеона гриміла по всій Європі. Росіяни, вже йдучи на війну, знали, з яким противником їм доведеться битися і це навряд надавало солдатам оптимізму. Такі обставини мимоволі викликають питання, як росіяни змогли перемогти?

Перша війна принесла фізична поразка, людські втрати були величезні. Але вона не змогла побороти любов людей до Батьківщини, їх дух. Вид руїн і смертей близьких людей тільки розпалив ненависть до ворогів. У Бородінській битві вона досягла пікової точки. У вірші Лермонтова можемо спостерігати, як зростає народний гнів: спочатку люди похилого віку висловлюють обурення з-за того, що змушені відступати, потім солдати з несамовитою силою вступають у бій, а у вирішальному зіткненні і зовсім не помічаючи ран «колють» ворога.

Перемога під Бородином була б неможлива, якби не душевний підйом воїнів. Поет описує, ніч перед вирішальною битвою, де ми бачимо втомлених солдатів, які вже не вірять у свої сили. Полковник російської армії зумів знайти слова, які розпалили внутрішнє полум’я захисників Вітчизни. Він просто нагадав бойовим побратимам, за що вони стоять, знаючи, що слово «Москва» асоціювалося у цих людей не тільки з величним містом, але й зі своїми сім’ями, рідними хатами. Таким чином, ціна поразки була велика.

Бажання перемогти, щоб не віддати долю Батьківщини у руки ворога, наростало. А у вирішальному бою воно спалахнуло. Російські солдати не дивилися на переваги ворога вони просто стояли до останнього. Кожен росіянин був вартий десятьох французів.

Бородінська битва показала і єдність російської армії. Кожен солдат відчував себе частиною цілого, величезної стіни, яку не зможе пробити ворог. Пам’ять про переможний битві повинна передаватися від покоління до покоління, щоб ні одне з них не забувало, що сила криється не тільки в ненависті до ворога, але і у взаємодопомозі, відчутті народу як єдиного цілого.

Таким чином «пам’ятає вся Росія про день Бородіна», так як він став днем не тільки фізичної перемоги над ворогом, але і моральної над самими собою. Бородінська битва показує, що народові, який любить Батьківщину, готовий стояти за нього до останнього, не страшний жоден ворог.