Велика Вітчизняна війна

Раніше, коли мій прадід був живий, ми приїжджали до нього додому з гостинцями. Мама пекла шарлотку і привозила свіжі фрукти. Батько був стриманий, але ставився з належною повагою до ветерана. Дід був старим, але пам’ятав всі моменти, які він пережив у той важкий час.

У 40-му році його призвали в армію на строкову службу. Він молодим, з чистою шкірою обличчя і чорними кучерявими волоссям. Високий і ставний солдат пішов служити строкову службу, а в підсумку був відправлений на фронт. Їх перевозили в критих вантажівках, часом там не вистачало місця, і вони спали один на одного. Але це був тільки початок, яке вже здавалося солдатам важким. Їм видали форму, але на всіх не вистачало чобіт, які були зшиті з дешевих матеріалів і не дозволяли швидко пересуватися. Відповідного розміру теж не було. Взуття моторошно натирала до кісток, внаслідок чого з’являлися гангрени. Солдати рвали стару одяг і накручували її на ноги. Яка ж це була нестерпна біль, але вона їх не зупиняла, а, навпаки, додавала все більше сил і прагнення до перемоги.

Були такі вечори, коли було затишшя, і лише вдалині було чути відлуння стрільби. В цей час мій прадід писав листи своїй дружині, яка віддано його чекала. Звичайно, вона боялася і переживала, але в одному листі не було ні слова про це. Читаючи листи, сльози текли рікою мимовільно. Настільки хвилюючим було їхнє спілкування. Прабабуся з нетерпінням чекала кожного листа і розуміла, що її чоловік живий. Дід не писав про те, як я йому важко і скільки вже вбито солдатів в його роті, він писав про те, як сильно хоче додому і що скоро все закінчиться.

Прадід ніколи і не думав втекти, хоча дезертирів було багато в той час. Він розумів, що доля держави залежить від усіх разом і від нього, в тому числі. Адже у війні головне – патріотичний дух і цілісність всього механізму. Коли він чув, що хтось висловлює бажання втекти, він уникав розмови і намагався відганяти від себе ці думки. Війна мала закінчитися рано чи пізно.

Він розповідав про те, як подружився з Андрєєвим, з яким вони пліч-о-пліч пройшли всю війну. Його друг був теж оптимістично налаштований і мав такий же світогляд, що і прадід. Як-то Андрєєва поранили в ногу, він уже хотів здатися, але мій прадід сказав йому, що потрібно пересилити біль і думати тільки про перемогу. І про те, що скоро вони будуть удома.

Все це розповідав мій прадід зі сльозами на очах, але ніколи не скаржився, що йому довелося воювати. Ми шануємо його спогади і пам’ятаємо про нього, як про доброго й сміливу людину.